Menu Region

Czy chorując na chorobę zawodową, można przejść wcześniej na...

Czy chorując na chorobę zawodową, można przejść wcześniej na emeryturę?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Monika Krężel

Prześlij Drukuj
Pani Izabela w grudniu kończy 55 lat. - Choruję na chorobę, która jest wpisana do rejestru chorób zawodowych. Nie wiem, czy w związku z tym mogę przejść na wcześniejszą emeryturę - spytała naszą redakcję. Okazuje się, że aby skorzystać z emerytury pomostowej trzeba spełnić kilka warunków.
- Cenię sobie teksty w waszej gazecie na temat ZUS-u. To dzięki artykułowi zamieszczonemu na łamach DZ, a nie w moim zakładzie pracy, dowiedziałam się, że moja choroba jest wpisana do rejestru chorób zawodowych - mówi pani Izabela (dane do wiadomości redakcji). - Od kilku lat przebywam na rencie inwalidzkiej z tego tytułu. Cała procedura z tym związana, czyli odwołanie od decyzji i w ogóle utrudnienia na każdym kroku ze strony zakładu pracy, była długa, ale lekarze nie mieli wątpliwości - dodaje.


W grudniu tego roku nasza Czytelniczka skończy 55 lat.
- Chciałabym przejść na emeryturę w związku z chorobą zawodową. Zapytałam o to telefonicznie w ZUS-ie, jednak odpowiedziano mi, że nie ma takiej możliwości - opowiada. - Nie wiem, czy wszystko dobrze opisałam przez telefon, jeśli chodzi o moją sytuację, ale dowiedziałam się jedynie tylko tyle. W związku z tym chętnie przeczytałabym na łamach gazety informacje na temat wcześniejszego przejścia na emeryturę, jeśli w grę wchodzi choroba zawodowa. Jeśli kogoś dotyczy temat, to chętnie przeczyta tekst o najnowszych przepisach.


O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy ekspertów z oddziału ZUS w Sosnowcu. Poza tym warto sięgnąć także do ustawy emerytalnej.



Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu:
Czytelniczce nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury, ponieważ zgodnie z art. 31 ustawy emerytalnej w wieku 55 lat na emeryturę mogły przejść kobiety uprawnione do renty z tytułu choroby zawodowej, które ten wiek ukończyły w roku 2007, 2008 i wcześniej.

Natomiast w stosunku do osób urodzonych począwszy od dnia 1.1.1949 r. choroba zawodowa nie ma wpływu na uprawnienie do wcześniejszej emerytury.



Kto ma prawo do emerytury pomostowej?


Prawo takie przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r. Będzie on mógł przejść na emeryturę pomostową po osiągnięciu wieku 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

  •  ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wynoszący co najmniej 15 lat,

  •  ma okres składkowy i nieskładkowy (uwzględniony w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionego okresu składkowego) wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze tj.: w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 32 lub art. 33 ustawy emerytalnej,

  •  po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w załączniku nr 1 do ustawy lub prace o szczególnym charakterze wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy
.




Czy osoby w wieku niższym aniżeli 55 lat dla kobiety i 60 lat dla mężczyzny też mogą nabyć prawo do emerytury pomostowej?
Pracownicy wykonujący niektóre prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w nowych wykazach prac mają możliwość uzyskania emerytury pomostowej na szczególnych zasadach. Emerytura pomostowa na podstawie tych przepisów przysługuje na ogół w niższym wieku emerytalnym niż 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn, a niekiedy również mimo posiadania niższego niż 15 lat stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Z drugiej strony przepisy wymagają w niektórych przypadkach uzyskania orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy w danym zawodzie. Taki wymóg obowiązuje pracowników lotnictwa, hutników a także maszynistów pojazdów trakcyjnych.



Do kiedy przysługuje emerytura pomostowa?
Emerytura pomostowa przysługuje do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli jednak przed osiągnięciem tego wieku osoba uprawniona nabywa prawo do emerytury na podstawie odrębnych przepisów, prawo do emerytury pomostowej ustaje z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do tej emerytury.



Jakie są procedury związane z ubieganiem się o taką emeryturę?

Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej zgłoszony bezpośrednio w jednostce organizacyjnej ZUS lub za pośrednictwem płatnika składek. Decyzję wydaje i emeryturę wypłaca jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby, a od decyzji przysługuje odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.




*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Reklama
Reklama