18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie organy to nawet całą orkiestrę mogłyby zastąpić

Jolanta Pierończyk
W niedzielę o godz. 17 w kościele bł. Karoliny w Tychach usłyszymy największe organy mechaniczne na Śląsku. Mają 50 głosów. Więcej mają tylko organy w kościele św. Anny w Janowie, ale tam są organy pneumatyczne. -Traktura mechaniczna jest precyzyjniejsza - tłumaczy organmistrz Piotr Nowakowski. - Jest naciśnięcie klawisza i jest dźwięk, bez żadnego opóźnienia.

Zdaniem Nowakowskiego, jest to najcenniejszy system. Może droższy, ale najtrwalszy i niezawodny. Jeśli ktoś go nie uszkodzi celowo, to i sto lat bez naprawy wytrzyma. Tak więc organy mechaniczne zajmują pierwsze miejsce pod względem jakości. -Na drugim miejscu są organy elektryczne, na trzecim - elektro-pneumatyczne, na czwartym - pneumatyczne, przy których trzeba się liczyć z kosztownymi naprawami i wymianami podzespołów - mówi organmistrz.

Duszą organów jest piękno głosów. A ten zależy od materiału użytego do produkcji piszczałek. Piszczałki drewniane w organach z Karoliny wykonane są z najbardziej "muzycznego" drewna, jakim jest świerk, który daje dźwięk miękki, ciemny. - Natomiast wśród piszczałek metalowych dominująte z przewagą ołowiu. Ponadto organy te mają jeszcze dwa głosy smyczkowe i dziewięć języczkowych, które barwą zbliżone są do instrumentów dętych. Są to więc organy uniwersalne, koncertowe, na których można zagrać absolutnie wszystko - mówi Nowakowski.

W niedzielę okaże się, czy instrument został dobrze zintonowany. Jednym ze sprawdzianów dla organów jest bowiem … pełny kościół.- W pustym każde organy będą brzmieć dobrze, problem może pojawić się, gdy kościół jest wypełniony po brzegi, zwłaszcza zimą - mówi organmistrz.

Ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii, nie ukrywa, że budowa organów jest trzecią pod względem finansowych nakładów inwestycją parafii, po budowie kościoła i domu parafialnego. - Takie organy to duma, ale i zobowiązanie -mówi. - Nie godzi się, by instrument tej klasy służył tylko do liturgii. Dlatego zaczynamy nowy cykl cokwartalnych Karolińskich Koncertów Organowych. Pierwsze już w styczniu, przez cały miesiąc, co niedzielę.

Koncert inauguracyjny, 23 grudnia, o godz. 18 da prof. Julian Gembalski, ekspert od organów, który potwierdza, że są to największe organy mechaniczne na Śląsku.

- O jeden głos mniej mają organy w kościele św. Anny w Lędzinach. Organy katedralne mają 43 głosy - mówi.
Najmniejsze organy na Śląsku są w Borowej Wsi. - Jest to XVIII-wieczny bardzo cenny pozytyw, sześciogłosowy, który czeka na konserwację - mówi profesor. - Najstarszym czynnym instrumentem jest XVII-wieczny pozytyw w drewnianym kościółku św. Walentego w Bieruniu, do koncertów i liturgii. Bardzo cenny.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!