Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim rusza 11 grudnia

  Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim rusza 11 grudnia

  p.

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim rusza 11 grudnia

  ©Muzeum Śląskie

  Po raz dziewiąty Muzeum Śląskie we współpracy z Tramwajami Śląskimi organizuje przejażdżki odrestaurowanym tramwajem w otoczeniu wyjątkowych eksponatów związanych ze świętami Bożego Narodzenia
  Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim rusza 11 grudnia

  ©Muzeum Śląskie

  Od 11 grudnia 2012 roku zobaczyć będzie można specjalnie przygotowaną wystawę w zabytkowym tramwaju, która przybliży sztukę i kulturę mającą korzenie w codziennym życiu oraz tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych.

  Tegoroczna edycja jest już dziewiątą odsłoną ekspozycji prezentowanej mieszkańcom województwa śląskiego w dodatkowym, mobilnym oddziale Muzeum Śląskiego. W ramach projektu wszyscy chętni będą mogli zwiedzić specjalnie przygotowaną wystawę w zabytkowym tramwaju jeżdżącym po miastach Górnego Śląska oraz Zagłębia.


  Na przygotowanej ekspozycji, która zawita do Bytomia, Katowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Będzina, zobaczyć będzie można monumentalną szopkę autorstwa zmarłego w tym roku artysty ludowego Kazimierza Pietraszko z Buczkowic, gwiazdę kolędniczą, z którą kolędował w rodzinnej miejscowości oraz choinki przystrojone tradycyjnymi dekoracjami, wykonanymi ręcznie przez Zofią Pawełek z Żywca oraz Izabelę Churas z Koziegłów. Będzie okazja przyjrzeć się archiwalnym fotografiom i pocztówkom. Ekspozycję zwiedzać będzie można na wybranych przystankach lub odbywając niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Wystawa w tramwaju będzie także zaproszeniem do odwiedzenia muzeum, gdzie prezentowana jest ekspozycja "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu".

  Poprzednie edycje "Świątecznej jazdy..." od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1600 osób, podczas ostatniej - około 5000.
  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama