Festiwal Gaude Mater trafi do Katowic, Krakowa i Gdańska

  Festiwal Gaude Mater trafi do Katowic, Krakowa i Gdańska

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gwiazdą tegorocznego festiwalu był zespół Gregorian
  1/2
  przejdź do galerii

  Gwiazdą tegorocznego festiwalu był zespół Gregorian ©Marcin Szpadrowski

  Festiwal Gaude Mater w przyszłym roku odbędzie się nie tylko w Częstochowie, ale również w kilku innych miastach, m.in. w Katowicach, Krakowie, Radomsku i w Gdańsku. Paradoksalnie Festiwal Muzyki Sakralnej może wiele zyskać na całym zamieszaniu związanym z odwołaniem dyrektorki Małgorzaty Nowak i znacznym ograniczeniu roli Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater.
  Początkowo miasto chciało samo zorganizować festiwal, ale szybko okazało się, że to niemożliwe, bo prawo do nazwy i znaku graficznego należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater. Dlatego rozpoczęto ze Stowarzyszeniem rozmowy na temat wspólnej organizacji festiwalu. Wygląda na to, że obydwie strony się dogadają.

  - Mamy już ustalone pewne warunki - mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu.
  - Podległy nam Ośrodek Promocji Kultury do końca zrealizuje tzw. zamówienie kompozytorskie. Poza tym w Filharmonii Częstochowskiej zorganizujemy jeden z koncertów. Stowarzyszenie będzie również starać się w konkursie dla organizacji pozarządowych o środki na organizację festiwalu.

  W projekcie budżetu na 2013 rok znalazło się 300 tysięcy zł na organizację imprez muzycznych, które de facto były przeznaczone właśnie na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Co prawda radni z komisji kultury chcieli zwiększenia tej puli do 700 tysięcy zł, ale organizatorów zadowoli również 300 tysięcy zł.

  - Jeżeli pozyskamy tyle jako Stowarzyszenie, to w Częstochowie odbędą się wszystkie imprezy festiwalowe - mówi Małgorzata Nowak, dziś już dyrektorka Festiwalu Gaude Mater. - Na tym całym zamieszaniu festiwal może nawet zyskać, bo część koncertów odbędzie się również w innych miastach.

  Organizatorzy już uzgodnili warunki z czterema miastami. Prawdopodobnie w przyszłym roku wszystkie koncerty odbędą się w Częstochowie, a część z nich trafi później do innych miast. Wyjątkiem będzie koncert laureatów konkursu Musica Sacra, którego premiera odbędzie się 1 maja w Gdańsku.

  W tle dyskusji o przyszłorocznym Festiwalu Gaude Mater toczy się sprawa odwołania Małgorzaty Nowak. Wojewoda śląski uznał, że prezydent Krzysztof Matyjaszczyk uczynił to bez zachowania procedur. Miasto odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. - Do czasu rozstrzygnięcia przez sąd nie musimy przywracać pani Nowak na stanowisko - twierdzi Wierny.  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama