Ważne
  Częstochowa: Miejscy radni chcą, żeby miasto utworzyło dwa...

  Częstochowa: Miejscy radni chcą, żeby miasto utworzyło dwa nowe parki

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Park Podjasnogórski w Częstochowie

  Park Podjasnogórski w Częstochowie ©ARC

  Marcin Maranda oraz Jacek Krawczyk, dwaj częstochowscy radni, niezależnie od siebie, niemal równocześnie zgłosili pomysły utworzenia nowych parków w mieście. Radny Maranda chce utworzenia w centrum Częstochowy promenady śródmiejskiej, a Jacek Krawczyk twierdzi, że warto utworzyć nowy park Wrzosowiak.
  Park Podjasnogórski w Częstochowie

  Park Podjasnogórski w Częstochowie ©ARC

  - Przyjrzymy się bliżej obydwu pomysłom - zapowiada Mirosław Soborak, wiceprezydent Częstochowy. - Ponieważ mamy w urzędzie ludzi, którzy mogą się tym zając, to prawdopodobnie w przyszłym roku opracujemy koncepcje i zastanowimy się, co dalej. Przeanalizujemy je również pod kątem finansowym.

  Marcin Maranda już od kilku miesięcy stara się o to, aby teren po dawnym Węglobloku, znajdujący się w pobliżu Alei Wolności oraz ulic Korczaka i Boya-Żeleńskiego przekształcić w promenadę, której nie ma w centrum miasta.


  Radny zebrał pod swoim wnioskiem nawet podpisy 200 mieszkańców, którzy popierają ten pomysł. Jest on tym bardziej uzasadniony, że dzisiaj ten teren to jedno wielkie składowisko śmieci i odpadów.

  Stał się on również miejscem, gdzie wieczorem i w nocy odbywają się libacje alkoholowe. Śladem po nich są butelki, które można znaleźć wszędzie.

  Przekształcenie tego terenu w promenadę byłoby naturalnym krokiem, bo codziennie mimo śmieci, dziur i błota, przechodzą tędy tysiące częstochowian.

  - To naturalny skrót. Teren jest świetnie położony, dlatego utworzenie w tym miejscu promenady to znakomity pomysł. Dzięki temu powstałby w centrum miasta teren do rekreacji i odpoczynku, którego nie ma w okolicy, a który jest bardzo potrzebny - przekonuje Marcin Maranda.

  Radny Maranda zaznacza, że warto jeszcze poczekać na opinię spółdzielni Metalurg, która mogłaby przejąć ten teren pod budowę nowego bloku. Jeżeli się ona na to nie zdecyduje, to w miejscu dawnego Węglobloku powinna powstać promenada.
  Pomysł radnego Krawczyka wynika z topografii miasta. W uprzywilejowanej sytuacji jest jego północna część miasta. Mieszkańcy dzielnicy Północ mają bardzo blisko na Promenadę im. Czesława Niemena, do Lasku Aniołowskiego i do parku przy ul. Fieldorfa.

  W południowej części Częstochowy parków i terenów zielonych praktycznie nie ma. Dlatego Jacek Krawczyk proponuje, żeby utworzyć niewielki park Wrzosowiak.

  Radny wskazuje nawet miejsce. To teren między ulicami Gajową i Jagiellońską. Trochę zieleni już tu jest. Warto byłoby o nią zadbać, wysypać trochę żwiru, tworząc alejki i postawić ławeczki, ewentualnie pomyśleć o placu zabaw.

  Teren nie jest duży (ok 1,7 ha), ale miasto musiałoby przeznaczyć na jgo zagospodarowanie i wykup gruntów kilka milionów zł. W tym miejscu park miał powstać już ponad 20 lat temu, ale wtedy zrezygnowano ze względu na wysoki koszt.

  Tu jest zieleń  Największym parkiem w mieście jest Lasek Aniołowski. Ma on blisko 70 ha powierzchni. Park Lisiniecki, drugi pod względem wielkości, jest prawie dwukrotnie mniejszy. Oprócz tych dwóch parków do najczęściej odwiedzanych miejsc w Częstochowie bez wątpienia należą Parki 3 Maja i Staszica (tzw. parki podjasnogórskie) oraz Promenada im. Cz. Niemena, na której organizowane są także koncerty.
  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysły radnych sypią się z rękawa.

   Xenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   W artykule nie ma wzmianki że główny zainteresowanym zrobienia parku przy ulicy Gajowej jest ksiądz który ma plany zrobienia domu spokojnej starości, a radni w jego imieniu próbują wymusić teren...rozwiń całość

   W artykule nie ma wzmianki że główny zainteresowanym zrobienia parku przy ulicy Gajowej jest ksiądz który ma plany zrobienia domu spokojnej starości, a radni w jego imieniu próbują wymusić teren pod park.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama