18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica stanu wojennego w Zabrzu-Zaborzu [ZDJĘCIA i WIDEO]

Bartosz Pudełko
Dziś już pewnie coraz mniej osób pamięta o tym, że największy w południowej Polsce ośrodek internowania w okresie stanu wojennego mieścił się w Zabrzu-Zaborzu, w zakładzie karnym przy ul. Janika. Pamięć o tym przywrócono podczas regionalnych obchodów 31 rocznicy tego wydarzenia.

Uroczystość zorganizowały śląsko-dąbrowski oddział Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym, regionalny oddział Solidarności i władze Zabrza.

W kościele pw. św. Jadwigi odprawiono uroczystą mszę św. Nabożeństwo koncelebrowali miejscowi księża, kapłani niosący posługę internowanym oraz kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności ks. prałat Stanisław Puchała.

Po mszy św. przedstawiciele związków zawodowych, samorządowcy, pracownicy kopalń i innych zakładów pracy oraz sami internowani złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym represjonowanych w okresie stanu wojennego.

Dziś wspomnienie stanu wojennego wywołuje różne reakcje. Dla samych ofiar represji sprawa jest jednak oczywista.

- To była zbrodnia. Z bronią wyszli na bezbronnych ludzi. Pracowników. Jak inaczej to określić? - pyta Eugeniusz Karasiński, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

- Bezpieka przychodziła nocą do domów. Wyciągali nas z łóżek. Pierwsi internowani trafili tu, na Zaborze, już w nocy z 12 na 13 grudnia. Komu udało się przetrwać pierwsze dni łapanki żył w ciągłym strachu. Nie mieliśmy pewności, czy nie przyjdą i po nas. A ci, którzy zostali osadzeni, nie wiedzieli czy wrócą do domu - wspomina jeden z ówczesnych działaczy związkowych przy KWK Halemba.

W ośrodku internowania przy ul. Janika przez rok jego funkcjonowania osadzono blisko 600 opozycjonistów ze Śląska, Zagłębia i ówczesnego województwa częstochowskiego. Po latach, jak sami mówią, czują swoistą satysfakcję, bo okazało się, że to oni wygrali.

- Dziś żyjemy już w innych, lepszych czasach. Czasach, o które wtedy walczyliśmy. Widzę tu dużo młodych ludzi i to cieszy szczególnie, bo to przecież wśród nich trzeba szerzyć prawdziwą wiedzę na temat tamtych wydarzeń - mówi Eugeniusz Karasiński.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rocznica stanu wojennego w Zabrzu-Zaborzu [ZDJĘCIA i WIDEO] - Dziennik Zachodni