Apel Sejmiku Wojewódzkiego: Zbudujcie autostradę A1 z...

  Apel Sejmiku Wojewódzkiego: Zbudujcie autostradę A1 z Pyrzowic do Strykowa

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W przyszłym tygodniu na biurko ministra transportu Sławomira Nowaka, trafi apel radnych Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie rozpoczęcia budowy autostrady A1 z Pyrzowic (województwo śląskie) do Strykowa (województwo łódzkie).
  - Od 30 listopada autostrada A1 na terenie Polski została włączona w sieć dróg międzynarodowych dzięki połączeniu od granicy Państwa w Gorzyczkach z autostradą D1 na terenie Republiki Czeskiej. Tym samym występuje połączenie autostradowe od węzła w Pyrzowicach z południem Europy, co dodatkowo generuje ruch m.in. pojazdów ciężarowych poruszających się przez aglomerację śląską, na północ Polski. Z uwagi na brak kontynuacji ww. autostrady od węzła w Pyrzowicach w kierunku północnym kierowcy zmuszeni są do zjeżdżania na drogę ekspresową S1 do węzła w Podwarpiu by dalej poruszać się na północ Polski drogą krajową nr 1.

  To sprawia powstawanie ogromnych trudności w płynnym przemieszczaniu się tranzytem przez Województwo Śląskie - czytamy w apelu do ministra. Ale szybka inwestycja jest jeszcze potrzebna z jednego powodu. Bo nowy odcinek od Pyrzowic do Strykowa zawiera odcinek od węzła Zawodzie do Rząsawy, będący od lat oczekiwaną obwodnicą Częstochowy, która w konsekwencji wyprowadzi ciężki ruch tranzytowy z centrum miasta.

  - Apel ten jest inicjatywą Zarządu Województwa Śląskiego. Kontynuacja budowy A1 jest dla naszego województwa sprawą priorytetową. Zapewni płynny transport przez teren województwa śląskiego od granicy południowej w kierunku północnym. Na uwagę zasługuje fakt, że Województwo Śląskie i Województwo Łódzkie są na tym samym etapie przygotowań w zakresie dokumentacji, co pozostaje nie bez znaczenia dla powodzenia inwestycji i stanowi racjonalne uzasadnienie tej inicjatywy - wyjaśnia nam powody wystosowania apelu Magdalena Kociołek z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   A1 na odcinku Mszana - Pyrzowice musi być bezpłatna!!!

   Józef Brzozowski

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

   A1 nad morze jest konieczna. To nie ulega wątpliwości. Dla nas ważne, by jak najszybciej wybudować odcinek od Pyrzowic do Częstochowy, łącznie z obwodnicą Częstochowy.

   Dalej jest problem, bo...rozwiń całość

   A1 nad morze jest konieczna. To nie ulega wątpliwości. Dla nas ważne, by jak najszybciej wybudować odcinek od Pyrzowic do Częstochowy, łącznie z obwodnicą Częstochowy.

   Dalej jest problem, bo decydenci projektują ją w miejscu obecnej Gierkówki, a na to nie powinno być społecznej zgody. Z kilku powodów, między innymi dla tego że Gierkówka jest dobrą dwujezdniową szosą w kierunku Łodzi i Warszawy i najważniejsze bezpłatną.

   Jak na miejscu Gierkówki zrobią płatną autostradę, to część kierowców przeniesie się na znacznie gorszą ale bezpłatną trasę z Częstochowy do Piotrkowa przez Radomsko. Mocno zwiększony ruch na tej trasie to ogromne koszty społeczne.

   I oczywiście, podkreślam to zawsze, odcinek A1 pomiędzy węzłami Mszana a Pyrzowice musi być bezpłatny, również dla samochodów ciężarowych. Bo ten odcinek stanowi obwodnicę naszych miast. Zarówno dla Gliwic, Zabrza, Bytomia i Piekar, Jak na południu od Sośnicy dla Żor, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

   Na południe przez nasze miasta prowadzą trzy drogi główne (nie licząc E75 Katowice – Bielsko)
   Dwie z nich czyli Wiślanka i A1 są płatne dla samochodów ciężarowych, jedynie nie płatna jest trasa nr 78 przez Rybnik Wodzisław.

   Uważam, że skoro bramownice via toll są, to należałoby je zostawić na Wiślance, z autostrady przenieść na trasę Gliwice – Rybnik – Wodzisław – południowa granica Polski.

   Bezpłatna autostrada na naszym terenie powinna stanowić obwodnicę naszych miast, bo wskazują na to koszty społeczne. Tego powinniśmy się wszyscy domagać, bo ci co o tym decydują, są płaceni z naszych pieniędzy odprowadzanych w formie podatku.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co nam to...?

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 23

   A po co nam do STRYKOWA-i dalej do Warszawy? Niech się męczy ten kto tam jeżdzi! My już mamy dobre połączenie ze Śląska do Wiednia i Pragi i o to chodziło.Pyrsk.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama