Ważne
  Polska na szybkiej ścieżce

  Polska na szybkiej ścieżce

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kolaż ze zdjęć zgłoszonych przez naszych czytelników i internautów do konkursu fotograficznego "Euroinspiracje"
  1/2
  przejdź do galerii

  Kolaż ze zdjęć zgłoszonych przez naszych czytelników i internautów do konkursu fotograficznego "Euroinspiracje"

  Inwestycje realizowane z udziałem Funduszy Europejskich to szybszy o 15-20 proc. wzrost naszej gospodarki
  Dzisiejszym dodatkiem specjalnym kończymy cykl "Eurokalejdoskop", w którym przez 20 tygodni opisywaliśmy wybrane projekty z naszego regionu, które zostały zrealizowane z dofinansowaniem Funduszy Europejskich. Staraliśmy się pokazać korzyści, jakie dzięki nim każdy z nas może zaobserwować w swoim najbliższym otoczeniu, w różnych dziedzinach życia. Opisywaliśmy m.in. inwestycje w ochronę zdrowia, transport, wsparcie dla przedsiębiorców i osób bezrobotnych, z obszaru kultury czy szkolnictwa. Mamy nadzieję, że dzięki tym publikacjom oraz konkursowi fotograficznemu, który towarzyszył cyklowi, nasi czytelnicy i internauci dowiedzieli się czegoś nowego o Funduszach Europejskich.

  Warto na koniec spojrzeć na wpływ, jaki mają dotacje unijne na rozwój gospodarki nie tylko z perspektywy poszczególnych projektów czy nawet regionu, ale całego kraju. Ciekawych informacji o tym dostarcza przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego raport podsumowujący wdrażanie tzw. polityki spójności w latach 2007-2011. Eksperci prognozują, że największego wpływu wszystkich inwestycji na polską gospodarkę należy się spodziewać w latach 2013-2015. Choć wiele projektów jest jeszcze w trakcie realizacji i na ostateczną ocenę, na ile te przewidywania okażą się trafne, trzeba poczekać, to kilka faktów jest już bezspornych

  Najważniejszym wskaźnikiem rozwoju danego kraju jest tempo wzrostu gospodarczego, które w Polsce w latach 2007-2011 było na poziomie 4,3 proc., podczas gdy średnia unijna wynosiła 0,5 proc. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich krajów członkowskich Unii. Według szacunków od 15 do 20 proc. tego wzrostu (czyli ok. 1 pkt proc.) to efekt inwestycji dotowanych z budżetu unijnego.

  W raporcie MRR analizowane są kluczowe dziedziny, które mają wpływ na rozwój gospodarki i poprawę jakości życia obywateli. Jednym z obszarów szczególnie dotowanych przez Unię Europejską jest aktywizacja i wsparcie dla osób bezrobotnych i zwiększanie kompetencji pracowników. Cele te realizowane są przede wszystkim z pieniędzy programu Kapitał Ludzki. W latach 2007-2011 prawie milion bezrobotnych otrzymał różne formy wsparcia - brali oni udział w szkoleniach, korzystali z usług doradczych czy z poradnictwa zawodowego. Działania te nie poszły na marne, bo połowie z tych osób, czyli około 500 tys. bezrobotnych, w ciągu kolejnych sześciu miesięcy udało się założyć własną firmę lub znaleźć pracę. To nie tylko osobisty sukces pojedynczych osób, ale realna szansa na poprawę sytuacji materialnej kilkuset tysięcy rodzin.

  Ponad 130 tys. osób otrzymało dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki temu mogli nie martwić się na starcie o to, czy będą w stanie zarobić na ZUS, nie musieli się starać o coraz trudniej dostępne kredyty bankowe, mieli też zapewnione środki na zakup sprzętu czy materiałów potrzebnych do wykonywania swej pracy.

  Przy dystrybucji pieniędzy w programie Kapitał Ludzki szczególną uwagę zwraca się na potrzeby grup społecznych, które są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Pierwszą z nich są ludzie młodzi - absolwenci szkół, którzy jeszcze przed rozpoczęciem życia zawodowego zasilają szeregi bezrobotnych. Drugą grupą są osoby powyżej 50. roku życia. Dlatego ze środków programu Kapitał Ludzki 23 tys. osób w wieku do 25 lat i blisko 11 tys. osób po 50. roku życia otrzymało unijne dotacje na start własnej firmy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyniki

   wyniki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 104 / 72

   gdzie mozna zobaczyc wyniki konkursu?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 107 / 77

   tu http://www.polskatimes.pl/artykul/719629,euroinspiracje-czyli-fundusze-unijne-w-naszym-zyciu-galeria,id,t.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko czy nie za szybko biegniemy????I co na to ciocia Angela???

   sklave

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 70

   Sejm uchwalił budżet na 2013 rok.
   Budżetowa gorączka w Sejmie
   Rostowski: To budżet bezpieczeństwa. Ten budżet jest odpowiedzialny. Jeśli trzeba będzie , nowelizacja. Do polityków opozycji...rozwiń całość

   Sejm uchwalił budżet na 2013 rok.
   Budżetowa gorączka w Sejmie
   Rostowski: To budżet bezpieczeństwa. Ten budżet jest odpowiedzialny. Jeśli trzeba będzie , nowelizacja. Do polityków opozycji powiedział: Jeśli chodzi o działania na rynku pracy to nie macie nic, ale to nic do nauczenia.
   Odpowiedziało mu buczenie i okrzyki: Wiesław! Wiesław!kłamca i manipulator!
   Czy ministrowi chce się jeszcze pracować skoro jest posiadaczem majątku wartego ponad 22 mln złotych??? Notabene, który zdobył w okresie sprawowania urzędu ministra.
   Dziś stawiam sobie pytanie: Kim jest Rostowski? Kim jest Tusk? W czyim imieniu występują?
   Czyich interesów bronią?
   Należałoby dziś zadać sobie pytanie o lojalność wobec państwa polskiego premiera, ministra finansów i czy ich polityka finansowa jest w interesie polskich obywateli.
   Komu służy Rostowski?
   Przynależność ministra Rostowskiego do grupy Bilderberg sprawia, że polityka finansowa w jego wykonaniu nie może być polityką suwerennego państwa. Siłą rzeczy musi ona być wkomponowana w strategiczne cele grupy Bilderberg. Musi stać się częścią działań zmierzających do stworzenia Nowego Światowego Ładu i Jednego Światowego Rządu. I wcale nie jest to już dzisiaj polityczna mrzonka.
   więcej:
   Farbowane lisy.
   http://sklave.manifo.com/ zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kamillo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 68

   Jak to wszystko jest za unijne pieniądze to ja jestem ciekaw na co idą nasze podatki, skoro i tak nadal służba zdrowia, policja, emerytury itd. są nadal niedofinansowane a dziura budżetowa rośnie....rozwiń całość

   Jak to wszystko jest za unijne pieniądze to ja jestem ciekaw na co idą nasze podatki, skoro i tak nadal służba zdrowia, policja, emerytury itd. są nadal niedofinansowane a dziura budżetowa rośnie. Strach pomyśleć gdzie byśmy byli gdyby tych dotacji nie było... chyba w czarnej d.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama