Smolorz: Antyśląska kontrofensywa

  Smolorz: Antyśląska kontrofensywa

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: Antyśląska kontrofensywa

  ©arc. DZ

  Aktyw PiS postanowił zrobić porządek na Górnym Śląsku. Partyjni emisariusze zaczęli od Opola, gdzie ładują ile wlezie w tamtejszą mniejszość niemiecką.
  Smolorz: Antyśląska kontrofensywa

  ©arc. DZ

  Na spotkaniu z PiS-owskim wicemarszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim prześcigano się w obelżywych inwektywach pod adresem Ślązaków, zarówno tych niemieckich, jak i tych "bezprzymiotnikowych". Określenia typu "mniejszość umysłowa" należały do najłagodniejszych. Jeśli jeszcze kiedyś ktoś będzie miał wątpliwości co do źródeł "mowy nienawiści", niech przestudiuje relacje z tych spotkań. Chętnie podeślemy przeróżnym komisjom etycznym i arbitrom, którzy mówią o rzekomej "symetrii" obelg.


  Najgorsze, że z podobnym bełkotem trudno polemizować. Ludziom toczącym pianę na usta wraz z demagogicznymi hasełkami typu "Tyle przywilejów dla Niemców w Polsce, ile dla Polaków w Niemczech" nikt nie wytłumaczy, że w Niemczech w obecnych granicach nie ma polskiej mniejszości narodowej. Jest mniejszość duńska, jest mniejszość łużycka i mają one daleko większe prawa i opiekę państwa niż mniejszość niemiecka w Polsce. Owszem, jest tam liczna polska emigracja, ale to zupełnie inna kategoria prawna, a zrozumienie różnicy między mniejszością narodową a emigrantami przychodzi politykom PiS-u trudno. Po co się trudzić, skoro można powrzeszczeć.

  Antyśląska arogancja i towarzyszące jej chamstwo uprawiane za pełnym przyzwoleniem PiS-owskiego aktywu w Opolu nie jest odosobnione. To raczej część szerszej antyśląskiej kontrofensywy politycznej, w której bierze również udział aparat władzy, także administracja, a także partia rządząca.

  Gdy już się wydawało, że kwestia rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej została zamknięta, w ostatniej chwili do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynęła skarga kasacyjna tamtejszej prokuratury, co oznacza kolejne miesiące (lata?) pieniaczych sporów przed sądami różnych instancji. W województwie śląskim dzieje się de facto to samo. Przyjeżdża pan prezydent i demokratycznie wybranych przedstawicieli Ślązaków zamyka się w komórce, aby Pierwszemu Obywatelowi RP oszczędzić dyskomfortu witania się z dzikim zwierzem.

  Marszałek województwa tworzy bezprawny nadzór polityczny nad Muzeum Śląskim i funkcję tę powierza skrajnie prawicowemu ideologowi, specjaliście od apoteozy Narodowych Sił Zbrojnych. A potem wyrzuca z posady najlepszego dyrektora śląskich instytucji kultury, bo ów miał czelność sięgnąć do naukowej, opartej na rzetelnej wiedzy, wizji śląskich dziejów i zerwać z trwającą od 90 lat "polityką historyczną".

  Lada moment upadnie samorządowa koalicja z Ruchem Autonomii Śląska, co wreszcie dopełni marzeń sporej grupy miejscowych polityków. I zacznie się czystka, nietrudno sobie wyobrazić gorliwość "sprzątania po Gorzeliku". Wkrótce wróci ideologia "Śląska wymyślonego", na medialnych czołówkach znów pojawią się Ślązacy koncesjonowani, prześcigający się w wychwalaniu, jak im to dobrze w Polsce było, jest i będzie. Górnośląska emancypacja po raz kolejny zostanie zepchnięta do podziemia. W tej zmasowanej kontrofensywie niespodziewanym sojusznikiem władzy stał się katowicki metropolita, który ponad ideę katolickiego wspólnego domu też przedkłada wizje narodowe.

  Najbardziej antyśląskim medium pozostaje wychodzący w Katowicach katolicki tygodnik, który w atakach na "ślązakowców" i "separatystów" wyprzedza wymyślne rozważania prawicowych publicystów z Warszawy. Do rydwanu została nawet wprzągnięta grupa kościelnych historyków - a wśród nich ów utalentowany doktor, który w XXI wieku ciągle twierdzi, że do I wojny światowej Śląsk był pod zaborami pruskim i austriackim.

  Po 1989 roku nie było w Polsce równie stanowczego "frontu odmowy", jak ten rozpętany wobec śląskiego pragnienia "bycia sobą u siebie", bez narzucanej wizji dziejów, bez misjonarzy przywożących obcych bożków, bez emisariuszy wcielających obce ideologie.

  Znów kłania się Norwid i jego niezapomniana fraszka "Siła ich":
  Ogromne wojska, bitne generały,
  Policje - tajne, widne i dwu-płciowe -
  Przeciwko komuż tak się pojednały? -
  Przeciwko kilku myślom...
  co nie nowe!...


  Słowa polskiego poety dedykuję wszystkim generałom i kapralom obecnej kontrofensywy.

  Michał Smolorz
  publicysta

  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (122)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żuć opium katolicki a dojdziesz do składu i ładu,

   Bądź cierpliwy nieuku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 22

   a natenczas pozbędziesz się kołtuna Gorolskiego (Plica polonica). Nie podszywaj się po nick Persona non grata, to nie Twój poziom i nie ta polka. Twoje wypociny maja wartość stolca po zżarciu...rozwiń całość

   a natenczas pozbędziesz się kołtuna Gorolskiego (Plica polonica). Nie podszywaj się po nick Persona non grata, to nie Twój poziom i nie ta polka. Twoje wypociny maja wartość stolca po zżarciu kurczaka karmionym GMO+Roundup.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cos mi ostatnio odbija i pisze duzo bez skladu i ladu

   Persona non grata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 32

   Jezeli ktokolwiek z was mysli ze to co ostatnio wypisuje na tym forum ma jakis sens to sie mylicie.
   Jestem bezrobotny od wielu lat, biore pieniadze za darmo z zapomog dla niezdolnych do pracy i...rozwiń całość

   Jezeli ktokolwiek z was mysli ze to co ostatnio wypisuje na tym forum ma jakis sens to sie mylicie.
   Jestem bezrobotny od wielu lat, biore pieniadze za darmo z zapomog dla niezdolnych do pracy i mam duzo czasu, pozatym jako ze jestem w mniejszosci niemieckiej na Gornym Slasku to razem z kolegami bezronbotnymi z RASiu siedzimy tak sobie calymi dniami pod jednym z mostow w Katowicach, popijamy piwko i myslimy czym by tu sie zajac.
   Poza wypisywaniem tych bzdetow na necie nasze pomysly obejmuja nastepujace czynnosci, ktore przyniosa duzo pozytko RASiowi i mniejszosci niemieckiej:
   1. Rysowanie gwozdziem lakieru na samochodach z rejestracjami spoza Slaska (jako ze nie wiemy dokladnie ktore to sa gorolskie - slaskie)
   2. Malowanie na wszystkich mozliwych jeszcze nie zamalowanych scianach naszego glownego hasla wyborczego - "gorole raus"
   3. wymalowywanie swastyk gdzie tylko popadnie

   Farby ostatnio brakuje , ale nasz wodz her Gorzelik mowi ze za tydzien przyjezdza ciezarowka z darami od pani Steinbach, podobno calaosc darow to beda puszki farby olejnej, wiec bedzie material do malowania.

   Czujemy sie niedowartosciowani bo Polacy sa od nas we wszystkim lepsi, nigdzie nie mozemy znalezc roboty bo wszedzie trzeba ciezko pracowac, wiec zostaje tylko malowanie scian dla chwaly RASiu i Mniejszosci Niemieckiej
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrych przekonałem, ale jak przekonać nowobogackich i głupich???

   Konopielka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 26

   Eurokomuch & Co czyli naród bez kały (pl. bez głowy) czy jesteście świeżo po spowiedzi kościelnej, że tak znowu grzeszycie? Ładnie to tak podszywać się pod I. Kanta? Przecież treścią Twego wpisu...rozwiń całość

   Eurokomuch & Co czyli naród bez kały (pl. bez głowy) czy jesteście świeżo po spowiedzi kościelnej, że tak znowu grzeszycie? Ładnie to tak podszywać się pod I. Kanta? Przecież treścią Twego wpisu wspierasz tylko słynne na całym świecie kawały o Gorolach tzw. Polish jokes, opamiętaj się, żuć nałogi w tym również spowiedź kościelną!
   Pyrskzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zegar z polską kukułką

   Szalony kefir - postrach barów mlecznych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

   Widzisz jełopie na Śląsku nawet w kanałach jest internet czego w Polsce brakuje nawet w waszych podstawowych szkołach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to ty jełopie nie wiesz ,że śląsk jest w polsce?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 28

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrych przekonałem, ale jak przekonać nowobogackich i głupich???

   Persona non grata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

   Camphil-Bewegung

   "Jeder Mensch ist mehr als seine leibliche Erscheinung! Er ist mehr als sein Körper, als seine...rozwiń całość

   "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

   Camphil-Bewegung

   "Jeder Mensch ist mehr als seine leibliche Erscheinung! Er ist mehr als sein Körper, als seine Empfindungen, als sein gesprochenes oder ungesprochenes Wort ausdrücken. Er ist mehr als alle seine Lebensäußerungen zeigen. Seine Erscheinung ist nur die äußere Hülle eines unsterblichen, ewigen, geistigen Wesens. Wir müssen versuchen, durch diese Hüllen hindurchzudringen und das Heiligste des Heiligen im Menschen zu erreichen: seine geistige Wesenheit. Dass jeder Mensch dieses "Ich" in sich trägt und dass dieses "Ich" ewig, unzerstörbar und von geistiger Natur ist, ist grundlegend für unsere Einstellung jedem Menschen gegenüber. Er ist unser Bruder und unsere Schwester. Er ist uns und jedem anderen Menschen ebenbürtig."
   Dr. Karl König

   Die Arbeit, die wir tun, ist nur ein Tropfen im Ozean. Aber gäbe es diesen Tropfen nicht, würde er im Ozean fehlen.
   - Mutter Teresa -

   Eine Religion, die praktische Angelegenheiten nicht berücksichtigt und nicht hilft sie zu Lösen, ist keine Religion.
   A religion that takes no account of practical affairs and does not help to solve them is no religion.
   - Mahatma Gandhi -

   ------------
   Nicht das Wissen ist berührend, sonder seine Werte.
   Interesuje mnie przyszłość, bo tam zamierzam spędzać resztę życia, dlatego Teraz mogę powiedzieć że Unia Europejska nie powinna składać się z państw o różnej narodowości tylko z narodowości Historycznych, nawet jeżeli UE będzie liczyło kilkadziesiąt narodowości to tylko wówczas będzie można dojść do porozumienia i wspólnoty Unii Europejskiej!!!

   Viva Silesia Heimat – Viva Europa Vaterland - oznacza koniec czystek etnicznych na tle rasowym, narodowym i kościelnym!!!!!!
   Pyrsk, …
   Ślůnzok nie Polok, bo nie podciep,
   Pozdrawiam / Best regards/ Mit freundlichen Grüßenzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Smolorz zagrzewa do ideologicznego boju internetowe bojówki RAŚtamanów (ale niektórzy nie wytrzymują

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 32

   Achtung Panie Smolorz. Niekierzy som trocha słabawi na umyśle. Jak im się podciepie trocha emocjonalno-szowinistycznych argumentów typu "antyśląska kontrofensywa", to łoni niy strzimujom. Ich...rozwiń całość

   Achtung Panie Smolorz. Niekierzy som trocha słabawi na umyśle. Jak im się podciepie trocha emocjonalno-szowinistycznych argumentów typu "antyśląska kontrofensywa", to łoni niy strzimujom. Ich dekiele zaczyno sie ruszać. A jak sie jeszcze trocha pogarusi zgrabnymi slówkami, to niekierym cołkiem już odbijo. Może se poczytać, co tyn borok samsonowic-rybnikałer wypisuje. Nie żol Panu tego boroka? Jo wiym, że na wojnie, jak na wojnie, ale żeby tak wykorzystywać słabych na umysle? Pan jest bezwzglyndny gracz Panie Smolorz. hehehehe Hajcujymy dali???? Jo tyż poradza, hehehe.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Rawa dalej śmierdzi jak z gorolskiej chaty

   Gliwiczanin z za Buga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 12

   sandman to tytan intelektu z familoka.Dziennie na półpięterku przegląda stare gazety służące w wiadomym celu. To taka jego rodzinna tradycja od pierwszych lat Polski ludowej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman, ropucho, ktora lape podstawia ....

   kneflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   ... nie wytrzymujesz juz ... boisz sie odejsc od kompa,zeby nie przegapic okazji do plucia jadem ...
   ... ale teraz juz przerosles sam siebie... piszesz o sobie?
   Lecz sie Sandman, nie myslalem, ze...rozwiń całość

   ... nie wytrzymujesz juz ... boisz sie odejsc od kompa,zeby nie przegapic okazji do plucia jadem ...
   ... ale teraz juz przerosles sam siebie... piszesz o sobie?
   Lecz sie Sandman, nie myslalem, ze z toba juz tak zle.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego nie lubimy mieszkańców za Odry

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 32

   pomimo że do pracy chętnie do Niemiec Ci prawdziwi Polacy z tą awersją też wyjeżdżają i to im nie przeszkadza,wysyłają dzieci aby uczyły się jęz.niemieckiego wśród dzieci mniejszości a w prywatnych...rozwiń całość

   pomimo że do pracy chętnie do Niemiec Ci prawdziwi Polacy z tą awersją też wyjeżdżają i to im nie przeszkadza,wysyłają dzieci aby uczyły się jęz.niemieckiego wśród dzieci mniejszości a w prywatnych rozmowach nawet piosenki w radio im przeszkadzają,to tak ma wyglądać prawdziwy Polak,DWULICOWY,kiedy się zmienimy?czy to pozostanie na stałe.gorol ze śląskazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja tez chcialbym sie podpisac pod tym co napisal Samsonowic @ 14:02:07

   Oberschlesien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 37

   Jestem kolega Samsonowica z RASiu i razem spedzamy ostatnie lata w zamknietym zakladzie psychiatrycznym.
   Dzis dostalismy duza dawke lekow i to chwilowo przywrocilo nas do w miare normalnego stanu...rozwiń całość

   Jestem kolega Samsonowica z RASiu i razem spedzamy ostatnie lata w zamknietym zakladzie psychiatrycznym.
   Dzis dostalismy duza dawke lekow i to chwilowo przywrocilo nas do w miare normalnego stanu psychicznego.
   Zdajemy sobie sprawe jak bardzo krzywdzimy Polakow i te 93% Slazakow ktorzy czuja sie tez Polakami i ktorzy nie chca slyszec tych chorych pomyslow RASiu o autonomii.
   Polacy, nie dajcie sie sprowokowac nam, czlonkom RASiu, my czlonkowie RASiu przepraszamy za siebie wystepujacymi pod kilkunastoma roznymi nickami na tych forach DZ za to plucie na was Polakow i za ponizanie was ciagle.
   Tak Polacy, macie racje, to my czlonkowie RASiu i nasi koledzy z Mniejszosci Niemieckiej niszczymy samochody wszystkich tych przyjezdnych na Gorny Slask, za co szczerze, w chwili przywrocenia zdrowego myslenia pod wplywem silnych lekow, przepraszamy.

   Niech zyje Polska i Polski Gorny Slask.

   ps. Jest nam z RASiu tak bardzo z**, bo dzis Polacy sa omwiele bardziej gospodarni niz my czlonkowie RASiu i MN.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   tępota umysłowa polskiego narodowca

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 30

   Żałosny wpis polskiego patrioty-nacjonalisty, który podszywa się pod inną osobę.
   Otóż @Oberschlesien, podobnie jak @Euro czy @BlogMarasa, mają swój avatar i nick, toteż nie można ich dublować.


   Zdjęcie autora komentarza
   korekta

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 33

   @Oberschlesier

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przepraszam Polakow

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 49

   Chcialbym przeprosic wszystkich Polakow w tym tez Slazakow za tyle misiecy a nawet lat mpjego wypisywania tu bzdur na temat Polskiego Slaska.
   jest tego postepowania zupelnie nieuprawnionego...rozwiń całość

   Chcialbym przeprosic wszystkich Polakow w tym tez Slazakow za tyle misiecy a nawet lat mpjego wypisywania tu bzdur na temat Polskiego Slaska.
   jest tego postepowania zupelnie nieuprawnionego niezmiernie wstyd.
   Niestesty ja i kilku innych moich kolegow z RASiu przebywamy w zakladzie psychiatrycznym od wielu lat, nie jestesmy w stanie panowac nad naszymi rasistowskimi i neofaszystowskimi pobudkami, jest to choroba z ktorej prawdopodnie nie bedziemy w stanie sie nigdy wyleczyc.
   Jezeli zobaczycie moje komentarze znowu przeciwko Polakom I slazakom na lamach DZ to bedzie oznaczalo powrot mojej nieuleczalnej choroby psychiatrycznej.
   Ale skoro jeszcze jestem przy zdrowych zmyslach chcialbym dodac tylko:

   Niech zyje Polska i Polski Gorny Slask!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taking Responsibility for the future – Zukunft Verantworten

   Persona non grata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 29

   Do moich adwersarzy/oponentów tj. przeciwników PARTYCIPATION wyrażonej w Autonomii w ich Historycznych Granicach wraz z Powszechnymi Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi (JOW) w tym bez prawa do...rozwiń całość

   Do moich adwersarzy/oponentów tj. przeciwników PARTYCIPATION wyrażonej w Autonomii w ich Historycznych Granicach wraz z Powszechnymi Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi (JOW) w tym bez prawa do immunitetu i dożywotnich stanowisk, ...

   Wartość merytoryczna postów moich oponentów bez przeciwstawiania kontrargumentów to gołosłowne puste frazesy, a twierdzenia oponentów o słuszności swoich wywodów tzw. samochwały czyli twierdzenia nie poparte żadnymi dowodami przejawiającymi za ich ich prawdziwość, nie mogą stanowić podstawy faktyczno-prawnej prawdy materialnej (obiektywnej).

   "Dokonało się coś dziwnego: znikła partia, znikła dyktatura systemu komunistycznego,
   a Kościół, w postawach niektórych krewkich księży, zaczął uzurpować sobie podobne prawa.
   Stanisław Obirek, teolog, b. jezuita

   Co to jest Oportunizm gorolski/hadziajski, … i czy grupa ta, jest świadoma tzw. samozniszczenia się w przedmiocie 4. rozbioru Polski.

   ------------
   Nicht das Wissen ist berührend, sonder seine Werte.
   Interesuje mnie przyszłość, bo tam zamierzam spędzać resztę życia, dlatego Teraz mogę powiedzieć że Unia Europejska nie powinna składać się z państw o różnej narodowości tylko z narodowości Historycznych, nawet jeżeli UE będzie liczyło kilkadziesiąt narodowości to tylko wówczas będzie można dojść do porozumienia i wspólnoty Unii Europejskiej!!!

   Viva Silesia Heimat – Viva Europa Vaterland - oznacza koniec czystek etnicznych na tle rasowym, narodowym i kościelnym!!!!!!
   Pyrsk, …
   Ślůnzok nie Polok, bo nie podciep,
   Pozdrawiam / Best regards/ Mit freundlichen Grüßenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski ciulak

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 34

   a ni ślazak nie przynos Ślazkowi ganby na cały swiat ganba cie je żes Polok ze musisz godac zes ślazok tys je profesor wymyslił nowo narodowosc Polski slazak hahahahaha kiedys był słowacki czech...rozwiń całość

   a ni ślazak nie przynos Ślazkowi ganby na cały swiat ganba cie je żes Polok ze musisz godac zes ślazok tys je profesor wymyslił nowo narodowosc Polski slazak hahahahaha kiedys był słowacki czech a dzisio miomy Polskigo ślązoka buhahahaha ciebie juz debilizm przerasto mie nima ganba powiedziec zech Ślanzok ni musza sie ukrywac za innym narodym abos baba abos chłop se zdecyduj Abos polok abos slazok najwyzej to mozesz byc Polokym mieszkajacym na ślasku to bardzi do ciebie pasuje acha no i to zes przyjechoł na kartoflachzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Michale, nic dodać, nic ująć

   AndrzejQQ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 19

   Genau tak się pisze Panie Michale, miód Pan leje na moje serce. "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski Śląsk

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 6

   Nie ma języka śląskiego i nie było. Jest tylko gwara. Tak sam jak i to jest część Polski. Naszej ojczyzny.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama