Śląski Pierdoła 2012 roku. Nominowani m.in. Matusiewicz,...

  Śląski Pierdoła 2012 roku. Nominowani m.in. Matusiewicz, Spyra i Konieczny

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marian Oslislo
  1/9
  przejdź do galerii

  Marian Oslislo ©arc. DZ

  Szanowni Państwo! Mesdames et Messieurs! Ladies and Gentlemen! Sehr Geehrte Damen und Herren! Dámy a Pánové! Już za chwilę kurtyna pójdzie w górę i poznamy nominacje do tegorocznego "Śląskiego Pierdoły 2012".
  Wzorem lat ubiegłych uświadamiamy Czytelnikom nieobeznanym z górnośląską kulturą regionalną, że w tutejszym dialekcie słowo "pierdoła" nie ma wulgarnych konotacji. Oznacza człowieka, który bez zahamowań ględzi niemiłosiernie, choć zwykle nie ma nic konkretnego do powiedzenia. Używane jest też w zbitce "stary pierdoła", co oznacza pierdołę uporczywego, niekoniecznie starego metrykalnie (którego nazywa się tu "starym purtem").

  Kapituła tej nagrody jest sześcioosobowa, a zasiadają w niej:
  przewodniczący - publicysta Michał Smolorz,
  sekretarz - śląskoznawca dr Michał Smolorz,
  referent - felietonista Michał Smolorz,

  członkowie:
  producent telewizyjny Michał Smolorz,
  krytyk interdyscyplinarny Michał Smolorz
  oraz dyżurny człowiek kontrowersyjny Michał Smolorz.

  Wybór nominatów do nagrody następuje demokratyczną większością, przy równowadze decyduje głos przewodniczącego. Ponieważ honorowy tytuł Śląskiego Pierdoły z roku na rok zyskuje na prestiżu, w tym rozdaniu po raz pierwszy kapituła przyznała nominacje w kilku kategoriach.

  A teraz proszę światła na scenę, orkiestra tusz!

  Nie bo nie!  W kategorii "Doktor No" wyróżniamy osoby, które koniecznie i uparcie zaprzeczają jakiejś idei, choć nie mają żadnych kontrargumentów, wspinają się na szczyty intelektualnego wysiłku, aby udowodnić, że "nie bo nie". W tej kategorii zasłużone nominacje otrzymują: Piotr Spyra i prof. Jerzy Runge.

  Wicewojewoda jest nominowany już po raz drugi (pierwszy raz w 2008 roku), tym razem za całokształt działalności, bo kto jak kto, ale on w bezpłodnej negacji osiągnął maestrię. Nagradzamy też Spyrę jako duchowego ojca nowej organizacji politycznej pod nazwą Anty-RAŚ, która rodzi się w bólach od wielu miesięcy, ale nie może objawić się światu i pozostaje w podziemiu. Wszystko dlatego, że tworzące ją "wybitne osobistości" wstydzą się ujawnić. Zapewne jak sam Piotra Spyra czują się ofiarami "mowy nienawiści".

  Drugi nominat - profesor Jerzy Runge z Zakładu Geografii Społecznej UŚ - zasłużył się wyjątkowym cyklem publikacji poświęconych śląskim ruchom regionalnym. Wynika z nich, że świat został stworzony w siedem dni, Ewa powstała z żebra Adama, a Ślązak to górnik w pióropuszu śpiewający "Pyk, pyk z fajeczki" oraz dzieweczka w wieńcu idąca do laseczka. Wszelkie próby innej interpretacji świata są - wedle profesora Rungego - nieuprawnione, szkodliwe i grożą dziejową katastrofą.

  Walczą z wiatrakami  Nominacje w kategorii "Don Kichot" otrzymują architekci Robert Konieczny i Henryk Mercik.

  Konieczny zapadł w sen i przyśniło mu się, że dotychczasowy dworzec kolejowy w Katowicach jest cudem światowej architektury, o czym wcześniej nie wiedział nikt na Śląsku, w Polsce, ba! w świecie całym.

  Architekt obudził się w stanie mistycznego natchnienia i zaczął głosić chwałę dworcowych "kielichów". Po tygodniu miał już kilkunastu wyznawców, w towarzystwie których przemierzał Śląsk głosząc swoją ewangelię. Po dwóch tygodniach powstała z tego fanatyczna sekta gotowa spalić na stosie każdego, kto cudu nie dostrzegał.

  Sekta rozwiązała się w tym roku wraz z otwarciem nowego dworca, w którym postawiono bożki nowych "kielichów".

  Mistyczne dzieło Koniecznego podjął i kontynuuje Mercik (aktualnie wojewódzki radny i konserwator zabytków w Chorzowie), który odkrywa coraz to nowe "cuda architektury" PRL-u i przekonuje obywateli, że mieszkają w otoczeniu piękna, którego oni sami dostrzec nie potrafią. Apostoła wiary kielichowej czeka jeszcze dużo pracy nad wpisaniem do rejestru zabytków wszystkich betonowych osiedli, spółdzielczych garaży i blaszanych magazynów na przedmieściach.

  Zdizajnuje świat  A teraz kategoria "Auto-lanser", w której jest tylko jedna, ale za to bezdyskusyjna nominacja: prof. Marian Oslislo, który tego roku zakończył drugą kadencję rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

  Przez minionych 7 lat Magnificencja konsekwentnie przekonywał rządzących stołeczno-metropolitalnym miastem Katowice, a także ojców miast, powiatów i gmin ościennych, włodarzy województwa i ludzi mediów, że jedynym sposobem uzdrowienia życia publicznego jest powszechny "dizajn", oczywiście ten uprawiany przez niego, jego rodzinę, znajomych i podwładnych. Jeszcze ciut, a będziemy przekonani, że po "zdizajnowaniu" całego życia publicznego powinno się jeszcze "zoslislować" szerokie obszary życia prywatnego.

  Z kadencji Nominata wychodzimy przekonani, że Katowice są światowym centrum "dizajnu", a profesor Oslislo jego papieżem. Zaś jakiekolwiek pogłoski, że kierowana przezeń uczelnia lokowała się na odległych miejscach rankingów, to oczywiste łgarstwo i czarny PR konkurencji.

  Bawi się kolej(k)ą  Jakkolwiek - z uwagi na prestiż nagrody - kapituła stara się nie ulegać doraźnym modom, tym razem w ostatniej chwili przyznała jeszcze wyróżnienie w kategorii "Mały kolejarz", które otrzymuje eksmarszałek województwa: Adam Matusiewicz.

  Nagrodą jest kolejka elektryczna PIKO produkcji NRD, do rozkładania na podłodze w zimowe wieczory.

  Jak każe długoletnia tradycja, ostateczny wybór laureata kapituła otacza mgłą tajemnicy i zachowuje "in pectore". Dzięki temu Czytelnicy mogą do woli spekulować, kto był największym Śląskim Pierdołą w 2012 roku.

  Michał Smolorz
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (100)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląski Pierdoła 2012 roku.

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 71

   W kategorii "Doktor No", obydwaj nominaci do równorzędnej nie wyjętej nagrody.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego Śląsk okupuje Częstochowę? Przecież to kosztuje!

   Persona non grata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 43

   LOGIKA - teoria poznania - ontologia - dialektyka -
   To wartości szerszej rzeszy Polaków nieznane, a jednak bardzo istotne życiowo, to wartości, których nie znajdziemy w polskiej powszechnej...rozwiń całość

   LOGIKA - teoria poznania - ontologia - dialektyka -
   To wartości szerszej rzeszy Polaków nieznane, a jednak bardzo istotne życiowo, to wartości, których nie znajdziemy w polskiej powszechnej edukacji!!! Dlaczego nie dano im nauczyć się tworzyć i wyrażać myślowo wedle empirycznych schematów??? Z uwagi na zagrożenie rewolty przeciw kościołom i skostniałym strukturom władzy ??? Czy dorosły i dojrzały człowiek potrzebuje zastępstwo czy wręcz kuratela jako Pasożyta w realnym i religijnym życiu???
   Dlaczego się go ubezwłasnowolnia, przecież kleryków (monarchia kościelna) czy polityków (monarchia partyjna) nie dano mu wybrać???
   Odkryjmy pragmatyzm w sensie "zmysłu wspólnego" tj. odkrywajmy błędy u obcych z korzyścią dla siebie, dlaczego tak się nie dzieje??? Dlaczego nie odkrywamy w sobie Autonomie Jednostki tj. uwolnienia, ich wielokrotność w praktyce to Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, to decentralizacja państwa w Autonomii Regionów, to w końcu koniec z instytucjami z ograniczoną odpowiedzialnością takie jak: kościoły, partie polityczne i inne sztuczne twory, żerujące na ludzkiej głupocie i nieszczęściu!!!

   Nicht das Wissen ist berührend, sonder seine Werte.
   Interesuje mnie przyszłość, bo tam zamierzam spędzać resztę życia, dlatego Teraz mogę powiedzieć że Unia Europejska nie powinna składać się z państw o różnej narodowości tylko z narodowości Historycznych, nawet jeżeli UE będzie liczyło kilkadziesiąt narodowości to tylko wówczas będzie można dojść do porozumienia i wspólnoty Unii Europejskiej!!!

   Viva Silesia Heimat – Viva Europa Vaterland - oznacza koniec czystek etnicznych na tle rasowym, narodowym i kościelnym!!!!!!
   Pyrsk, …
   Ślůnzok nie Polok, bo nie podciep,
   Pozdrawiam / Best regards/ Mit freundlichen Grüßenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdoła 2012

   alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 67

   Największym pierdołą 2012 zostaje bezapelacyjnie...Michał Smolorz!!! Pie...... od rzeczy już od 20 lat, ciągle na te same tematy (0k. 5 ).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to jest ślonzoki były lojalne...

   Zefel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 42

   Wobec panstw...jak były we niemcach walczyły w tym wojsku...jak były we Polsce...od 1921 do 1939 to zostały na miejscu nie pitały tak jak polskie wojsko...i Grażynski...zostali na swojej...rozwiń całość

   Wobec panstw...jak były we niemcach walczyły w tym wojsku...jak były we Polsce...od 1921 do 1939 to zostały na miejscu nie pitały tak jak polskie wojsko...i Grażynski...zostali na swojej ziemiii...a poloki ze niemcami tłukły sie jak pies z kotem...Ślask i slonskosc to je europejskosc, tolerancja i otwartosc...ale juz nie dupowatosc...bez to gorole przebierajom szłapamizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Gliwiczanina, okupanta ze wschodu, (a moze eurokomucha)

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 60

   przeca te zadymy na Slonsku zrobiyli takie gorole jak ty, a potym nazwali je powstaniami coby uniknonc konsekwyncji w swiecie za prowokacje i akcje zbrojne,
   Slonzok zyl spokojnie, ino go zawsze...rozwiń całość

   przeca te zadymy na Slonsku zrobiyli takie gorole jak ty, a potym nazwali je powstaniami coby uniknonc konsekwyncji w swiecie za prowokacje i akcje zbrojne,
   Slonzok zyl spokojnie, ino go zawsze takie polskie mynty jak ty, chcieli na chama uszczynsliwic.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Sandmanna

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 51

   no to tak sie ludzi szecuje, jakiym sie samymu bylo, ty jako piyrszy zakladowy pijus, uczestnik wszystkich zebran POP (coby ino niy trza bylo robic), piyrszy sztudynt WUML-u co go niy skonczol,...rozwiń całość

   no to tak sie ludzi szecuje, jakiym sie samymu bylo, ty jako piyrszy zakladowy pijus, uczestnik wszystkich zebran POP (coby ino niy trza bylo robic), piyrszy sztudynt WUML-u co go niy skonczol,
   no ale ty jako bardzo "robotny" zgniylec, miol zes jeszcze jedna fucha i byl zes komyndantym ORMO,
   niydugo postawiom ci w Tychach pomnik, ino uwazej, coby ci pod niym niym n****** jak Pstrowskiymu, bo byloby by za co.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo podejrzewom co tyn Sandman moze byc babom...

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 52

   I To ze samygo Żywca...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Achim

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 52

   uo to ta pani niy podejrzywom, uona oficjalnie zarobi dojs, ale tyn ciul dorobio do tyj NKWD-owskij rynty.
   toz synek ze staroslonskiym pozdrowiyniym
   Glück auf!! ;-))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestech pewny ze takie gorole...przepraszam slonzoki jak pani SSemik spedza swieta

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 47

   w macierzy małopolskiej...czyli kutia we Żywcu, 1 dzien swiat wizyta u cioci Wandy w Krakofie, drugi dzien swiat wizyta u stryja mietka koloo kjielc pod Łysom Górom....w miedzyczasie rozmowa przez...rozwiń całość

   w macierzy małopolskiej...czyli kutia we Żywcu, 1 dzien swiat wizyta u cioci Wandy w Krakofie, drugi dzien swiat wizyta u stryja mietka koloo kjielc pod Łysom Górom....w miedzyczasie rozmowa przez skypa z rodzina z pod Lublina i zza buga, a jak sie znajdzie czas to ze siostra cioteczna z warszawy....i tak to ci prafdziwi slazacy powróca tutaj nasze okolice i pełni jadu beda nas pouczac o slaskosci i historii slaskiej...tak tak moi milizwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   W tym roku śląskim pierdołom roku powinien zostać Jerzy "Ciuchcia" Gorzelik

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 64

   Za grube pieniądze śląskich podatników wysłano Marszałka Gorzelika na szkolenie do Brukseli dotyczące funkcjonowania transportu miejskiego. Jakie nauki wyniósł on z tego szkolenia? Żadne, bo on nic...rozwiń całość

   Za grube pieniądze śląskich podatników wysłano Marszałka Gorzelika na szkolenie do Brukseli dotyczące funkcjonowania transportu miejskiego. Jakie nauki wyniósł on z tego szkolenia? Żadne, bo on nic nie umie poza piepszeniem w bambus o królach, bohaterach, i kapciach co je będą ludzie w muzeach ubierać. hehehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tym roku śląskim pierdołom roku powinien zostać Jerzy "Ciuchcia" Gorzelik

   eryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 44

   Sandman a kto go tam wysłoł by nie spotkać się z Prezydentem RP?


   Zdjęcie autora komentarza
   Czyli Jerzy "Marionetka" Gorzelik?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 64

   Czyżbyś sugerował, że JG wykonuje posłusznie polecenia innych? Że nie ma on własnej woli, że jest marionetką? A może też ktoś mu polecił żeby został "Ślązakiem z wyboru"? Może on w tym również...rozwiń całość

   Czyżbyś sugerował, że JG wykonuje posłusznie polecenia innych? Że nie ma on własnej woli, że jest marionetką? A może też ktoś mu polecił żeby został "Ślązakiem z wyboru"? Może on w tym również wykonuje czyjeś polecenia? Ale żal, hehehehehezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Michale, prokuratura juz poinformowana.

   Teresa Semik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 86

   j.w. (nie pozdrawiam)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląski Pierdoła 2012 roku.

   eryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 78

   W tym roku bezapelacyjnym Pierdołom roku 2012 powinien zostać Pan b.marszałek bo co On przez ten rok naobiecywał a co wyszło widzimy / Stadion Śląski,KŚ /. Stał się pośmiewiskiem całej Polski...rozwiń całość

   W tym roku bezapelacyjnym Pierdołom roku 2012 powinien zostać Pan b.marszałek bo co On przez ten rok naobiecywał a co wyszło widzimy / Stadion Śląski,KŚ /. Stał się pośmiewiskiem całej Polski mianując kolegów prezesami z wyrokami,żółtymi papierami.Przy najbliższych wyborach powinniśmy pamiętać kto ośmieszył Ślonzoków w oczach reszty Polski. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama