Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu pacjenci z podejrzeniem lub diagnozą nowotworu płuc szybciej trafiają do specjalisty

Agata Pustułka
W Szpitalu św. Barbary , gdzie wyodrębniono przy Oddziale Pulmonologii Pododdział Onkologiczny, średni czas oczekiwania na przyjęcie wynosi tu 6-7 dni, podczas gdy średnia w województwie to kilka tygodni. Pododdział powstał dzięki wiedzy i umiejętnościom już wcześniej pracujących w Szpitalu lekarzy i pielęgniarek. Dodatkowo zatrudniono jedynie onkologa. Pododdział zajmuje się chemioterapią nowotworów w trzech zakresach: ambulatoryjnym, jednego dnia i hospitalizacyjnym. Pacjenci nie muszą za nic płacić. Wszystkie świadczenia, w tym leki, opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne, NFZ nie limituje w żaden sposób ilości pacjentów, którym Pododdział może pomagać.

Specjalnie na potrzeby chemioterapii przebudowano aptekę szpitalną. Powstała między innymi komora laminarna, w której przygotowywane są roztwory cytostatyczne. Dzięki temu pacjenci otrzymują gotowe, przygotowane specjalnie dla nich kroplówki.

Szpital św. Barbary prowadzi także zaawansowaną diagnostykę. Przeprowadza się tu między innymi biopsje opłucnej igłą Abramsa. To mało inwazyjny zabieg pobrania tkanki do dalszych analiz. Dzięki tej metodzie u wielu pacjentów choroba może być rozpoznana bez narażania ich na stres i cierpienia związane z operacją. To bardzo rzadka procedura na oddziałach pulmonologicznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 5 to dopiero drugi taki ośrodek w województwie.

Przy sosnowieckim Oddziale Pulmonologii działa także Ośrodek Domowego Leczenia Tlenem. Początkowo mógł obsługiwać 50 pacjentów, jednak kontrakt zwiększono i teraz leczy się tu 60 osób. Pacjenci wymagający przewlekłej tlenoterapii (zazwyczaj są to osoby chorujące na nienowotworowe choroby układu oddechowego: rozedmę, astmę oskrzelową, włóknienie płuc itp.) otrzymują bezpłatnie koncentratory tlenowe, które separują ten życiodajny pierwiastek z powietrza i podają go w minimum 96 proc. stężeniu. - Pacjenci zakwalifikowani do programu muszą korzystać z koncentratora 16 godzin na dobę. Ich wydolność poprawia się wtedy na tyle, że mogą sami o siebie zadbać, nie wymagają nieustannej opieki. Ich swoboda jest jednak ograniczona zasięgiem kilkunastometrowych węży dostarczających tlen - wyjaśnia Tadeusz Bold, ordynator sosnowieckiego Oddziału Pulmonologii.

Koncentratory są przyznawana dożywotnio. Kontrakt z NFZ obejmuje pełny serwis, obsługę i ewentualną wymianę sprzętu. To, co wyróżnia sosnowiecki Ośrodek, to fakt, że lekarze i pielęgniarki wyjeżdżają do pacjentów na wizyty kontrolne.
Do uczestnictwa w programie wymagane jest skierowanie od lekarza. Pacjenci korzystający z koncentratorów mogą się starać w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej o zwrot kosztów zużytej przez nie energii elektrycznej.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!