Wigilijna wieczerza dla samotnych w poniedziałek w Parku...

  Wigilijna wieczerza dla samotnych w poniedziałek w Parku Śląskim

  p.

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z przygotowanej przez jednego z restauratorów w Parku Śląskim wieczerzy wigilijnej skorzystać może ponad tysiąc osób
  - Marzyłem o tym, aby zrobić coś z rozmachem, dla ludzi, bez udawanej atmosfery - mówi Mikołaj Rykowski, właściciel restauracji Wioska Rybacka. Tak narodził się pomysł zorganizowania wspólnej charytatywnej Wigilii dla osób samotnych, uboższych, na życiowym zakręcie. Park Śląski włączył się w inicjatywę i udostępnił halę wystaw Kapelusz. Z przygotowanej wieczerzy wigilijnej 24 grudnia skorzystać może ponad tysiąc osób.


  Taka Wigilia w Parku Śląskim odbędzie się po raz pierwszy. Imponować może zakładana liczba uczestników, charakter przedsięwzięcia i ciekawy program. Hala Kapelusz to idealne miejsce na takie przedsięwzięcie. W wigilijny wieczór parkowe alejki zwykle zamierają. W tym roku ożyją - cieszą się władze parku.

  Wspólną Wigilię Mikołaj Rykowski zorganizuje już po raz dziesiąty. Wcześniej przygotowywał ją w domu, a od trzech lat - głównie z powodu ogromnego zainteresowania - w swojej restauracji. Akcja formą nawiązuje do wieczerzy na krakowskim Rynku, którą od kilkunastu lat przygotowuje filantrop i znany restaurator Jan Kościuszko. "W Krakowie chodzi głównie o bezdomnych. Ja zapraszam natomiast osoby samotne. Wśród nich mogą być oczywiście takie, które nie mają stałego meldunku" - mówi Rykowski. Podkreśla, że większość podobnych inicjatyw jest organizowana kilka dni przed prawdziwą Wigilią. "Nam chodzi o autentyczność. Nie chcemy robić czegoś sztucznego. Wigilia powinna być Wigilią. I dlatego zapraszamy wszystkich 24 grudnia" - dodaje.

  Menu na wigilijnym stole będzie bardzo bogate. Rykowski przygotuje ponad dwieście karpi. Poda zupę grzybową, barszcz z uszkami, karpia smażonego, kapustę, sałatki, śledzie, rybę w galarecie. Do picia - poza napojami na zimno - zostanie podany tradycyjny kompot z suszonych owoców. Nie zabraknie oczywiście opłatka i domowych wypieków. Całość rozpocznie się o godzinie 15 od składania sobie życzeń. W czasie wieczerzy zamówiony zespół będzie intonował kolędy. Po ciepłych daniach odbędzie się scena pantomimy ukazująca realia życia, a po niej - wspólne kolędowanie.

  Park jest nieco oddalony od centrów miast. Organizatorzy Wigilii w Kapeluszu w porozumieniu z KZK GOP przygotowali trzy oddzielne linie autobusowe. Pod halę wystaw chętnych będą dowozić autobusy z napisem "Przystanek Wigilia" z centrów trzech miast: Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic. Każdemu, kto wejdzie do autokaru, specjalnie oznaczeni wolontariusze będą kasować bilet. Przejazd - podobnie zresztą jak udział w wieczerzy - jest oczywiście bezpłatny. Aby wziąć udział, należy po prostu przyjść do Kapelusza lub czekać na transport na przystanku.

  W przygotowanie Wigilii włączyło się już ponad trzydziestu wolontariuszy. Szczodrzy są też sponsorzy, a Park bezpłatnie udostępnia i ogrzewa halę wystaw.
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wilijo w Parku Slonskim

   jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 21

   Tacy ludzie jak tyn organizator zaslugujom na pelny szacunek ludzi,a moj mo tyn Gosc-respekt....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo