Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy jadą z Niemiec na święta. Wrócą na stałe? [ZDJĘCIA]

Agata Pustułka
Niemcy są OK
Niemcy są OK Dziennik Zachodni
Na święta przyjeżdżają do rodzinnych domów w Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, ale jeszcze przed sylwestrem wracają do Bochum, Gelsenkirchen, Duesseldorfu - prywatnymi samochodami, autobusami rejsowymi, a ostatnio przez Dortmund samolotami. Tak wygląda to u nas od lat. Być może jednak coraz częściej Ślązacy będą wracać do nas z Niemiec na stałe.

Nazywam to "oma-emigration"

W latach 80. do Niemiec wyjechało około pół miliona obywateli PRL-u, przede wszystkim z województw śląskiego i opolskiego. Powód? Oczywiście ekonomiczny - chęć poprawy warunków życia. Szczególnie falę tej emigracji odczuło województwo opolskie, gdzie populacja niektórych miejscowości skurczyła się o 40 procent. Dziś Opolszczyzna boryka się z poważnym problemem demograficznym. Dietmar Brehmer, przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość" z Katowic, twierdzi, że niebawem będziemy mieli do czynienia z kolejną falą, ale tym razem powrotów Ślązaków na ojcowiznę.

- Ja to nazywam "oma-emigration" - uśmiecha się poseł Piotr Chmielowski z Ruchu Palikota, który ma polskie i niemieckie obywatelstwo.

Jego zdaniem do Polski przyjedzie potężna grupa obecnych emerytów, którzy uzyskali już świadczenia w Niemczech i nie zdołali się zasymilować. - Jeszcze kilka lat temu nie byliby tak skłonni do powrotów, bo po trzymiesięcznej nieobecności w kraju niemieckie władze odbierały im prawo do emerytury. Jednak Niemcy, którzy wyemigrowali do Hiszpanii, wywalczyli sobie i innym otrzymywanie poborów bez względu na miejsce zamieszkania. Zdecydował o tym Trybunał Konstytucyjny - dodaje poseł Chmielowski.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę, że z Polski do Niemiec emigruje - lecz nie na stałe, tylko do pracy - 100 tys. osób rocznie, to te kilka tysięcy wracających nie stanowi wielkiej liczby - wyjaśnia dr Danuta Berlińska, socjolożka z Opola, znawczyni problematyki polsko-niemieckiej.

Wyjechało stąd1,5 miliona osób

Z terenów historycznego Górnego Śląska od początku lat 50. wyjechało 1,5 mln osób. Mówiło się o zjawisku "paniki emigracyjnej", która trwała praktycznie do 1993 roku, gdy władze niemieckie ograniczyły możliwość uzyskania stałego pobytu i obywatelstwa.
- Nasza organizacja przyjmuje, iż corocznie z Niemiec do Polski reemigruje 7-10 tysięcy osób. Większość z nich wraca z powrotem właśnie na Górny Śląsk. Szanse reemigracji wzrosły, gdy 15 sierpnia tego roku Warszawa uznała fakt podwójnego obywatelstwa w odniesieniu do obywateli polskich i niemieckich - mówi Brehmer.

Emeryci do Polski wracają, zaś do Niemiec - nie tylko na zachód, ale i do wschodnich landów - wyjeżdżają dobrze wyedukowani młodzi Polacy, którzy za Odrą szukają lepszych warunków życia. Są to zwykle wykwalifikowani pracownicy z wyższym wykształceniem i znajomością języka.

Obywatelstwo polskie i obywatelstwo podwójne

Danych statystycznych na temat osób z podwójnym obywatelstwem nie ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Można się posiłkować informacjami od czasu do czasu publikowanymi w Niemczech. To Niemcy prowadzą także precyzyjne statystyki dotyczące emigracji.

- Pierwsza ważna informacja pochodzi z 2004 roku, gdy niemieckie Państwowe Biuro Statystyczne podało, iż z Niemiec właśnie w tym roku wyemigrowało około 150 tys. osób (najwyższa liczba w powojennej historii), zaś najczęstszymi celami wyjazdów były: USA, Szwajcaria i właśnie Polska - wyjaśnia Brehmer.

Z niemieckich danych można dowiedzieć się, że prawie 10 tysięcy Niemców wyjechało do Polski, a z tego tylko 2,5 tys. jako Niemcy bez drugiego obywatelstwa. W roku 2007 z Niemiec do Polski wyjechało 8 tysięcy osób, z tego w zdecydowanej większości osoby z podwójnym obywatelstwem. W roku 2010 wyemigrowało z Niemiec 141 tysięcy osób, zaś głównymi krajami wyjazdów były: Szwajcaria (22 tys.), USA (12 tys.), Austria (10 tys.) i Polska (9 tys.).

Właśnie osoby z podwójnym obywatelstwem tworzyć będą w przyszłości największą grupę reemigracji z Niemiec na Śląsk.
Liczba Polaków w Niemczech, którzy mają wyłącznie obywatelstwo polskie, wynosi ok. 384 tysięcy. Z kolei liczba osób, które mają zarówno obywatelstwo polskie, jak i niemieckie, szacowana jest na ponad milion.

Powrócą, gdy im się to opłaci

Zdaniem posła Chmielowskiego, dopóki euro będzie tak silne wobec złotówki jak teraz, przyjazd będzie się opłacał. - Od kilku lat obserwuję ogromne zainteresowanie niemieckich i polsko-niemieckich przedsiębiorców zakładaniem w Polsce domów spokojnej starości, zakładów pielęgnacyjnych dla osób starszych i schorowanych. Już takie ośrodki powstają - ocenia Chmielowski.

Dr Danuta Berlińska jest przekonana, że tym więcej Ślązaków będzie wracać, im wyższy będzie w Polsce poziom opieki medycznej, a także związana z tym emerytura.

Dodajmy, że tzw. emigracja zdrowotna Niemców do Polski trwa od dawna i jest przede wszystkim związana z zabiegami stomatologicznymi.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ślązacy jadą z Niemiec na święta. Wrócą na stałe? [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni