Katowice: Mariacka ma swój pierwszy kalendarz. Z białą...

  Katowice: Mariacka ma swój pierwszy kalendarz. Z białą kiełbasą i... [FOTO]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kalendarz z ulicy Mariackiej na 2013 rok
  1/7
  przejdź do galerii

  Kalendarz z ulicy Mariackiej na 2013 rok ©arc/ Lorneta z Meduzą

  Są kalendarze na wesoło, promocyjne, dla panów, pań, z plenerami albo martwą naturą. Ten z ulicy Mariackiej w Katowicach będzie jednak nietypowy, bo pierwsze skrzypce gra w nim m.in. biała kiełbasa
  Najpopularniejszy deptak w regionie - ulica Mariacka w Katowicach - doczekał się swojego kalendarza. Na zdjęciach otoczenie znane z jednego z lokali z Mariackiej oraz cieszyńskie. Modeli poznają ci, którzy na Mariacką zaglądają. Kalendarz jest też nietypowy, bo swoje imieniny w 2013 roku odnajdą w nim ci, którzy na próżno szukają ich w innych tego typu publikacjach.

  Kalendarz na 2013 rok wydało bistro Lorneta z Meduzą. Zdjęcia powstawały w lokalu, na jego podwórku oraz w Browarze Zamkowym w Cieszynie. Każdy miesiąc to inna fotografia, na każdej z nich pracownik lub pracownica Lornety - ale i dwóch współwłaścicieli - których wielu katowiczan zna zza baru.
  Zobaczycie ich w nietypowej aranżacji i często na zdjęciu z przysmakami z lornetowego menu: ogórkiem, galaretą, chlebem z tustym, albo białą kiełbasą. Zdjęcia są odważne, a w większości zabawne.

  Ale najciekawsze pod nimi. Oto bowiem dowiadujemy się, że zgodnie z mariackim kalendarzem 1 stycznia imieniny obchodzi Mieszko, dzień później Izydor, 14 stycznia Hilary, 17 - Sabiniana, 26 lutego - Gerlinda, 15 marca - Longin, a np. 29 marca - Helmut. I tak dalej: 3 czerwca świętuje Klotylda, 16 lipca - Dzierżysław, 26 sierpnia - Gaudencjusz, a 31 sierpnia - Rajmund, a 24 października - Gerard . Imiona w kalendarzu są staropolskie oraz śląskie. To przy okazji dobry poradnik dla przyszłych rodziców, którzy chcą, aby dziecko miało imię polskie, ale nie powszednie.

  Zdjęcia do kalendarza wykonała Marta Frank z Mamami Studio. Nad makijażem modeli i modelek pracowała Karoliza Połosak, a fryzurami zajął się Paweł Fasiecki. Produkcja całości zajęła około miesiąca. Skąd pomysł?
  - W ubiegłym roku na podsumowanie Lajery na Mariackiej (cykl koncertów - przyp. red.) wydaliśmy płytę z nagraniami śląskich zespołów, których część występowała na Mariackiej, tym razem jest kalendarz - wyjaśnia Krzysztof Krot, szef Lornety z Meduzą.

  Kalendarza łatwo zdobyć nie będzie. Jego nakład wyniósł 300 sztuk, z tego połowa będzie przeznaczona do sprzedaży. - Dodruku raczej nie będzie, im go mniej, tym ma większą wartość dla naszych fanów. A nie robimy tego dla zarobku - wyjaśnia Krot. Sztuka będzie kosztowała 30 zł.

  To nie jedyna taka publikacja w Katowicach, ale chwalić niespecjalnie mamy się czym. W ubiegłym roku zaskoczył klub piłkarski GKS. Do współpracy zaprosił śląskie modelki i pokazał je w kusych strojach sportowych m.in. boisku czy szatniach. Zdjęcia robiła fotografka współpracująca z Playboyem. Swój kalendarz wydaje także magistrat, od kilku lat we współpracy z katowiczanami, którzy nadsyłają zdjęcia miasta na konkurs "Katowice w obiektywie". Wybrane przez jury fotografie trafiają do wydania na kolejny rok.

  Inne pomysły
  Nietypowe kalendarze? W temacie bryluje Pszczyna. W 2010 z okazji 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Pszczyna jego członkinie pokazały trochę ciała
  i zapozowały do zdjęć w pszczyńskim plenerze. A Jastrzębska Spółka Węglowa na 2013 sprawiła sobie kalendarz z przedszkolakami z Jastrzębia, przebranymi za strażaków, siatkarzy, hokeistów i pielęgniarki. Jak zwykle zaskakuje tarnogórski skup złomu Olmet. Kalendarz na przyszły rok ilustrują artystyczne akty kobiece. Modelki - tancerki pozują w nietypowej scenografii, nawiązującej do profilu firmy, czyli na złomowisku. W Częstochowie zaś dwa lata temu był kalendarz z urzędniczkami, a w zeszłym roku z panami pracującymi w magistracie.
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama