To może być idealna Wigilia. Wystarczy chcieć!

  To może być idealna Wigilia. Wystarczy chcieć!

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To może być idealna Wigilia. Wystarczy chcieć!

  ©arc

  Znawcy dobrych manier przypominają, że kolacja wigilijna jest jedną z najbardziej eleganckich w roku. Dziś wszystko o zasadach dobrego zachowania
  To może być idealna Wigilia. Wystarczy chcieć!

  ©arc

  Już w pierwszych latach XV wieku Przecław Słota z Gosławic w wierszu "O zachowaniu się przy stole" opisywał ówczesny savoir-vivre, obowiązujący podczas uczt przy suto zastawionych stołach. Już wtedy goście mieli zajmować miejsca przy stole według godności. Słota podpowiadał też, by przed rozpoczęciem jedzenia... umyć ręce. Te podpowiedzi są aktualne nawet po 600 latach. Chyba nikomu nie trzeba mówić, że nie wolno łapczywie rzucać się na jedzenie - Słota zwracał na to uwagę.
  Wigilia to doskonała okazja, by przypomnieć sobie zasady dobrego zachowania, oczywiście obowiązujące współcześnie. Tym bardziej że eksperci od etykiety podkreślają, iż wigilijna kolacja jest jedną z najbardziej eleganckich. Taka z górnej półki!

  Nastrój się pozytywnie


  Zanim zaczniemy szukać w pamięci, po której stronie talerza położyć nóż, gdzie posadzić wuja, komu pierwszemu podać rękę na powitanie, pomyślmy, co w tym dniu jest najważniejsze.

  - Zamiast martwić się, stresować, cieszmy się z tego, co mamy - podpowiada Justyna Szostak, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. I jak dodaje, na co dzień uprawiamy ciągłą gonitwę, by "coś" osiągnąć. Nawet jeśli nam się udaje, to i tak nie mamy czasu się z tego cieszyć. - Tracimy na tym my sami, nasza rodzina, a w świętach, poza wszystkimi ideami, najważniejsze jest właśnie, by na chwilkę przystanąć, popatrzeć na to, co mamy, na bliskich, dom, wzajemne uśmiechy, nawet na to, że w szafie ciągle jest bałagan, bo nie zdążyliśmy go uprzątnąć. Przystanąć, popatrzeć na to wszystko i pomyśleć - to właśnie ja! Taki jestem, mam to, co mam, i jestem dzięki temu szczęśliwy! - dodaje Szostak.

  Przygotuj dom i stół


  Wigilia to zdecydowanie zbyt późno, by zacząć świąteczne porządki. Kto nie zdążył wymyć okien, wyszorować szkliwa czy wyprać dywanów, niech się wstydzi. W ramach pokuty może przyłożyć się do przygotowania wigilijnego stołu. A to wcale nie jest proste, bo ile osób, ile sklepów z dekoracjami, tyle pomysłów na udekorowanie. Łączy je jedno:

  - Wigilia zawsze była okazją do wyciągnięcia z kredensu najlepszej, najcenniejszej zastawy, jaką mamy w domu. To jedna z rzeczy, jaka w ten dzień łączy ludzi we wszystkich domach - podkreśla Krystyna Wódz z sieci sklepów Cepelia, z wykształcenia etnolog oraz wielka zwolennicza tradycyjnej dekoracji wigilijnego stołu.

  Jak podkreśla, na stole koniecznie powinien znaleźć się biały obrus. Pod nim sianko, a na nim - położony w drewnianym talerzu opłatek. Stół można lekko udekorować gałązkami choiny lub czerwonymi kwiatami gwiazdy betlejemskiej. Rozkładając zastawę musimy pamiętać o dodatkowym talerzu dla wędrowca. Zupełnie inny pomysł na udekorowanie wigilijnego stołu ma Monika Kosakiewicz z katowickiej Ikei.

  - Najlepiej znaleźć motyw przewodni, na przykład stół, zainspirowany zimowym lasem lub romantycznym klimatem rodem z baśni - podpowiada i podrzuca ciekawy pomysł na wykorzystanie gałązek choiny: zaplączmy je ze sobą i rozłóżmy na środku stołu. Możemy w nie wpleść lampki, a pomiędzy nimi ustawić świece w szklanych lampionach. - To świetna i niedroga alternatywa dla tradycyjnego nakrycia obrusem lub bieżnikiem. Dodatkowo w całym domu roznosi się zapach świeżej sosny lub świerku - zachwala pani Monika.  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama