Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: budowa nowej elektrowni EDF wstrzymana

Barbara Kubica
Tak miał wyglądać nowy blok energetyczny w Rybniku
Tak miał wyglądać nowy blok energetyczny w Rybniku ARC DZ
Szok, niedowierzanie, zaskoczenie. Takie emocje wczoraj towarzyszyły nie tylko pracownikom Elektrowni Rybnik, ale i władzom Rybnika. A wszystko z powodu wstrzymania megainwestycji - budowy nowego bloku energetycznego w zakładzie. Prace miały ruszyć już wiosną 2013 roku, a tymczasem wczoraj Gerard Roth, dyrektor Europy Kontynentalnej w koncernie EDF poinformował o wstrzymaniu inwestycji. Jakie podał powody?

ZOBACZ KONIECZNIE:
Tak miała wyglądać elektrownia EDF w Rybniku ZOBACZ WIZUALIZACJE

- Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Polska otrzymała przydział 405 milionów ton, ale Komisja nie przyznała Polsce przydziału tych uprawnień dla nowych elektrowni. Od lipca, kiedy ta decyzja zapadła, wspólnie z polskimi władzami próbowaliśmy negocjować i przekonywać Brukselę, że projekt Ruda to nie jest budowa nowej elektrowni, ale odtworzenie istniejącej mocy. Mówiliśmy o tym, że nie jest to nowa elektrownia, ale zastąpienie starych bloków energetycznych - tłumaczy Gerard Roth.

Jako drugi powód wstrzymania prac nad budową nowego bloku energetycznego podano zmiany w polskiej ustawie o odnawialnych źródłach energii.

- Zakładaliśmy, że w nowym bloku będziemy współspalać do 8 proc. biomasy. W projekcie ustawy o OZE dotychczasowe rozwiązania zostały jednak podważone - podkreśla Gerard Roth, który poinformował także, że przygotowując biznesplan nowej inwestycji, uwzględniono przychody z tzw. zielonych certyfikatów.

Jako trzeci powód rezygnacji z inwestycji podano ogólne uwarunkowania gospodarcze, co w praktyce oznacza, że spółce EDF także doskwiera kryzys. Dyrekcja EDF podkreśliła także podczas konferencji prasowej, iż koncern daje sobie 3 miesiące czasu na ewentualne wznowienie prac nad projektem.

- Aby jednak tak się stało, zmienić muszą się wszystkie trzy przesłanki, które dziś zadecydowały o przerwaniu prac - podkreśla Roth. Póki co rybnicki zakład, który zatrudnia 777 osób, będzie pracował normalnie.

Wydano 100 mln
Do tej pory na przygotowania do budowy bloku koncern EDF wydał 100 mln euro.
Pieniądze poszły między innymi na przebudowę dróg dojazdowych do zakłady, torów kolejowych oraz budowę zbiornika retencyjnego. Wczoraj dyrekcja EDF poinformowała, że te inwestycje, które są potrzebne do normalnego funkcjonowania zakładu zostaną dokończone, ale nie będzie żadnych kolejnych wydatków.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!