Od stycznia do lekarza tylko z PESEL-em

  Od stycznia do lekarza tylko z PESEL-em

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zgodnie z decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia po 1 stycznia 2013 roku do lekarza, przychodni, szpitala każdy pacjent musi wziąć ze sobą dokument, w którym znajduje się numer PESEL. Najlepiej, gdy będzie to dowód osobisty, ale może też być prawo jazdy.
  Do przychodni, poza kartą chipową, trzeba również zabrać dowód osobisty

  Do przychodni, poza kartą chipową, trzeba również zabrać dowód osobisty ©JANUSZ WÓJTOWICZ

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Nowa lista leków refundowanych obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. ZOBACZ KONIECZNIE ILE ZAPŁACISZ


  Właśnie za pośrednictwem PESEL-u rejestratorki sprawdzą, czy jesteśmy ubezpieczeni. Oczywiście nasze śląskie karty chipowe nie tracą ważności i też trzeba je mieć przy sobie, bo m.in. dzięki nim są drukowane recepty.

  Od kilku tygodni w zakładach opieki zdrowotnej województwa śląskiego testowany jest system ewidencji ubezpieczonych. - W 90 procentach placówek wszystko mamy przećwiczone i działa. Do końca roku osiągniemy 100 procent - mówi Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.

  Warto pamiętać, że w przypadku braku dokumentu z PESEL-em lub w przypadku niepotwierdzenia przez system faktu ubezpieczenia będzie można fakt jego posiadania potwierdzić inaczej.
  • 1. Tak jak dotychczas, czyli za pomocą dokumentów papierowych, np.: zaświadczeniem z zakładu pracy, legitymacją emeryta lub rencisty, aktualnym zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • 2. W przypadku braku tych dokumentów można złożyć oświadczenie o swoim prawie do świadczeń, które musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania, podstawę prawną do świadczeń, np. zawarta umowa o pracę, emerytura,numer PESEL, rodzaj dokumentu, którym potwierdziłeś swoją tożsamość u lekarza (może to być np. legitymacja).


  Za małoletnich oraz osoby nieposiadające pełnej zdolności prawnej oświadczenie składa przedstawiciel ustawowy, opiekun faktyczny lub prawny, zaś u dzieci do trzeciego miesiąca życia, które mogą jeszcze nie mieć własnego numeru PESEL, elektroniczne potwierdzenie dokonywane jest na podstawie numeru PESEL rodzica .

  Wszyscy, którzy chcą jeszcze w grudniu sprawdzić swój status mogą to zrobić, bo śląski NFZ w galeriach handlowych uruchamia punkty informacyjne: 20 grudnia w Katowicach w Silesia City Center, 21 grudnia w Gliwicach w Forum oraz 28 grudnia w Bytomiu w Agorze.

  - Czynne będą od 10 do 18. W ramach pełnionych dyżurów nasi pracownicy przede wszystkim będą sprawdzać status uprawnienia w systemie e-WUŚ oraz udzielać informacji ogólnych - dodaje Jacek Kopocz.

  Wprowadzaniu nowego systemu towarzyszą duże emocje, bo tak naprawdę nie wiadomo, czy wszystko w nim zadziała jak należy. Generalnie intencją ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz jest, by żaden chory nie odszedł od lekarza bez udzielenia mu świadczenia medycznego.

  - Uspokajający ton stoi w sprzeczności z informacjami dotyczącymi niejasnego statusu ubezpieczenia ok. 4 mln Polaków. Ministerstwo zapewniało, że problem może dotyczyć zaledwie 1proc. pacjentów. Niestety, okazuje się, że chodzi o 10 razy większą grupę Polaków. Są wśród nich m.in.: dzieci niezgłoszone do NFZ, osoby, które pracowały za granicą, studenci, renciści i przedsiębiorcy opłacający składki z opóźnieniem - poinformował szef śląskiego PiS poseł Wojciech Szarama, który w tej sprawie złożył interpelację. Największy problem występuje w województwach opolskim i zachodniopomorskim.

  Jak dodaje poseł z problemem weryfikacji borykać się będą także lekarze rodzinni. - Obawiają się, że za część chorych o niejasnym statusie NFZ nie zapłaci przychodniom (oczywiście tym, które mają kontrakt). Aktualnie, za każdego pacjenta NFZ płaci 10 zł na miesiąc. Na pacjencie zatem spocznie obowiązek zweryfikowania , czy pracodawca odprowadza za niego składkę - przestrzega poseł Szarama.

  Co sądzisz o wprowadzanych od 1 stycznia zmianach w służbie zdrowia? NAPISZ KOMENTARZ
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura pesel

   BRD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 67

   wystarczy karta chipowa ze zdjeciem. Dziadowska polska. A wogole co to jest tn PESEL?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama