Ks. Łukasz Gaweł najważniejszym proboszczem w diecezji...

  Ks. Łukasz Gaweł najważniejszym proboszczem w diecezji katowickiej!

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ksiądz Łukasz Gaweł, były rzecznik arcybiskupa Skworca, został proboszczem Katedry Chrystusa Króla w Katowicach.
  Ks. Łukasz Gaweł

  Ks. Łukasz Gaweł ©wtl.us.edu.p

  W tym wypadku można mówić o awansie. Ks. dr Łukasz Gaweł, do tej pory rzecznik prasowy arcybiskupa Wiktora Skworca został proboszczem Katedry Chrystusa Króla i tym samym jednym z najbardziej wpływowych proboszczów.

  Ks. Gaweł ma 41 lat. Urodził się w Rybniku. Po zdaniu matury w 1993 r. rozpoczął studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po zaliczeniu pierwszego roku studiów wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, które ukończył w 2001 r. otrzymując święcenia kapłańskie z rąk abpa Damiana Zimonia.

  W latach 1994-1998 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.
  Następnie w latach 1998-2002 podjął studia teologiczne na Fakultecie Teologicznym w Lugano (Szwajcaria) zakończone licencjatem. Po dwuletniej pracy duszpasterskiej w Archidiecezji Katowickiej rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu teologii fundamentalnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 2008 roku obronił doktorat na podstawie dysertacji: „La risurrezione di Gesù Cristo nella sua importanza per l’antropologia cristiana” na Fakultecie Teologicznym w Lugano. Od 2009 roku wykłada teologię fundamentalną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Główne pola zainteresowań naukowych to: chrystologia fundamentalna (zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa), chrystocentryzm, antropologia teologiczna, dialog teologii ze współczesnym kontekstem kulturowym (postmodernizm).

  Pełnił funkcję sekretarza i rzecznika prasowego Arcybiskupa Wiktora Skworca oraz dyrektora biura prasowego Archidiecezji Katowickiej. Obecnie jest Członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama