Menu Region

Egzorcyzmy w Polsce: Obłęd czy może opętanie

Egzorcyzmy w Polsce: Obłęd czy może opętanie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Bartłomiej Romanek

10Komentarzy Prześlij Drukuj
W ciągu zaledwie dwudziestu lat liczba egzorcystów w Polsce wzrosła 30 razy. To znak, że Kościół dostrzega rosnącą liczbę opętań. Przed egzorcystami stoi trudne zadanie przekonania psychiatrów - pisze Bartłomiej Romanek

^ Problemy opętania i egzorcystów stały się kanwą wielu filmów, m.in. "Egzorcysty" czy "Egzorcyzmów Emily Rose". W rzeczywistości polscy egzorcyści mają jeszcze więcej pracy, dziennie przyjmują nawet kilkadziesiąt osób

(© Bruno Fidrych)

Przez ostatnich 20 lat liczba egzorcystów w Polsce wzrosła z 4 do 120. To nie przypadek, bo według Kościoła liczba opętań stale rośnie. Księża egzorcyści mówią, że nie są to liczby astronomiczne, ale jednocześnie przyznają, że zdarzyło się im dziennie przyjmować nawet kilkadziesiąt osób.

Przekonać psychiatrówEgzorcyści mogliby mieć jeszcze więcej pracy, gdyby pomocną dłoń wyciągnęli do nich psychiatrzy.
Nawet w szpitalach psychiatrycznych wielu pacjentów oprócz tradycyjnego leczenia wymaga pomocy egzorcysty. - Znam wiele takich przypadków, sam kierowałem pacjentów, którym nie byłem w stanie pomóc do egzorcysty - mówi anonimowo psychiatra z Wrocławia, który nie chce ujawniać nazwiska, bo jak tłumaczy: - Gdybym się ujawnił, byłbym w swoim środowisku skończony.
Ks. prałat Andrzej Grefkowicz, który z ramienia Episkopatu Polski koordynuje działania egzorcystów, współpracuje z chrześcijańskimi psychologami. Jego zdaniem w wielu przypadkach konieczna jest pomoc psychiatrów, a skuteczna terapia jest możliwa tylko dzięki współpracy pomiędzy egzorcystą a lekarzem.

PRZECZYTAJ, CO PSYCHIATRZY MYŚLĄ O EGZORCYZMACH

Zdecydowana większość psychiatrów o pomocy księży wypowiada się jednak bardzo ostrożnie, twierdząc, że nie korzystali z pomocy egzorcysty.

- Dla mnie to może być traktowane jako forma psychoterapii, ale podchodzę do tego bardzo sceptycznie - mówi dr Maciej Matuszczyk, sekretarz Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

- Nie znam przypadku, kiedy w naszym szpitalu korzystano by z pomocy egzorcysty - twierdzi Henryk Kromołowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu.

DLACZEGO MEDIA ROBIĄ SOBIE ŻARTY Z EGZORCYSTÓW? PRZECZYTAJ

Równie wielkim problemem jest działalność świeckich egzorcystów, którzy oferują swoje usługi w internecie. Gwarantują skuteczność, inkasując przy tym pokaźne sumy. Przed ich "posługą" przestrzegają egzorcyści, którzy proszą, by w razie podejrzenia opętania przez złego ducha, korzystać z usług specjalistów, do których telefon można znaleźć w każdej diecezji.

Wielkie zainteresowanieRosnącej liczbie egzorcystów towarzyszy coraz większe zainteresowanie ze strony mediów. I to też wielkie zagrożenie, bo księża często traktowani są instrumentalnie. Boleśnie przekonał się o tym ks. Michał Olszewski, który został umieszony w jednym z numerów "Wprost" na okładce wraz z Nergalem.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem wydawany jest specjalny miesięcznik "Egzorcysta", w którym szczegółowo opisywane są wybrane przypadki opętań.

DLACZEGO W POLCE ROŚNIE LICZBA EGZORCYSTÓW? PRZECZYTAJ WYJAŚNIENIA KSIĘDZA

- Problem znany jest od wieków, ale trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czemu teraz zaczął on budzić takie zainteresowanie mediów. Zaczął funkcjonować jako wydarzenie, którego popularność wykreowały media - mówi prof. Wojciech Świątkiewicz, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.
*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Egzorcyści

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Skóra i Kość...ale Gość. (gość)  •

Po upadku państw świeckiego PRL-u w Polsce powrócił "Szatan", powrócili egzorcyści, powrócił odrażający kult relikwii. Religia sama w sobie jest stagnacją, nie wnosi nic nowego. Przez religię marnotrawimy czas i duże pieniądze. Słabi psychicznie ludzie wpadąją w chorobę religijną i inne. Cytat: "Jeżeli do mówisz do "Boga" to modlitwa, jeżeli "Bóg" do ciebie mówi to schizofrenia", informuje profesor Thomas Szasz. Religianci w Polsce mają "raj" na ziemi. Pod "parasolem" obrazy uczuć religijnych stali się bezkarni. Winę za zrobienie z Polski pośmiewiska Europy ponoszą ekipy rządzące! Do refleksji!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Media okazały się mądrzejsze od księdza.

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcin (gość)  •

Bzdury jak te lala. Psychiatra powinien się leczyć albo śledzić co dziej eisę na świecie. Proszę bardzo:Przez lata osoby uważające się za opętane były klasyfikowane jako schizofrenicy, epileptycy, histerycy itd. Dziś objawy te zostały przyporządkowane jednej jednostce chorobowej, zwanej zaburzeniem transowym i opętaniowym (kod F44.3 w klasyfi kacji ICD-10). To odmiana dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości, zwanego też osobowością mnogą czy rozszczepieniem osobowości. Dotknięta nim osoba „przełącza się” pomiędzy dwoma tożsamościami, z których jedna jest postrzegana jako duchowa energetyczna, demoniczna, boska. Pacjent nie pamięta swego zachowania pod wpływem alternatywnej osobowości. Nagle pojawiają się więc takie zjawiska jak wykonywanie mimowolnych ruchów, dziwnych czynności, wydawanie niesamowitych dźwięków czy mówienie obcymi językami.

Są nawet dowody na neurobiologiczne podłoże tego schorzenia. Przyczyną zaburzenia transowego może być schizofrenia, padaczka, zespół Tourette’a, depresja egzogenna, delirium, zespół stresu pourazowego (PTSD), demencja, uraz mózgu, alkoholizm czy amnezja funkcjonalna. Jednak najczęstsze przyczyny to urazy psychiczne. Damian Janus, krakowski psychoterapeuta zajmujący się również pacjentami egzorcyzmowanymi, opisuje przypadek 28-letniej Renaty. Jej bardzo typowe opętanie zostało zdiagnozowane jako „demoniczne” rozszczepienie osobowości w efekcie tłumienia jej potrzeb seksualnych podczas pobytu w zakonie. Sfera seksualna „przybrała formę tak odszczepioną od pozostałej części psychiki, że mogła wyrażać się już tylko poprzez ataki opętania”. Jako demon atakowała religię m.in. za to, że nie dopuszcza do zrealizowania pragnień. Z kolei Goodwin, Hill i Attias opisali przypadek żydowskiej dziewczynki opętanej przez dybuka (ducha zmarłej osoby), której egzorcyzm przeprowadzono w 1909 r. Jej opętanie zostało uznane za skutek zetknięcia się ze skrajnym antysemityzmem. Z innych badań wynikało, że egzorcyzmowane kobiety często były wcześniej ofiarami molestowania. Przemoc rodzinna była do niedawna tematem tabu, zwłaszcza w konserwatywnych kulturach, dlatego pacjentki odreagowywały uraz poprzez demona czy dybuka, a zamiast z ludźmi wolały nawiązywać relacje z istotami fikcyjnymi. Medycyna ma też szerokie spektrum środków, które mogą pomóc opętanym. Poza psychoterapią dostępna jest także farmakoterapia – skuteczne okazały się leki przeciwpsychotyczne oraz przeciwdrgawkowe. „British Journal of Psychiatry” opisał przypadek Hindusa mieszkającego w Anglii, który, cierpiąc wskutek opętania, przechodził kolejno różne egzorcyzmy: hinduski, muzułmański, w końcu chrześcijański. Pomógł mu jednak dopiero klopentiksollek stosowany w terapii schizofrenii. U wspomnianej wcześniej Renaty częściową ulgę przyniosło zastosowanie preparatu przeciwdrgawkowego.

Jednak mrożące krew w żyłach opisy egzorcyzmów nie muszą być efektem celowych zmyśleń. Kapłani, jako osoby głęboko wierzące w istnienie szatana i jego udział w opętaniach, mogą wpaść w pułapkę własnych wyobrażeń. Podczas kontaktu z chorym u egzorcysty może pojawić się tzw. paranoja indukowana (kod F24 w ICD-10). Z raportów medycznych wynika, że możliwe są dwa warianty: kapłan może być ofiarą zaburzenia albo jego źródłem, wywołując objawy psychozy u pacjenta.
http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/polska-choruje-na-egzorcyzmy/nc/1/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Egzorcyzm ?

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BMW (gość)  •

Nic nie kosztuje w KK. Slowa Jezusa (darmo dostali,darmo beda wypedzane)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Koloratkowi biznesmeni egzorcyści

+80 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olga (gość)  •

Ciekawe czy ci egzorcyści mają kasy fiskalne, bo za swe usługi biorą potężne pieniądze, np za wypędzenie diabła z duszy opętanej stawki dochodzą do 2 tys. zł i więcej.

skomentuj

+16 / -83

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Damian (gość)  •

Niema czegoś takiego jak opetana dusza! Opetane może być tylko ciało. Tacy egzorcysci to szarlatani wyslancy złego. Prawdziwi egzorcysci nie biorą za swą posługę pieniędzy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni....

+80 / -76

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

STOP czarnej okupacji !!! (gość)  •

Czy ksiądz pedofil nie potrzebuje egzorcyzmu ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska nowoczesnym krajem XXI w.?

+113 / -96

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zabrzński (gość)  •

Czy aby na pewno jako naród czujemy się nowoczesna społecznością na miarę XXI wieku? Chyba nie ,bo jak wypędza się diabła, to powinniśmy wypędzać złe duchy z Sejmu,z administracji publicznej, prokuratury i sądownictwa. A najlepiej zacząć od samego Kościoła. Potem ogłosić w Parlamencie Europejskim i na forum ONZ ,że Polska dzięki wstawiennictwu Jasnogórskiej Pani jest wolna od...........

odpowiedzi (0)

skomentuj

Krok w mrok (średniowiecza).

+116 / -68

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaktusnadłoni (gość)  •

Dla mnie te egzorcyzmy to nie zrozumiałe czary-mary.

Ten cytat poniżej, to ciekawy przypadek:
Cytat:
Znam wiele takich przypadków, sam kierowałem pacjentów, którym nie byłem w stanie pomóc do egzorcysty - mówi anonimowo psychiatra z Wrocławia, który nie chce ujawniać nazwiska, bo jak tłumaczy: - Gdybym się ujawnił, byłbym w swoim środowisku skończony.


Gdyby mi mechanik samochodowy powiedział że mam auto podstawić pod farę by je ksiądz poświęcił, bo on zrobił wszystko co trzeba a silnik nie pracuje jak należy to prawdopodobnie (piszę że prawdopodobnie, bo nie jestem psychiatrą) zakwalifikowałbym go jak tego anonimowego z Wrocławia jako cierpiącego na zespół urojeń średniowiecznych.

I nasuwa mi się pytanie: Czy takowych egzorcyzmów wymagają jedynie członkowie Kościoła katolickiego?

skomentuj

Debil...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Podpisany (gość)  •

Troche inna kwestia kiedy człowiek naprawia auto stworzone przez człowieka.
A trochę inna kiedy człowiek próbuje naprawić człowieka stworzonego przez ... ( tu sobie wpisz co chcesz).
Nie sądzisz ze kwestia psychiki jest na tyle skomplikowana ze może być z tym ciężko.. ?
Do dzisiaj nikt dokładnie nie wie jak działa mózg..

No chyba ze twój jest tak prosty, ze styknie zwykły mechanik :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Coż ..

+131 / -119

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A.B. (gość)  •

W polskich umysłach jest jeszcze średniowiecze.
Nic nowego.
Dlatego tacy jesteśmy naiwni i tak łatwo dajemy się rolować przez mądrzejszych.
A później - podczas chwili przebłysku - przeklinamy zachodnie koncerny, Amerykę, Żydów, Rosję etc.
Smutne to.
Jaki naród takie rządy.

odpowiedzi (0)

skomentuj