Programy lekowe szansą na poprawę sytuacji chorych na...

  Programy lekowe szansą na poprawę sytuacji chorych na łuszczycę

  Anna Nagel

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Programy lekowe szansą na poprawę sytuacji chorych na łuszczycę

  ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Z prof. dr. hab. Jackiem Szepietowskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, rozmawia Anna Nagel
  Programy lekowe szansą na poprawę sytuacji chorych na łuszczycę

  ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Co to jest łuszczyca i jakiej części populacji dotyczy?
  Łuszczyca jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry. To częsta jednostka chorobowa u rasy kaukaskiej, to znaczy rasy białej - występuje z częstością 2-3 proc. ogółu populacji. To pokaźna grupa pacjentów. Co więcej, łuszczyca jest chorobą o coraz lepiej poznanej patogenezie. Wiemy, że oprócz predyspozycji genetycznej niektóre czynniki, takie jak stres, antygeny bakteryjne, mogą zaostrzać dolegliwości, ale tak naprawdę nie są znane prawdziwe przyczyny choroby.

  Jak wygląda leczenie łuszczycy w Polsce w porównaniu z tym, co się dzieje w Europie pod względem dostępności terapii i oferty leków? Czy odstajemy takich krajów jak np. Niemcy, Francja, Anglia?

  Niestety w Polsce dostęp do terapii znacząco odbiega nie tylko od bogatych krajów Zachodu, takich jak Niemcy czy Francja, ale także naszych bliskich sąsiadów, jak Czechy, Słowacja czy nawet Rumunia. Chodzi głównie o ograniczoną dostępność leczenia biologicznego.

  A co z poziomem infrastruktury leczenia specjalistycznego? Jest zadowalająca?
  Jeśli chodzi o organizację leczenia dermatologicznego, mamy 13 ośrodków akademickich, a przy wielu szpitalach istnieją oddziały specjalistyczne. Jednak w większości przypadków leczenie dermatologiczne jest opieką ambulatoryjną - pacjent, który ma problem skórny, zgłasza się do najbliższej jednostki bez konieczności uzyskania porady od lekarza pierwszego kontaktu. Chory bezpośrednio może się udać do specjalisty.

  Rozumiem, że ośrodki akademickie, takie jak wrocławska klinika, odpowiadają za najcięższe przypadki choroby?
  Oczywiście, ośrodki akademickie sprawują nadzór nad najcięższymi przypadkami oraz zajmują się wdrażaniem innowacyjnych metod terapii, co nie oznacza, że są one wdrażane wyłącznie w tych ośrodkach.

  Czy stosowane metody leczenia są dziś skuteczne?
  Postęp w terapii jest ogromny. Leczenie łuszczycy jest warunkowane przede wszystkim stopniem nasilenia zmian skórnych. Oczywiście pacjenci, u których zmiany skórne są niewielkie, mogą być poddawani skutecznej terapii miejscowej i większość z nich jest leczona właśnie w ten sposób. W następnym etapie stosuje się światłolecznictwo. U pacjentów z nasilonym procesem łuszczycowym stosujemy leczenie systemowe, które jest nazywane leczeniem klasycznym. Niestety nadal istnieje grupa pacjentów, która nie może być poddawana terapii klasycznymi lekami systemowymi z powodu przeciwwskazań do ich stosowania, powikłań po ich przyjmowaniu lub braku skuteczności.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama