W Kolejach Śląskich kontrola za kontrolą. A Przewozy...

  W Kolejach Śląskich kontrola za kontrolą. A Przewozy Regionalne wracają na tory

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś do Kolei Śląskich dołączą Przewozy Regionalne
  1/2
  przejdź do galerii

  Dziś do Kolei Śląskich dołączą Przewozy Regionalne ©Arkadiusz Gola

  Dzisiaj pociągi Przewozów Regionalnych wracają do województwa śląskiego. Składy tego przewoźnika przez najbliższy rok będą wozić pasażerów z Gliwic do Opola i Kędzierzyna-Koźla, z Częstochowy do Kielc oraz Radomska, Koluszek i Łodzi, a także z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. Co ważne, wozić będą bezpośrednio, bez przesiadek na stacjach granicznych między województwami. To efekt wymu-szonej tragiczną sytuacją Kolei Śląskich umowy między samorządem województwa śląskiego a Przewozami Regionalnymi. Jak zapewnił nas wczoraj Michał Stilger z biura prasowego Przewozów, podróżni posiadający bilety okresowe KŚ nie poniosą z powodu tej zmiany żadnych dodatkowych kosztów.

  CBA się przygląda  Koniec bałaganu na torach nie oznacza jednak końca kłopotów Kolei Śląskich. Przeprowadzonym przez spółkę przetargom zaczyna przyglądać się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sygnał o możliwych nieprawidłowościach przy zleceniu na dostawę 15 lokomotyw przekazał do CBA Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. Jak twierdzi, KŚ w specyfikacji tego przetargu bezpodstawnie wyśrubowały normy dla potencjalnych dostawców, w praktyce zamykając możliwość startu większości z nich.


  - Napisano, że lokomotywy mają osiągać prędkość maksymalną 140 km na godzinę, a tymczasem w ruchu aglomeracyjnym pociągi nigdzie nie jeżdżą szybciej niż 100-120 kilometrów. Moc lokomotyw określono na 5 megawatów, a tymczasem lokomotywa EU07, podstawowa dla chociażby PKP Intercity, ma moc tylko 2 megawatów - wylicza Miętek. I dodaje, że za lokomotywy o niższych parametrach, ale w zupełności wystarczających dla obsługi ruchu aglomeracyjnego, KŚ mogłyby zapłacić 3-4 razy mniej niż za maszyny typu Traxx, które wynajęły od konsorcjum spółek Lotos Kolej i Railpool Austria GmbH.

  - Warunki tej specyfikacji świadczą albo o wyjątkowej niekompetencji, albo o czymś znacznie gorszym - mówi Miętek.
  Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński potwierdza, że Biuro otrzymało sygnał o ewentualnych nieprawidłowościach w KŚ.

  - Na razie analizujemy te doniesienia. Nie prowadzimy ani kontroli w Kolejach Śląskich, ani żadnych czynności procesowych - zastrzega Dobrzyński.

  A UTK grozi grzywną  Kontrolę w Kolejach Śląskich zakończył natomiast wczoraj Urząd Transportu Kolejowego. Jej wyniki poznamy na początku przyszłego tygodnia, ale trudno spodziewać się, aby po spektakularnej klapie marszałkowskiej spółki, Urząd pozytywnie ocenił jej przygotowanie do wdrożenia nowego rozkładu jazdy. Jednak mimo zakończonej kontroli inspektorzy UTK szybko nie opuszczą Kolei Śląskich. Jeszcze we wtorek prezes Urzędu wszczął bowiem postępowanie administracyjne w celu zbadania, czy doszło do stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów przez spółkę. Jak wyjaśnia rzecznik UTK, Maciej Domański, wątpliwości budzi sposób wykonywania przez przewoźnika "obowiązków informacyjnych wobec pasażerów".

  - Kiedy odwołuje się pociągi, bądź kiedy mają one opóźnienia, to pasażer powinien otrzymać stosowną informację. Z doniesień mediów oraz informacji przekazywanych przez naszych obserwatorów wynika tymczasem, że pasażerowie byli niedoinformowani lub w ogóle nie poinformowani - mówi Domański.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sialala

   hej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 28

   tak się bawi, tak się bawi, PLATFORMA!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo, tak to jest jak się robi ideologię zamiast kolei...

   Prześmiewca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 12

   MY pokażemy Gorolom, MY pokażemy Warszawie, MY zapewnimy, że będzie lepiej niż U GOROLI, MY wybrańcy "narodu"... i teraz k... co?

   Gdzie ta wyższośc kulturowa?

   Została w snach, rzeczywistość...rozwiń całość

   MY pokażemy Gorolom, MY pokażemy Warszawie, MY zapewnimy, że będzie lepiej niż U GOROLI, MY wybrańcy "narodu"... i teraz k... co?

   Gdzie ta wyższośc kulturowa?

   Została w snach, rzeczywistość pokazała coś odwrotnego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KŚ- to się nie mogło udać

   Gość I. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 35

   PLK- Centrala -Warszawa , PR- Cen.- Warszawa, UTK-Cen.-Warszawa,doniesienia do Cen. -DONOSICIELI ( w Artykule )-( kapusie -skąd my to znamy? ),teraz jeszcze CBA - to już koniec KŚ - "Warszawa czuwa...rozwiń całość

   PLK- Centrala -Warszawa , PR- Cen.- Warszawa, UTK-Cen.-Warszawa,doniesienia do Cen. -DONOSICIELI ( w Artykule )-( kapusie -skąd my to znamy? ),teraz jeszcze CBA - to już koniec KŚ - "Warszawa czuwa nad Śląskiem " i jeszcze ten wiceprezes KŚ , a zwłaszcza Przewozy Regionalne . Powołanie do życia KŚ przez Matusiewicza -Marszałka Woj. Śląskiego i w ten sposób wyrugowanie PR z gry ,no kochani ,to jest policzek dla Centrali Warszawskiej, a pośrednio usamodzielnianie się coraz bardziej- " niezależność Śląska.", efekty ,jak wyżej w ART.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   U na rządzą sami swoi....

   gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 31

   I tak to śluńskie kumotry z kumplami z RAŚ - u rozpierniczyli kolej...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klika kś

   leon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 38

   ja na miejscu cba. przyjrzałbym się kliki pani poseł pierzchale w jej zarządzie przez lata wiceprezesm był i jest pan artur nastała tzn kombinator papierkowy wiedzcie ludzie jaka tam jest klika oj...rozwiń całość

   ja na miejscu cba. przyjrzałbym się kliki pani poseł pierzchale w jej zarządzie przez lata wiceprezesm był i jest pan artur nastała tzn kombinator papierkowy wiedzcie ludzie jaka tam jest klika oj cba miałoby co mówić to przeciez ta pani poseł ztym panem a.n doprowadzili do likwidacji zakładu pr na raciborskiej 58 i przez tą klikę ludzie są bruku zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama