Śląskie ma regionalną strategię innowacji do 2020 roku

  Śląskie ma regionalną strategię innowacji do 2020 roku

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sejmik woj. śląskiego przyjął w czwartek regionalną strategię innowacji na lata 2013-2020, wypracowaną wspólnie ze środowiskami biznesu i nauki. Dzięki jej realizacji region chce stać się jedym z europejskich liderów w dziedzinach, w kórych jest najmocniejszy.
  W toku prac nad strategią eksperci uznali, że o przyszłej sile i konkurencyjności regionu przesądzi to, na ile śląskie firmy i instytucje będą w stanie włączyć się w globalne procesy gospodarcze. Aby to osiągnąć, regiony muszą rozwijać swój potencjał, budując jednocześnie alianse strategiczne w skali co najmniej europejskiej. To z kolei wymaga skupienia się na wybranych najważniejszych obszarach tematycznych, gdzie jest szansa na osiągnięcie międzynarodowej przewagi.


  Dla Śląska mogłyby to być np. zaawansowane technologie medyczne, czyste technologie węglowe czy innowacyjne, energooszczędne rozwiązania dla gospodarki. Mogą to być dziedziny, w których region ma szansę stać się europejskim liderem - pod względem technologii, produktów czy badań.

  Radni sejmiku w większości nie mieli zastrzeżeń do strategii, wskazując, że może ona być jednym z narzędzi wspierających rozwój regionu. Podkreślali przy tym, że sama strategia nie wystarczy do faktycznego pobudzenia innowacyjności i wzrostu konkurencyjności. Szef klubu radnych PiS Czesław Sobierajski ocenił, że strategia jest zbyt ogólna, a tym samym nie ma żadnej gwarancji przełożenia zawartych tam idei na konkretne działania.

  Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, które przed 10 laty przygotowało strategię innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Realizowane były liczne projekty wspierające transfer nowinek technicznych z nauki do przemysłu. Teraz przyjęto kolejną taką strategię, z perspektywą do 2020 roku.

  Oprócz dotychczasowych doświadczeń strategia uwzględnia także najnowsze zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące mechanizmów programowania rozwoju na lata 2014-2020. Chodzi właśnie o próbę wskazania tzw. inteligentnych specjalizacji poszczególnych regionów, a także współpracę między nimi już nie tylko w skali europejskiej, ale i globalnej.

  W efekcie realizacji strategii woj. śląskie ma być gotowe, by zostać "europejskim regionem kompetencji w wybranych dziedzinach". W innych region może oferować taki poziom produktów, technologii lub badań naukowych, które znajdą uznanie na rynkach międzynarodowych. Przyjęty w czwartek przez sejmik dokument ma pomóc w osiągnięciu takiego efektu.

  Przedstawiciele samorządu wojewódzkiego oceniają, że w efekcie prowadzonych prac województwo śląskie jest aktualnie najbardziej zaawansowanym regionem w Polsce pod względem przygotowań nowej strategii innowacji, zgodnej ze strategią Unii Europejskiej Europa 2020.

  Opracowanie projektu regionalnej strategii innowacji do 2020 r. było zadaniem zespołu naukowego, koordynowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, przy współpracy ekspertów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Parku Naukowo-Technologicznego "Technopark Gliwice" oraz zespołu ds. Regionalnej Strategii Innowacji wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego. PAP
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama