Ważne
  Jak oszukać na podatkach Skarb Państwa? [POZNAJ SZCZEGÓŁY]

  Jak oszukać na podatkach Skarb Państwa? [POZNAJ SZCZEGÓŁY]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak oszukać fiskusa?

  Jak oszukać fiskusa? ©ARC

  Podwyższanie podatków, wymyślanie nowych, narzucanie nam kolejnych kosztownych obowiązków: rząd coraz częściej sięga do naszych portfeli, więc my szukamy "alternatywnych źródeł oszczędzania", nie zawsze zgodnych z prawem. "Eksperymentują" nie tylko przeciętni podatnicy i biznesmeni, ale nawet samorządy. Oto przykłady:
  Jak oszukać fiskusa?

  Jak oszukać fiskusa? ©ARC

  1. Od kilku miesięcy Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach prowadzi kontrole w 21 placówkach oświatowych w 4 miastach lub powiatach w woj. śląskim.

  - Sprawdzamy, czy liczba zakwalifikowanych dzieci, na które została przyznana wyższa subwencja oświatowa, zgadza się z liczbą orzeczeń wydanych z publicznych poradni pedagogiczno-psychologicznych, które są podstawą jej przyznawania - wyjaśnia Joanna Kruz, rzeczniczka prasowa UKS w Katowicach.

  O co chodzi? Pieniądz idzie za uczniem, a wysokość subwencji zależy m.in. od tego, czy dziecko jest zdrowe czy niepełnosprawne i czy wymaga specjalnego kształcenia. W przypadku dzieci z głębokim upośledzeniem przyznawana stawka jest kilkakrotnie wyższa niż na zdrowego ucznia.
  W praktyce samorządy zawyżają liczbę uczniów, za którymi idzie wyższa subwencja. Jak informuje Ministerstwo Finansów, w 2011 r. gminy w Śląskiem z tego tytułu musiały zwrócić ponad 619 tys. zł, zaś w poprzednich latach było to ok. 2 mln zł.

  2. Zwrot "praca a zasiłek macierzyński" tak często wpisywany jest w wyszukiwarce Google, że po wpisaniu pierwszych liter, sama podpowiada ciąg dalszy.

  Kto go wpisuje? Najczęściej bezrobotne przyszłe mamy, które zastanawiają się, jak uzyskać zasiłek macierzyński przysługujący osobom zatrudnionym na umowę o pracę. By go uzyskać, panie będące w ciąży szukają pracodawcy, który zechce je zatrudnić na krótki czas, bo po urodzeniu dziecka (albo nawet wcześniej po pójściu na L-4) finansowe obowiązki przejmie ZUS, który przez cały czas urlopu macierzyńskiego wypłaca 100 proc. pensji. Dochodzi też do przypadków podwyższania pensji tylko na papierze. Chorzowski oddział ZUS-u od początku roku zażądał zwrotu ponad 246 tys. zł nienależycie pobranych świadczeń.

  - Mieliśmy m.in. przypadki podwyższania wynagrodzenia, by zasiłek był większy - mówi Zofia Muczko, zastępca dyrektora ZUS w Chorzowie.

  3. W 2011 roku Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach przeprowadził 89 kontroli, podczas których natrafiono na wystawianie fikcyjnych faktur, łącznie na ponad 71 mln zł.

  Jak wyjaśniają pracownicy UKS, wprowadzenie do obrotu fikcyjnych faktur pozwala nieuczciwym podatnikom zwiększyć swoje koszty, czyli uniknąć zapłaty należnego podatku dochodowego, a z drugiej strony zmniejszyć kwotę podatku VAT, która podlega odprowadzeniu do urzędu skarbowego.

  - Największe straty spowodowane wyłudzeniem podatku VAT za pomocą fikcyjnych faktur związane są z obrotem złomem, stalą i paliwami - mówi Joanna Kruz. I jak dodaje, w ostatnim czasie coraz większa liczba kontroli dotyczy nieprawidłowości w branżach: budowlanej, reklamowej, farmaceutycznej, czy poligraficznej.

  4. Jedna osoba może mieć dwa wcielenia? Oczywiście! Wskazuje na to przykład podatnika, który miał legalnie zarejestrowaną działalność gospodarczą. Dodatkowo jednak sprzedawał sprzęt elektroniczny przez internet. Ten sam biznesmen, by uniknąć płacenia podatku od rzeczy sprzedanych w sieci, finalizował transakcje przez konto bankowe cudzej osoby.

  - Na stronie internetowej nie podawał żadnych danych, zrobił to dopiero przez telefon lub mailem, natomiast sprzęt był przesyłany przez pocztę lub kurierem - mówi pani Joanna.

  I jak dodaje, sprzedaż nie była dokumentowana ani fakturami VAT, ani paragonami fiskalnymi, bądź wystawione faktury nie były wykazywane w księgach podatnika.

  W tej sprawie przesłuchano ok. 120 osób i sprawdzono konta bankowe, na które wpływały pieniądze. Okazało się, że jeden podatnik uszczuplił Skarb Państwa o ponad 1 mln zł.
  *NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Naginanie prawa jest w biznesie dowodem zaradności czy niskiej etyki? KONIECZNIE SKOMENTUJ
  *NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ulica

   markus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 50

   za komuny jak podniesiono cenę chleba cukru to solidarnościuchy wychodziły na ulicę teraz gdy są przy korycie to nazywa się to oszczędność Szkoda tylko że sami nie dają przykładu oszczędzania

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama