Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zagłębia będzie przeciwwagą Muzeum Śląskiego? [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Budowę obecnej siedziby sądu zakończono w 1903 roku
Budowę obecnej siedziby sądu zakończono w 1903 roku Lucyna Nenow
W ciągu najbliższego roku sosnowiecki Sąd Rejonowy opuści zabytkowy budynek przy ulicy 1 Maja. Pałac Oskara Schoena ma przejąć miasto. Są plany, by w obiekcie powstało Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego, przedstawiające tradycje, kulturę i historię regionu.

- Rozmawiałem na ten temat z byłymi już władzami województwa (dymisja marszałka Matusiewicza powoduje odwołanie całego zarządu - przyp. red.). Jest wstępna zgoda - mówi wiceprezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Eklektyczny pałac Oskara Schoena w przyszłym roku skończy 110 lat. Pierwszy właściciel cieszył się nim dwa lata, bo w czasie wydarzeń rewolucji 1905 roku został zastrzelony przez bojówkarzy PPS. W 1923 roku rodzina przekazała gmach na potrzeby sądownictwa. Wcześniej był siedzibą dowództwa I i III powstania śląskiego. Dziś sąd mieści się w pałacu i w dawnej dyrekcji Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego przy ul. Kaliskiej. Z ulicy 1 Maja sędziowie mają się przenieść do budynku pogotowia ratunkowego przy ul. Czarnej, które z kolei ma się mieścić w dawnym Szpitalu Miejskim nr 2.Czy teraz lokatorem pałacu miałoby zostać regionalne muzeum? - Chcemy rozpocząć na ten temat rozmowy. Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego byłoby współfinansowane przez urząd marszałkowski. Wszyscy jesteśmy w jednym województwie, ale mamy swoje tradycje - mówi Chęciński. Wsparcie marszałka to nic nowego, bo finansuje już np. muzeum w Bielsku-Białej.

Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego ma być placówką nowoczesną z wykorzystaniem nowych technologii. To pomogłoby w pozyskaniu środków na jego stworzenie i funkcjonowanie. Sosnowiec chce zaprosić do współpracy pozostałe miasta Zagłębia Dąbrowskiego.

Pomysł podoba się Janowi Olbrychtowi, pochodzącemu z Rybnika eurodeputowanemu i byłemu marszałkowi woj. śląskiego. - Idea powstania muzeum zagłębiowskiego jest bardzo dobra, bo pokazuje tożsamość i odrębność tej części województwa. Taka instytucja byłaby tu bardzo potrzebna - uważa Olbrycht.

Nie wiadomo jednak, jak do pomysłu ustosunkują się nowe władze województwa, które pompują ogromne pieniądze w Muzeum Śląskie. Według pierwotnego zamysłu nie będzie tam jednak wiele miejsca dla Zagłębia Dąbrowskiego, które traktowane jest marginalnie.

A w Katowicach

Na terenie nieczynnej od kilkunastu lat kopalni Katowice trwa budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Będzie gotowe w 2013 roku.

W placówce ma zostać przedstawiona historia Górnego Śląska, choć cały czas toczy się na ten temat polityczna dyskusja. Będzie tu m.in. kolekcja malarstwa XIX i XX wieku. MŚ powołano w 1929 r., działało do wybuchu wojny. Ponownie funkcjonuje od 1984 roku.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!