Ważne
  Drogie paliwo, dziurawe drogi i sieć fotoradarów [MAPA...

  Drogie paliwo, dziurawe drogi i sieć fotoradarów [MAPA FOTORADARÓW W WOJ. ŚLĄSKIM]

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Drogie paliwo, dziurawe drogi i sieć fotoradarów [MAPA FOTORADARÓW W WOJ. ŚLĄSKIM]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Piotr Krzyżanowski

  Ciężkie czasy czekają zmotoryzowanych mieszkańców naszego regionu. Z puli 300 nowych fotoradarów zakupionych w tym roku przez Inspekcję Transportu Drogowego 22 zostały zainstalowane na śląskich drogach. To nowoczesne urządzenia które potrafią zrobić dziesiątki zdjęć w ciągu doby. Dotychczas używane urządzenia miały średnią przepustowość sześciu zdjęć na dobę, więc skok jakościowy jest ogromny.
  - Fotoradary należące do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w czasie długiego weekendu który przypadł na początku listopada zarejestrowały 18942 przekroczenia prędkości w ciągu czterech dni, co daje średnio 3788 naruszeń dziennie - wylicza Alvin Gajadhur Rzecznik Prasowy Inspekcji Transportu Drogowego.

  Na dodatek niektóre z nich zostały tak zamontowane, by robić zdjęcia nie tylko nadjeżdżającym pojazdom, ale także tym, które oddalają sie zbyt szybko. To jak mówi rzecznik ITD "ukłon w stronę" motocyklistów którzy dotychczas czuli się bezkarnie nie mając tablic rejestracyjnych z przodu.

  Mapa fotoradarów w województwie śląskim 2012 roku - KLIKNIJ I POBIERZ  Jakby tego było mało w projekcie budżetu państwa na rok 2013 zapisano przychody z mandatów na poziomie 1,5 mld zł co jest sumą astronomiczną w porównaniu z pieniędzmi jakie za wykroczenia zapłacili kierowcy w tym roku.

  Do końca września wpływy wynosiły 15,7 mln. zł. Mandaty wystawione i czekające na wysłanie, to 25 mln zł ale zapisano w budżecie na ten rok 1,2 mld zł więc plan nie został zrealizowany. Nowy sprzęt zakupiony przez ITD ma to zmienić.

  Ministerstwo Finansów, odpowiadając na pytanie z jakiego kapelusza iluzjonisty, Jacek Rostowski wyciągnął kwotę 1,5 mld zł z mandatów poinformowało, że wynika to z obliczeń. W użyciu będzie ponad 400 fotoradarów. Pomnożono je zatem przez średnią ilość za wykroczeń w ciągu jednej doby, ilości dni w których urządzenia pracują i wysokość grzywien. Proste?

  Jeśli więc do tej pory macie czyste konto punktowe, po 1 stycznia może się to zmienić. Podpowiadamy jak postępować z informacją o zarejestrowanym przez fotoradar wykroczeniu nadesłaną pocztą.

  Zaczęło się wielkie polowanie na pieniądze kierowców. Oprócz nowych 300 fotoradarów zainstalowanych w całej Polsce, Inspekcja Transportu Drogowego "rzuciła" do akcji 29 samochodów z mobilnymi urządzeniami rejestrującymi przekraczanie prędkości. To 11 fordów mondeo, 11 focusów i 7 peugeotów partner.

  Tylko peugeoty są oznaczone barwami Inspekcji natomiast fordy wyglądają jak zwykłe auta cywilne. Można je poznać jedynie po specjalnej głowicy fotoradaru zamontowanej w przednim pasie, między światłami. Mierzy ona prędkość, a sprzężona z nią kamera za szybą robi zdjęcie.

  Inspektorzy w odróżnieniu od policjantów nie ścigają piratów, tylko fotografują przekraczających prędkość. Jak się zachować w sytuacji gdy do naszej skrzynki trafia informacja o wykroczeniu wyjaśniamy krok po kroku.

  Zdjęcie nieobowiązkowe  Zdjęcie z zarejestrowanym wykroczeniem zostaje przesłane cyfrowo do systemu CANARD, gdzie poddawane jest procesowi analizy obrazu. Na podstawie odczytanego numeru rejestracyjnego generowane jest pytanie o właściciela pojazdu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Na wskazany adres wysłany jest formularz z prośbą wskazanie osoby, która popełniła zarejestrowane wykroczenie. Jest w nim informacja gdzie, kiedy i o ile przekroczona została dozwoloną prędkość, typ fotoradaru, który to zarejestrował, numer świadectwa legalizacyjnego itd.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terror na dziurawych drogach , anonimowi zbójcy , a kiedyś zbójców było 12

   Johny Walker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 16

   Jak to? Działa już Wielki Brat z Orwella ? Tak szybko wdrożyli ?
   Anonimowo , bez dodatkowych wskazówek nawet nie "z za węgła" lecz z wiekszego ukrycia , bez wskazanie miejsca, i czasu...rozwiń całość

   Jak to? Działa już Wielki Brat z Orwella ? Tak szybko wdrożyli ?
   Anonimowo , bez dodatkowych wskazówek nawet nie "z za węgła" lecz z wiekszego ukrycia , bez wskazanie miejsca, i czasu natychmiast , tak że nawet nie masz szansy zweryfikować zarzutu , z wykluczeniem możliwości tłumaczenia, bez obowiazku okazywania zdjęć ,( tych z fotoradarów) dostajesz karę jako "obowiązek obywatelski" i bulisz tyle ile sobie zawinszują.
   TO JEST CHORE !!!!! TO JEST BARDZO CHORE !!
   Wg służb radarowych i radaropodobnych:
   Masz obowiązek denuncjowania Osób Bliskich chociaż Konstytucja gwarantuje Ci odmowę takiego działania.
   Konstytucja gwarantuje Ci wolność od samooskarżeń. To znaczy nie musisz się obciążać i zeznawać przeciwko sobie !!
   Partyie Rządzące mają Konstytucję i jej zapisy tam gdzie slońce nie dochodzi.
   Czynią to z wygodnictwa i tchórzostwa gdyż boją się stanąć twarzą w twarz z "przestępcą drogowym " którego przewinienie polega często na tym że na równej i prostej drodze jechał 70km/h a ktoś w szczerym polu ustawil znak AGLOMERACJA albo co gorszażeby było śmieszniej nastawial co 15-20 metrów naprzemian znaki ograniczające prędkość : wg wzoru 50 / 70 /50 /70 ................. itd.

   Czy na początku XXI wieku , w środkowej Europie tak trudno zapewnić kierowcom możliwość poruszania sie ze średnią prędkością 70-75 km/h ?
   Kierowców jest miliony czyli prawie całe społeczeństwo Obywatelskie i Rząd jest po to aby temu społeczeństwu służyć . A tymczasem kto powinien rozliczać za nieudolność tych co powinni obywatelom służyć ???
   Wracają stare wzory, te ze Związku Sowieckiego gdzie nakładano plany na Śądy i na milicję.
   W myśl takich regul Sąd dostawał na przykład plan dnia: Osądzić dziennie 300 lat więzienia , 10 kar śmierci ....
   Jak nie osadził szedł bez premi (np)
   Tak też i podobnie jest z tym planem 1,5 mld zł ( połtora miliarda złotych) w 2013 roku z mandatów.
   Skoro nie ma obowiązku okazywania zdjęć z fotoradarów a tym bardziej ze zdjęciem kierowcy (co jest trudne do wykonania) to można stać przy drodze i z ukrycia zpisywać znaki rejestracyjne . Resztę można wklepać.
   A tak niedawno , bo jakieś 30 lat temu wywoływało śmiech opowiadanie jak to skazanmo Gazdę na ileś tam lat więzienia za posiadanie narzadzia gwałtu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Fix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 42

   Ha, ja już bardzo dawno nie dostałem żadnej fotki, bo mnie Yanosik strzeże ;)

   Zdjęcie autora komentarza
   Zapraszem do dyskusji

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 58

   Dlaczego waszym zdaniem ustawodawca pozostawił furtkę w przepisach dając możliwość wymigania się od punktów karnych jeśli oświadczymy, że pamięć nas zawodzi i nie pamiętamy kto w dniu zrobienia...rozwiń całość

   Dlaczego waszym zdaniem ustawodawca pozostawił furtkę w przepisach dając możliwość wymigania się od punktów karnych jeśli oświadczymy, że pamięć nas zawodzi i nie pamiętamy kto w dniu zrobienia zdjęcia przez fotoradar prowadził sfotografowane auto? Wystarczy przepłacić.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama