To ostatnie takie święta

  To ostatnie takie święta

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Łza się w oku kręci na wspomnienie niegdysiejszej handlowej niedzieli.
  Była okazją do zaprezentowania w Zenicie, Skarbku, Ślązaku i pomniejszych sklepach różnych części ciała. Kto miał plecy, dostał szynkę spod lady, pomarańcze i prawdziwą czekoladę. Kto miał łokcie, taranem zdobywał kilka sztuk wędzonki i resztę kiełbasopodobną. Kto miał łeb na karku, kupował u chłopa na wsi mięso, peklował i wędził, by rodzina miała święta obfitujące nie tylko w ducha, ale i w prawdziwą szynkę.

  Dziś nie musimy się martwić o nic, tylko o pieniądze. Snu z powiek nie spędza nam gumowa materia udająca szynkę, ale kiedy ruszymy ławą do sklepów w najbliższą niedzielę handlową, znów będzie okazja do zaprezentowania różnych części ciała.

  Kto ma łokcie, rozepchnie się w tłumie Polaków pchających wyładowane wózki. Kto ma łeb na karku, zamówi zawczasu gotowe uszka i pierogi, bo bardziej szkoda czasu spędzonego na zakupach niż pieniędzy. Kto ma plecy, pardon, zaplecze na wsi, zdobędzie pachnącą jałowcem prawdziwą szynkę. Handlowa niedziela zjednoczy nas w pędzie do dóbr.

  Wszystko jednak wskazuje na to, że to będą ostatnie tak rozpasane święta. O tym, że kryzys nadejdzie, przekonana jest już grubo ponad połowa Polaków ankietowanych przez TNS OBOP. Dlatego w kolejnych latach cięcia pójdą po wielu pozycjach z listy zakupów. Już po najbliższym sylwestrze przez kolejnych 700 dni będziemy zaciskać pasa. Polacy kochający zakupy znaleźli jednak drogę ucieczki z matni.

  Aż 89 proc. uczestników Narodowego Testu Zakupów on-line, przeprowadzonego przez BZ WBK, ma już pierwsze zakupy w sieci za sobą. Wirtualny sprzedawca nie ma drogich w utrzymaniu sklepów, personelu, magazynów, więc może obniżać ceny. To z kolei może nauczy tradycyjny handel pokory - i wówczas do niego wrócimy. Kto bowiem słyszał, żeby w Polsce było drożej niż w Berlinie?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama