Działacz Solidarności Jerzy Wartak: Bohaterowie leżą pod...

  Działacz Solidarności Jerzy Wartak: Bohaterowie leżą pod ziemią

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W grudniu 1981 roku brał udział w strajku na kopalni Wujek
  1/3
  przejdź do galerii

  W grudniu 1981 roku brał udział w strajku na kopalni Wujek ©materiały IPN

  O czajówce, czyli więziennym eliksirze przetrwania dla internowanych, szczurach jak koty i politykach, którzy chcą się pozabijać, z Jerzym Wartakiem, działaczem Solidarności z lat 80., o czasach stanu wojennego rozmawia Agata Pustułka
  16 grudnia 1981 roku, pacyfikacja kopalni.
  W pewnym momencie zachłysnąłem się gazem łzawiącym. Straciłem przytomność. Koledzy odnieśli mnie na bok, pod komin i chyba dzięki temu uratowali mi życie. W tym czasie padły strzały. Rozpętało się piekło. Jak się ocknąłem, byłem brudny, zarzygany. Ale żywy.

  Warto było tak się poświęcać, gdy dziś patrzymy, że z tą wolnością nie bardzo potrafimy sobie poradzić?

  Jak widzę córki, żony poległych górników z mojej kopalni, to myślę sobie: chłopy, nie było warto. One żyją naznaczone tą śmiercią. Jaki jest pożytek z ojca-bohatera? Żadna śmierć nie jest potrzebna. Nie odwrócimy jednak wydarzeń i gdy popatrzymy na to, co uzyskaliśmy, a czego nie doceniamy, to jednak było warto. Zastrzegam jednak, że to mnie łatwo tak mówić, bo jestem szczęściarzem, który ocalał. Prawdziwi bohaterowie zawsze leżą pod ziemią. Górnicy z Wujka są prawdziwymi bohaterami. Podkreślam to słowo - prawdziwymi - bo mamy teraz, niestety, wielu bohaterów podrabianych.

  Co pan robił na Wujku w czasie strajku?
  Byłem szeregowym działaczem związku, rozstawiałem warty, żeby chroniły kopalnię przed jakąś prowokacją, podpaleniem. Mieszkałem wtedy przy ul. Lompy, tuż obok komendy Milicji Obywatelskiej, ale zameldowany byłem u rodziców w Dąbrowie Górniczej. Od 14 grudnia siedziałem na kopalni. Załoga bardzo zdeterminowana, zjednoczona, gotowa na wszystko. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z okoliczności. Przecież w 1970 roku Gierek obiecał, że władza już nigdy nie będzie strzelać w Polsce do robotników.

  Widział pan ciała zamordowanych?
  Nie miałem odwagi wejść do tego pomieszczenia w stacji ratowniczej. Kolega wprowadził tam delegację wojska i ZOMO. Jeden z oficerów po wyjściu popłakał się, inni byli załamani. Zomowcy natomiast wyszli bardzo zadowoleni z siebie. W ich oczach widać było satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

  Co robił pan po opuszczeniu kopalni?
  Noc spędziłem u znajomych. Byłem kompletnie rozbity. Następnego dnia poszedłem na kopalnię. Dalej stały tam czołgi. Stanąłem pod tym pierwszym drewnianym krzyżem. Pomodliłem się. Potem zgłosiłem się do zakładowego lekarza po L4. A tam tłumy. Ludzi z Wujka można było poznać po przekrwionych oczach i dwu-, trzymilimetrowych warstwach białego osadu na źrenicach, pozostałości po gazach. Dostałem pięć dni wolnego. Postanowiłem pojechać do rodziców, żeby ich uspokoić. Oboje byli po siedemdziesiątce. Ojciec po wylewie, mama przerażona i zamartwiali się o mnie. Kiedy przyjechałem do domu, okazało się, że już szuka mnie milicja. Przekopali wszystko, a dla mnie zostawili kartkę, że mam się zgłosić na przesłuchanie. Biłem się z myślami, co robić. Zastanawiałem się, czy się nie ukrywać. W końcu postanowiłem zgłosić się na komendę, żeby nie narażać bliskich na kolejne "wizyty".
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne

   Wojciech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 49

   Prawda bohaterowie lezą w ziemi a debile,idioci z solidarosci .taki Płatek co ludzi wysłał na śmierć chodzi sobie udaje bohatera i wypinają piersi do medali.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama