Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak szaleńca na Jasnej Górze na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Agnieszka Kaczmarek, Bartłomiej Romanek
Cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
Cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ARC
Atak szaleńca na cudami słynący obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. 58-letni mężczyzna rzucił w obraz jakimś przedmiotem i w ten sposób chciał go uszkodzić. Na Jasnej Górze trwają modlitwy ekspiacyjne.

AKTUALIZACJA 10 GRUDNIA, GODZ. 16:00:

CZYTAJ KONIECZNIE:
Zamachowiec na Matkę Boską Częstochowską aresztowany CZYTAJ WIĘCEJ

W kaplicy klasztoru na Jasnej Górze strażnicy złapali 58-latka, który rano około godz. 8 chciał uszkodzić obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jak informuje policja, mężczyzna jest mieszkańcem Świdnicy w woj. dolnośląskim.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Czy cudami słynący obraz na Jasnej Górze jest falsyfikatem? CZYTAJ TUTAJ

Jak wynika z informacji, które przekazali strażnicy jasnogórscy, mężczyzna w pewnym momencie podszedł bliżej obrazu i rzucił w jego kierunku szklanym pojemnikiem wypełnionym czarną farbą. Na szczęście pojemnik odbił się od szyby, która przesłania wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Jak obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest zabezpieczony? ZOBACZ

- Nie wiemy, co kierowało mężczyzną. Będziemy próbowali to ustalić, na razie śledztwo będzie prowadzone w kierunku obrazy uczuć religijnych. Na tym etapie mówimy o zarzucie znieważenia przedmiotu czci religijnej, ale w pierwszej kolejności należy określić, czy mężczyzna jest poczytalny. To wyjaśni przesłuchanie, choć może nie chcieć wyjaśnić motywów swojego działania - mówi Joanna Lazar, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Przed południem na stronie internetowej Jasnej Góry pojawił się oficjalny komunikat w sprawie zajścia: "W dniu dzisiejszym tj. 9 grudnia br. miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Królowej Polski na Jasnej Górze poprzez oblanie go czarną substancją. Obraz, dzięki specjalnemu zabezpieczeniu, nie został w żaden sposób uszkodzony. Wraz z Biskupami częstochowskimi, Ojcowie i Bracia Paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy".

- Wierni dzwonią do nas ze łzami w oczach, pytają, co się stało. Uspokajamy, że obraz jest cały, w żaden sposób nieuszkodzony - powiedział o. Jasiulewicz. Przyznał, że zajście poruszyło również zakonników, którzy zgromadzili się na modlitwie. Na miejsce przybyli też biskupi częstochowscy.
Po zajściu Kaplica Cudownego Obrazu została zamknięta. Kaplica Matki Bożej została otwarta dla wiernych o godz. 11.45, a następnie odprawiono suplikacje oraz modlitwy wynagradzające.

- Wraz z biskupami częstochowskimi, ojcowie i bracia paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy - zaapelował w wydanym przed południem oświadczeniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

Jasnogórski obraz Matki Bożej to jeden z najsłynniejszych obrazów, znajdujących się w Polsce. Jego historia sięga XIII w., powstał prawdopodobnie na Bałkanach. Ok. połowy XIV w. znalazł się w rękach Andegawenów, gdzie otoczono go czcią jako relikwię, namalowaną rękoma św. Łukasza Apostoła.

Później uszkodzone dzieło oddano w ręce włoskich malarzy, powierzając im jego renowację. Artyści zachowali najbardziej wschodnie cechy obrazu - np. ciemną karnację postaci, równocześnie uczynili go bardziej zrozumiałym dla łacińskiego kręgu kulturowego. Złotnicy ozdobili też ikonę drogimi kruszcami, emalią i szlachetnymi kamieniami.

Tak powstałe dzieło sztuki Elżbieta Łokietkówna zapisała w testamencie Elżbiecie Bośniaczce. Gdy młodziutka Jadwiga miała wyruszyć do pogrążonej w bezkrólewiu Polski Elżbieta, chcąc zapewnić córce bezpieczeństwo, zaopatrzyła ją w obraz - relikwię. Książę Władysław Opolczyk, któremu powierzono pieczę nad bezpieczeństwem wyprawy, nie zdecydował się umieścić cennego skarbu w niechętnym mu Krakowie, lecz wybrał dlań jasnogórski klasztor paulinów.

Od wieków obraz jest tam otoczony kultem przez wiernych. "Starożytny wizerunek, który nosi na sobie znamiona chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie, jest oznaką jedności tych dwóch światów, bogactw i kultur, które poprzez chrzest święty spotkały się i zjednoczyły w Chrystusie" - tak mówił o jasnogórskiej ikonie Jan Paweł II podczas pobytu w sanktuarium w 1991 r.

To drugi w krótkim czasie atak na Kościół w Częstochowie. Kilkanaście dni temu podpalono drzwi do kościoła na częstochowskim cmentarzu Kule.

Dzisiaj w Kościele katolickim, a szczególnie na Jasnej Górze szczególny dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, co jest dogmatem wiary, ogłoszonym przez papieża Piusa IX dnia 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus. Z samego rana za Jasnej Górze uczczono ten dzień nieszporami i białymi kwiatami, które ustawiono w kaplicy.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera