Rybnik oszczędza na oświetleniu

  Rybnik oszczędza na oświetleniu

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rybnik oszczędza na oświetleniu
  Nawet 900 tysięcy złotych może rybnicki urząd zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej dostarczanej do miejscowych instytucji, szkół, przedszkoli oraz do oświetlania ulic. To oszczędności tylko w przyszłym roku. W 2014 mają one być także porównywalne do tej kwoty.
  Rybnik oszczędza na oświetleniu
  - Przetarg na sprzedaż energii elektrycznej dla obiektów Rybnika, ogłoszony przez działającą w imieniu miasta Spółkę Obrotu Energią, wygrała firma PKP Energetyka S.A. Spółce udało się wynegocjować na tyle atrakcyjne ceny, że z naszych wyliczeń wynika teraz, że sporo na energii da się zaoszczędzić - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  I tak w przyszłym roku za każdą zużytą w ciągu dnia megawatogodzinę miasto zapłaci 239 złotych netto. Za taką samą jednostkę zużytą w ciągu nocy zapłaci 228 złotych netto. To ceny obowiązujące w 2013.

  Rok później będzie nieco drożej (o 9 złotych za każdą megawatogodzinę). Przy założeniu, że miasto zużyje podobną ilość energii elektrycznej w 2013 i 2014 roku, jak w 2012 roku, uda się sporo zaoszczędzić.

  - Można więc zakładać, że oszczędności w 2013 rok wahać się będą między 700 a 900 tys. zł brutto, a w 2014 między 600-800 tys. zł brutto, czyli w sumie między 1,3 a 1,7 mln zł brutto - mówi Adam Fudali.

  Spółka Obrotu Energią, która docelowo miała negocjować ceny zakupy energii dla Rybnika oraz sąsiedniego Wodzisławia, Jastrzębia i Żor, dziś jest w stanie likwidacji.

  - Część oszczędności, które wpłyną do naszego budżetu właśnie z tytułu tańszego zakupu energii przeznaczymy na likwidację spółki - mówi Fudali.
  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LED-owe rozwiązanie

   pwe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 16

   W temacie oszczędzania na energii elektrycznej warto zastanowić się nad rozwiązaniem, w które już inwestują najmądrzejsze samorządy w Polsce. Chodzi o oświetlenie LED-owe dróg. Inwestycja tylko z...rozwiń całość

   W temacie oszczędzania na energii elektrycznej warto zastanowić się nad rozwiązaniem, w które już inwestują najmądrzejsze samorządy w Polsce. Chodzi o oświetlenie LED-owe dróg. Inwestycja tylko z pozoru wydaje się duża – można ją przeprowadzić w oparciu o formułę spłacania kredytu z generowanych oszczędności. A te są sensowne, wystarczy spojrzeć na ten kalkulator oszczędności - http://www.lighting.philips.pl/lightcommunity/trends/led/ledlicznik.wpd - oszczędności generowane są tu na bieżąco. Widać w jakim tempie to następuje, choć oczywistą sprawą jest, że im więcej punktów świetlnych zostanie zmodernizowanych, tym oszczędności większe. Pozdrawiam!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyłączyć prąd kościołom katolickim które nie płacą nic .Panie fudali niech pan zrobi rachunek i poka

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 17

   Rybnickiemu podatnikowi ile kosztuje nas oświetlenie kościelnej zarazy.Za każde wyłączenie oświetlenia na rybnickich drogach sprawa powinna się kończyć w sądach.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama