Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia za miliony euro

Janusz Strzelczyk
ARC
W piątek spółka ciepłownicza Fortum Częstochowa podpisała z konsorcjum, które tworzą Mostostal Zabrze Holding SA i Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus, kontrakt o wartości ponad 108 mln euro na opracowanie projektu i budowę elektrociepłowni.

W czasie budowy elektrociepłowni zatrudnienie znajdzie średnio w roku 200 osób, a w fazie końcowej nawet 600. W sumie inwestycja będzie kosztować 130 mln euro. Zainwestuje fiński koncern Fortum, który kupił częstochowskie Przedsiębiorstwo Energetyczne Systemy Ciepłownicze.

Fortum dostarcza ciepło dla 200 tysięcy spośród 250 tysięcy częstochowian.

Tak wielkiej inwestycji w Częstochowie dotąd nie realizowano. Ma to być najnowocześniejsza elektrociepłownia w kraju, produkująca na zasadzie skojarzonej: 120 megawatów energii cieplnej i 64 megawaty elektrycznej. Ciepło będzie płynąć do własnej sieci Fortum, czyli ogrzewać mieszkania częstochowian już w 2010 roku. Prąd sprzedawany będzie na rynku krajowym, choć już teraz dostawami energii są zainteresowane liczne częstochowskie zakłady przemysłowe

- Ta inwestycja nie wpłynie znacząco na cenę sprzedawanej przez nas energii cieplnej - zapewania Piotr Górnik, prezes Fortum Częstochowa.

Wprawdzie od stycznia ciepło podrożeje o 6,5 proc. ale jak zapewnia spółka jest to efekt ogólnego wzrostu cen węgla i energii elektrycznej.

Fortum działa w Polsce w 30 miastach i gminach, gdzie dostarcza energię cieplną, choć główne centra znajdują się w Częstochowie, Wrocławiu i Płocku. Wchodząc na rynek częstochowski przejęła zadłużone Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Systemy Ciepłownicze, inwestując ponad 6,5 milona złotych. Ruszyła modernizacja sieci ciepłowniczej, w kilkunastu szkołach i przedszkolach wymieniono kotłownie na nowoczesne i energooszczędne, docieplono całe budynki.

Budowana elektrociepłownia będzie opalana węglem kamiennym, odpadami drewnianymi i wierzbą energetyczną. Udział biomasy w spalanym paliwie może sięgać nawet jednej czwartej.

Zakład zastąpi najstarsze dziś eksploatowane kotły, niepotrzebne będą też zakupy ciepła ze źródeł zewnętrznych, czyli innych ciepłowni.

Fortum w ramach rozliczeń długów PESC-u wobec miasta przekazał gminie biurowiec, dziś stanowiący siedzibę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Fortum wyszedł z propozycją kompleksowego zaopatrzenia w ciepło całych dzielnic, m.in. Parkitki oraz rejonu ulicy Krakowskiej, gdzie powstaje galeria handlowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Elektrociepłownia za miliony euro - Dziennik Zachodni