W Jaworznie powstanie elektrownia słoneczna? Miasto jest ZA

  W Jaworznie powstanie elektrownia słoneczna? Miasto jest ZA

  Ania Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy w Jaworznie powstanie elektrownia słoneczna? Do jaworznickiego magistratu zgłaszają się firmy, które na terenie miasta chcą taką zbudować. Chodzi o panele fotowoltaiczne, które kumulowałyby energię i dzięki niej wytwarzały prąd. Jak podkreśla Tomasz Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie, miasto jest zainteresowane inwestycją.
  - Myślimy o tym, aby pod taką inwestycję przeznaczyć teren na hałdzie Piłsudski. Rozważamy sprzedaż działki, dzierżawę lub partnerstwo publiczno-prywatne między miastem a firmą, która podejmie się inwestycji. Wszystko jest w fazie ustaleń - tłumaczy urzędnik. - Do magistratu zgłosiło się ostatnio kilku przedsiębiorców zainteresowanych pozyskiwaniem energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki - dodaje Tosza.

  Działka ma 20 ha. Można zbudować na niej elektrownię o mocy 10 megawatów. Jaworzno to korzystna lokalizacja dla takiej inwestycji, bowiem na jego terenie znajduje się kilka większych stacji transformatorowych. Są w elektrowni. Jedna z nich jest na przykład w centrum miasta, w pobliżu hałdy Piłsudski.

  Również na jednej z gminnych działek o powierzchni 4 ha, jak informuje Tomasz Tosza, jaworznicki magistrat chce postawić panele fotowoltaiczne. Byłaby to już jednak miejska inwestycja. Prąd generowany za pomocą paneli miałby zasilać autobusy i tramwaj komunikacji miejskiej (tego ostatniego jeszcze nie ma, ale linia tramwajowa miałaby powstać między osiedlem Skałka a Osiedlem Stałym. A jeszcze w dalszej przyszłości tramwaj z Jaworzna ma dotrzeć do Mysłowic). Urzędnicy chcą bowiem, aby tabor PKM Jaworzno stał się przyjazny dla środowiska.

  Przewoźnik zakończył już nawet testy pierwszego z elektrycznych autobusów. Przez dwa tygodnie po mieście jeździł prototypowy elektrobus firmy AMZ z Kutna. Pod koniec grudnia do Jaworzna ma przyjechać kolejny, tym razem Solaris. W styczniu na jaworznickie drogi może trafić jeszcze jeden taki autobus.

  - Analizujemy wszystkie możliwości. Być może wystarczą same autobusy. Linia tramwajowa jest jednak jak najbardziej wskazana - podkreśla Tosza.

  Urząd złożył już pierwszy wniosek o unijne dofinansowanie. Na razie to jednak sfera planów i marzeń. Wszystko zależy od inwestorów i unijnych dotacji. Jaworznicka inwestycja wraz z budową paneli oraz zakupem autobusów i tramwaju może kosztować nawet 200 mln zł.
  *NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo