Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy z Bystrej: Słowacy zabili już 118 wilków!

Jacek Drost
Wilki
Wilki usahitman.com
Słowacy na potęgę zabijają wilki, również drapieżniki żyjące na terenie graniczącym z Polską - alarmuje Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot w Bystrej.

Ślusarczyk przypomina, że 1 listopada na Słowacji rozpoczął się sezon polowań na wilki. W tym roku słowackie Ministerstwo Rolnictwa przeznaczyło do odstrzału 130 osobników, w tym 20 w bezpośredniej bliskości z Polską. Z informacji posiadanych przez Stowarzyszenie wynika, iż zabito już 118 drapieżników!

CZYTAJ KONIECZNIE:
Serwis specjalny poświęcony ekologii i ochronie przyrody CZYTAJ TUTAJ

- Tempo zabijania tych zwierząt jest druzgocące - średnio to 2-3 wilki dziennie. Nierzadko odstrzeliwano całe wilcze rodziny. Wiele zwierząt zabito przy granicy z Polską, co oznacza, iż polowano na osobniki pochodzące ze ściśle chronionej na terenie naszego kraju populacji - podkreśla Ślusarczyk.

Polskie instytucje i organizacje inicjują i wspierają działania na rzecz wzmocnienia ochrony dużych drapieżników. Niedawno Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska powołał grupę ekspertów ds. transgranicznej ochrony dużych drapieżników. W jej skład wchodzą naukowcy, służby i administracja ochrony przyrody i przedstawiciel Pracowni.

- Z uwagi na coroczne odstrzały wilków na Słowacji potrzebne są szybkie i zdecydowane działania powołanej gru-py. Dla dobra słowackiej populacji wilka, jak również ściśle chronionej populacji polskiej, czeskiej i węgierskiej musimy rozmawiać o wpływie słowackich polowań na zachowanie i odtworzenie właściwego stanu ochrony tego gatunku - mówi Radosław Ślusarczyk.

Polowania na wilki na Słowacji potrwają jeszcze niecały miesiąc - do 15 stycznia. Ekolodzy podkreślają, że zabito już niemal wszystkie zwierzęta przeznaczone do odstrzału. Tak duży pośpiech myśliwych wyprzedził stanowisko słowackiego rządu ws. apelu polskiego wiceministra środowiska z prośbą o wstrzymanie odstrzału wilka w pasie o szerokości 23 km od granicy z Polską do czasu ustanowienia transgranicznej strefy ochronnej dla tych zwierząt.

Działania na rzecz transgranicznej ochrony dużych drapieżników prowadzi, także zainicjowana przez Stowarzyszenie, międzynarodowa koalicja organizacji przyrodniczych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Każda z organizacji złożyła skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą naruszenia przez Słowację przepisów unijnych, polegającego na nieuprawnionych polowaniach na wilki. Słowackie władze wydając zgodę na odstrzał tego drapieżnika nie przeprowadzają oceny nt. wpływu polowań na przedmiot i cel ochrony obszarów Natura 2000, co jest wymagane przepisami UE.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!