W woj. śląskim mamy prawie 1600 milionerów [ZOBACZ, NA CO...

  W woj. śląskim mamy prawie 1600 milionerów [ZOBACZ, NA CO WYDAJĄ PIENIĄDZE]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W woj. śląskim mamy prawie 1600 milionerów [ZOBACZ, NA CO WYDAJĄ PIENIĄDZE]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Sklepów sprzedających luksusowe marki w naszym regionie nie brakuje. Sprzedawane w nich rolexy za 40-50 tys. zł, sukienki Karla Legerfelda w La Manii powyżej 2500 zł, płaszczyki w Burberry za, bagatela, 10 tys. zł znajdują nabywców. Drogo, ale nie dla wszystkich. W Śląskiem według danych Izby Skarbowej w Katowicach mamy już prawie 1600 milionerów, w tym kilku z listy stu najbogatszych Polaków.

  Ekskluzywne salony i butiki są również u nas. Co można tam kupić? [ZOBACZ]  - Łącznie w zeznaniach za 2011 rok śląscy milionerzy wykazali dochód do opodatkowania w wysokości ponad 3,7 mld złotych. To prawie o 500 mln zł więcej niż w zeznaniach za 2010 rok - informuje Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.


  Ślązacy na liście stu najbogatszych Polaków  Najbogatszym Polakiem 2012 roku wg tygodnika "Wprost" jest Jan Kulczyk z fortuną oszacowaną na 9,7 mld zł. Za nim uplasował się Zygmunt Solorz-Żak (8,5 mld zł). Trzecia lokata należy do Michała Sołowowa (7,45 mld zł). Wśród biznesmenów, którzy swoje przedsiębiorstwa ulokowali na Śląsku, pierwszy zajmuje dopiero 12. miejsce. To Jarosław Pawluk (1,6 mld zł).

  Właściciele następnej w kolejce śląskiej fortuny to Jacek i Tomasz Domogałowie (1,57 mld zł). Nieco niżej w rankingu są Zbigniew Jakubas, Krzysztof Jędrzejewski, Arkadiusz Muś i Teresa Mokrysz z rodziną.

  Te majątki to jeszcze może nie jest poziom przedwojennych potentatów, czyli np. rodziny Giesche. Ale ich właścicielom nie brakuje konsekwencji, pracowitości i dobrych pomysłów na pomnażanie pieniędzy.

  Buty za mniej niż 1500 zł? To nie wypada!  W skali kraju osób zamożnych jest ponad 750 tys., a ich łączny dochód sięga 130 mld zł rocznie. Na luksusy wydają 37 mld zł rocznie, czyli niemal co trzecią złotówkę.

  - Te osoby przywiązują wagę do dóbr luksusowych i często nas odwiedzają. Popyt na luksus jest naprawdę spory. Zresztą zanim tego typu firmy wchodzą na śląski rynek, dokładnie go badają. Nie zaryzykują nietrafionej inwestycji - mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik SCC.

  Firma doradcza KPMG zbadała nasz rynek dóbr luksusowych. Według jej szacunków w Polsce obecnych jest już 2/3 kluczowych światowych marek. Najwięcej w segmencie alkoholi i używek (88 proc.), następnie w sektorze wysokich technologii (86 proc.), akcesoriów i dodatków (75 proc.) oraz motoryzacji (75 proc.).

  Osoby o ponadprzeciętnych dochodach wysoko stawiają próg cenowy pozwalający uznać coś za luksusowe. Ich zdaniem cena dobrego samochodu zaczyna się od 180 tys. zł, a zegarka powyżej 9 tys. zł. Naszyjnik musi kosztować co najmniej 8,8 tys. zł, a garnitur męski - 4,5 tys. zł. Luksusowa kobieta nie kupi butów tańszych niż 1,5 tys. zł, a elegancki pan - 1,4 tys. zł.

  Co ty Ślązaku wiesz o prawdziwym luksusie?  Nasza znajomość marek luksusowych jest wg KPMG niewielka. Zwłaszcza dotyczy to odzieży. Trochę lepiej jest z samochodami.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   9pl brutto na godz

   ymil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

   9 rok 9pl brutoo na godz,kryzys
   biada jak RAMZES PRZYJDZIE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama