W Beskidach rusza sezon skitourowy

  W Beskidach rusza sezon skitourowy

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na skitourach można maszerować i jeździć. Potrzebny jest tylko śnieg
  1/2
  przejdź do galerii

  Na skitourach można maszerować i jeździć. Potrzebny jest tylko śnieg ©internet

  Po dzisiejszej wyprawie na tourach jestem przekonany, że najwyższy czas i warunki, by oficjalnie rozpocząć sezon skitourowy w Beskidach - napisał w środę burmistrz Szczyrku Wojciech Bydliński na oficjalnej stronie internetowej miasta. Dziś o 13.00 razem z innymi zapaleńcami wybierze się na skitourach z Białego Krzyża do źródeł Wisły.
  Skitouring to dyscyplina, która w Beskidach z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Polega na wykorzystaniu nart do wędrówek po górskich szczytach, szlakach turystycznych, a nawet nartostradach. Sprzęt skitourowy różni się od tradycyjnego, zjazdowego, rozwiązaniami technicznymi i wagą. Przede wszystkim tym, że wiązania i buty są przystosowane do podchodzenia - specjalna blokada w wiązaniach pozwala na podnoszenie pięty podczas chodzenia. A specjalne pasy ze sztucznym włosiem, zwane fokami, jakie mocuje się na ślizgach nart, pozwalają na swobodny marsz i zapobiegają "uciekaniu" narty podczas takiej wspinaczki.

  - To fantastyczna sprawa - przyznaje Wojciech Bydliński, który na skitourach chodzi od kilku lat. - To coś, czego ludzie szukają, by odpocząć od stresującej pracy i codziennego pośpiechu. Żartobliwie dodaje, że skitouring to najtańsza forma turystki narciarskiej, bo… nie trzeba wydawać pieniędzy na wyciągi. Wystarczy przypiąć "foki" i iść przed siebie od momentu, gdy zaczyna się śnieg.

  Ale sprzęt skitourowy nie należy do najtańszych. Jego ceny odpowiadają cenom sprzętu zjazdowego, a bywają i wyższe. W sklepach narty skitourowe można znaleźć od 1100 zł, buty - 230 zł, foki - 89 zł, a kije za 100 zł. Używane wyposażenie moż-na jednak skompletować już za około 1000 zł.

  Skitouring na dobrą sprawę w Beskidach się rozwija. Górale przekonują, że fala zainteresowania jeszcze nie nadeszła. Choć trzeba się z nią liczyć. Osób wędrujących po górach na nartach z "fokami" systematycznie przybywa. Na skitourach poruszają się turyści, goprowcy używają takiego sprzętu podczas wypraw, a od dwóch, trzech lat skitoury można dostać w beskidzkich wypożyczalniach. Atutem takiej wędrówki jest dotarcie do miejsc, gdzie nie docierają wyciągi. Dlatego frajda zjazdu jest jeszcze większa.

  W Beskidach, póki co, kuszą narciarzy, którzy wolą sprzęt zjazdowy. Dziś bowiem sezon narciarski rusza na dobre.

  Największym wydarzeniem jest ponowne otwarcie na stoku Skrzy-cznego jedynej w kraju trasy narciarskiej z homologacją FIS.

  Stoki czekają!  Warunki narciarskie w Beskidach są świetne. Dziś ruszą już wszystkie wyciągi.

  W Szczyrku na Skrzycznem narciarzom zostanie udostępniona trasa na odcinku Skrzyczne - Grzebień (przejazd na Kaskadę) - Jaworzyna. Dziś ruszają również wyciągi narciarskie na Pilsku w Korbielowie. W sobotę narciarze mogą szusować za darmo, a w niedzielę skorzystać z 50-procentowego rabatu. W Istebnej w ośrodku Zagroń jest już pół metra śniegu.
  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama