Chaos w Kolejach Śląskich? PiS i SLD chcą odwołania...

  Chaos w Kolejach Śląskich? PiS i SLD chcą odwołania marszałka! [WNIOSEK]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marszałek Adam Matusiewicz w niedzielę, 9 grudnia, w pierwszy dzień nowego rozkładu jazdy był spokojny i zrelaksowany
  1/7
  przejdź do galerii

  Marszałek Adam Matusiewicz w niedzielę, 9 grudnia, w pierwszy dzień nowego rozkładu jazdy był spokojny i zrelaksowany ©Arkadiusz Ławrywianiec

  PiS i SLD podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa śląskiego zgłoszą niezależne wnioski o odwołanie całego zarządu województwa wraz z marszałkiem Adamem Matusiewiczem. Powód? Chaos na kolei.

  NOWY ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW - KLIKNIJ I ŚCIĄGNIJ TUTAJ  W trybie pilnym Zarząd Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD podjął, uchwałę zobowiązującą Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej funkcjonujący w Sejmiku Województwa Śląskiego do podjęcia działań zmierzających do złożenia wniosku o odwołanie Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza z Platformy Obywatelskiej.


  AKTUALIZACJA
  Marszałek Matusiewicz: Moja rezygnacja byłaby tchórzostwem
  Marek Wójcik z Solidarnej Polski: Marszałek poda się do dymisji [WIDEO]


  Uchwała została podjęta w związku z pogłębiająca się sytuacją kryzysową związaną z funkcjonowaniem spółki Koleje Śląskie, rosnącym zadłużeniem województwa, które na koniec 2013 ma wynieść ok. 700 mln zł., a także zadłużeniem SPZOZ-ów pozostających w zarządzie Marszałka Województwa, które na dzień dzisiejszy wynosi ok. 200 mln zł.

  Ponadto przesłankami za odwołaniem Marszałka Matusiewicza jest nieudolne zarządzanie procesem inwestycyjnym związanym z budową Stadionu Śląskiego skutkującym wydatkami o ponad 300 mln złoty wyższymi niż pierwotny plan oraz problemami z prowadzeniem procesu inwestycyjnego mającego na celu doprowadzić do budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

  Jak poinformował nas przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku województwa śląskiego Czesław Sobierajski podczas poniedziałkowej sesji sejmiku zgłosi wniosek o odwołanie zarządu województwa, który tworzy koalicja PO - PSL i Ruch Autonomii Śląska.

  - To niestety najgorszy zarząd w historii, co udowodniła trwająca właśnie katastrofa na szlakach kolejowych w wykonaniu Kolei Śląskich - mówi nam Sobierajski i dodaje, że przestrzegał marszałka Adama Matusiewicza przed przejmowaniem kolei.

  - Z góry było wiadome, że sobie z tym nie poradzi - dodaje radny.  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Marszałek Matusiewicz przeprasza za chaos w Kolejach Śląskich [WIDEO]


  Poniedziałkowa sesja jest bardzo ważna, bo ma być na niej uchwalony budżet na 2013 rok. - W tym budżecie zapisano m.in. promocję godła i flagi województwa. Patrząc na to, co obecnie dzieje się w mediach z Kolejami Śląskimi mamy właśnie bezpłatną "promocję" - ocenia Sobierajski.

  Oczywiście trudno przypuszczać, by wniosek PiS przeszedł, bo koalicja ma większość w sejmiku. Jest to jednak bardzo mocny sygnał ze strony opozycyjnego ugrupowania dotyczący negatywnej oceny pracy zarządu.

  Poza tym RAŚ chce ugrać pozostawienie na stanowisku dyrektora Muzeum Śląskiego Leszka Jodlińskiego (kadencja kończy się mu 31 grudnia) i od przychylności Matusiewicza w tej sprawie może uzależnić swoje być albo nie być w koalicji. Utrata głosów trzech radnych oznacza utratę większości. To oczywiście najmniej realny scenariusz, ale w sumie możliwy.

  Marszałek Matusiewicz musi zrobić szybko personalne roszady w Kolejach Śląskich (wyrzucenie prezesa KŚ podpowiedział mu minister transportu Sławomir Nowak), bo inaczej straty polityczne PO będę rosnąć szybciej niż zaspy śniegu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest sabotaż!

   Ślązak cieszyński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 126 / 50

   Smutne jest to, że dokonano sabotażu na Kolejach Śląskich. W dniu przejęcia wszystkich połączeń główny dyspozytor nie przyszedł do pracy? To nonsens! To zwyczajna azjatycka próba równania...rozwiń całość

   Smutne jest to, że dokonano sabotażu na Kolejach Śląskich. W dniu przejęcia wszystkich połączeń główny dyspozytor nie przyszedł do pracy? To nonsens! To zwyczajna azjatycka próba równania wszystkich do szeregu. Jedynie województwo śląskie ma taki potencjał, by stworzyć własne koleje regionalne, inne regiony mogą jedynie pomarzyć o czymś takim. Ale wiadomo, chodzi o forsę. Przewozy Regionalne nie dadzą sobie tak łatwo odebrać najbardziej intratnego regionu, który posiada najwięcej połączeń w Polsce. Jest to ponowna próba cofnięcia woj Śląskiego w rozwoju, na rzecz ciepłej posadki urzędnika z Warszawki. Ale nie martwmy się. Pierwszy zawsze dostaje lanie, a potem wszyscy biorą z niego przykład ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pyrsk

   zawiadowca stacji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 124 / 70

   Szlyzjer Bahn KAPUT! :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Rawa dalej śmierdzi...

   Szalony kefir - postrach barów mlecznych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 116 / 58

   Jak to jest,że wybieramy takich imbecylów na tak poważne stanowiska?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na kolana

   andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 134 / 78

   Spaliłbym bym się ze wstydu a nie zganiał na innych pajac bo takiego mamy marszałka .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziadostwo na koleji

   Ecik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 162 / 67

   Nikaj na swiecie sie nie Sprawdziolo! zeby kolej prywatyzowac!!!! to jest wielke szabrownictwo i tela! We Francji szybko to kapli i kolej zostala panstwowo!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ przecz ze Śląska

   To jo Hanys ze Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 152 / 80

   Nieudolność Sejmiku Śl. jest efektem koalicji PO z pogrobowcami pruskimi to jest z Ruchem Autonomii Śląska. Za sprawą RAŚ - Gorzelika który nie jest Polakiem i nienawidzi białoczerwonych kolorów...rozwiń całość

   Nieudolność Sejmiku Śl. jest efektem koalicji PO z pogrobowcami pruskimi to jest z Ruchem Autonomii Śląska. Za sprawą RAŚ - Gorzelika który nie jest Polakiem i nienawidzi białoczerwonych kolorów mamy katastrofę z budową stadionu Śląskiego. Koalicja z RAŚ to przekleństwo dla Śląska.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marszalek przeprasza?

   maly Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 136 / 52

   pieronie mo fajno mycka - moze byc konduktorem na "balkanie" w Nikiszowcu!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może .....

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 128 / 56

   jak z jajami to na marszałka Biedronia lub A?Z? Grodzk?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słaby Marszałek do dymisji

   HultajHohla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 138 / 51

   Jak "kadrowiec" wyleci z funkcji marszałka to posypią sie wszystkie obsadzone przez niego stanowiska. Od sprzątaczki po prezesów, jak niektórzy mawiają. NIe bądźmy jednak bezduszni. Znajdźmy pracę...rozwiń całość

   Jak "kadrowiec" wyleci z funkcji marszałka to posypią sie wszystkie obsadzone przez niego stanowiska. Od sprzątaczki po prezesów, jak niektórzy mawiają. NIe bądźmy jednak bezduszni. Znajdźmy pracę marszałkowi: Moje propozycję:
   1) Zapowiadacz pociągów ( bo ma ładny głos)
   2) Dyspozytor Akcji Zima
   3) Pan od segregowania kopert na poczcie.
   Czekam na propozycję. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Worach podał się do dymisji, kolej na marszałka

   Oma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 155 / 71

   Jak się dowiadujemy z lokalnej wyborczej
   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,13039387,Prezes_Kolei_Slaskich_podal_sie_do_dymisji.html

   "Marek Worach - podał się w środę do dymisji. Powód?...rozwiń całość

   Jak się dowiadujemy z lokalnej wyborczej
   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,13039387,Prezes_Kolei_Slaskich_podal_sie_do_dymisji.html

   "Marek Worach - podał się w środę do dymisji. Powód? Sprawa karna o działanie na szkodę firmy, którą kierował przed laty"

   Ciekawszą informacją jest jednak to, że
   "Worach prezesem KŚ został w kwietniu 2011 r. Na stanowisko - bez konkursu - powołał go należący do PO Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego W sierpniu prezes dostał 21 tys. zł nagrody"

   Wyznanie Woracha, że zataił fakt toczącego się przeciwko niemu postępowania karnego to już tylko próba ochrony marszałka, ale nic nie zmienia faktu, że
   1/ marszałek odstąpił od konkursu na obsadę tak istotnego stanowiska,
   2/ nie prześwietlił kandydata
   co w sumie składa się na podejrzenie działania na szkodę interesu publicznego.

   Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,13039387,Prezes_Kolei_Slaskich_podal_sie_do_dymisji.html#ixzz2EuQ2oLjP
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama