Ważne
  Gwiazdy bledną nad Betlejem. Pielgrzymi coraz częściej...

  Gwiazdy bledną nad Betlejem. Pielgrzymi coraz częściej omijają biblijne miasto [ZDJĘCIA]

  James Hider

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Betlejem to miasto położone na obszarze Autonomii Palestyńskiej 10 km na południe od Jerozolimy
  1/6
  przejdź do galerii

  Betlejem to miasto położone na obszarze Autonomii Palestyńskiej 10 km na południe od Jerozolimy ©domena publiczna/wikimedia commons

  Coraz więcej turystów i pielgrzymów omija miejsce narodzin Chrystusa. Kieruje nimi strach przed przemocą, jaka od dawna i stale rozlewa się w tym regionie. A bez turystów i pielgrzymów Betlejem więdnie, i to coraz bardziej.
  Kiedy na placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia w Betlejem stanęła wspaniała choinka, były brawa, zachwyty, ale po chwili przyszła refleksja, że jednak te święta nie będą tak kolorowe jak ozdoby na świątecznym drzewku. Najlepszy barometr biznesowy tego miejsca, miejscowi kupcy, już wiedzą: te święta Bożego Narodzenia będą uboższe niż zwykle, a spece od turystyki podpowiadają, że turystów będzie o jedną czwartą mniej niż rok temu.

  Bo ostatnie tygodnie były dla właścicieli hoteli, knajpek i kawiarni czarnym czasem, odwołano 25 proc. rezerwacji. A mniej turystów i pielgrzymów to mniejsze wpływy dla tych, którzy żyją z tego szczególnego miejsca.

  Powód tej sytuacji jest jeden: strach przed przyjazdem do tego miejsca. Ludzie mają przed oczyma obrazy niedawnej kilkudniowej wojny w Strefie Gazy oraz widok palestyńskich rakiet wystrzeliwanych w kierunku Jerozolimy i Tel Awiwu. To jeszcze nie wszystko, bo szefowie hoteli i restauracji w Betlejem narzekają na działania władz Izreala, konkretnie na stworzony przez ten kraj mur bezpieczeństwa, który odcina część Betlejem.

  Niszczy to i tak nie najlepszy wizerunek tego miejsca. Nie jest też tajemnicą, że kryzys, jaki nadal toczy Stary Kontynent, sprawił, iż wiele grup wycieczkowych nie ruszy w świątecznym czasie do tego zakątka świata.Nie będą to radosne święta - twierdzą właściciele hoteli i restauracji w Betlejem. Szacuje się, iż z powodu napięcia w regionie przyjedzie do tego miasta o jedną czwartą pielgrzymów oraz turystów mniej

  Szacunki ekspertów od rynku turystycznego pokazują nawet, że w tym roku świąteczne zakupy zarówno na głównej handlowej ulicy biegnącej od placu Żłobka, jak i w całym Betlejem będą o połowę mniejsze niż do tej pory, a to dlatego że wiele instytucji na Zachodnim Brzegu nie wypłaca pensji pracownikom. Jeśli pracownicy administracji palestyńskiej nie otrzymają przed świętami kolejnej wypłaty, pogłębi to kryzys.

  I niewielką osłodą może być to, że Palestyńczycy wywalczyli dla kościoła Narodzenia Pańskiego w Betlejem status światowego dziedzictwa i jest to pierwszy przypadek poparcia udzielonego przez UNESCO jakiemukolwiek historycznemu miejscu Palestyńczyków, od czasu ich przystąpienia do tej organizacji prawie rok temu.

  Organizacja ds. kultury i edukacji Narodów Zjednoczonych głosowała stosunkiem głosów 13:6 na rzecz umieszczenia kościoła znanego z miejsca narodzin Chrystusa na liście jej miejsc chronionych.

  BETLEJEM W 1933 ROKU - ZOBACZ WYJĄTKOWY FILM


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziękują Hanzowi?

   zabrzański (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 365 / 355

   Jeśli Palestyńczyzy z Hamazu będą dalej destabilizować kruchy rozejm i wcześniejsze ustalenia, to ich rodacy dostaną finnsowo po d...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama