18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To może być idealna Wigilia. Wystarczy chcieć!

Katarzyna Domagała
arc
Znawcy dobrych manier przypominają, że kolacja wigilijna jest jedną z najbardziej eleganckich w roku. Dziś wszystko o zasadach dobrego zachowania

Już w pierwszych latach XV wieku Przecław Słota z Gosławic w wierszu "O zachowaniu się przy stole" opisywał ówczesny savoir-vivre, obowiązujący podczas uczt przy suto zastawionych stołach. Już wtedy goście mieli zajmować miejsca przy stole według godności. Słota podpowiadał też, by przed rozpoczęciem jedzenia... umyć ręce. Te podpowiedzi są aktualne nawet po 600 latach. Chyba nikomu nie trzeba mówić, że nie wolno łapczywie rzucać się na jedzenie - Słota zwracał na to uwagę. Wigilia to doskonała okazja, by przypomnieć sobie zasady dobrego zachowania, oczywiście obowiązujące współcześnie. Tym bardziej że eksperci od etykiety podkreślają, iż wigilijna kolacja jest jedną z najbardziej eleganckich. Taka z górnej półki!

Nastrój się pozytywnie

Zanim zaczniemy szukać w pamięci, po której stronie talerza położyć nóż, gdzie posadzić wuja, komu pierwszemu podać rękę na powitanie, pomyślmy, co w tym dniu jest najważniejsze.

- Zamiast martwić się, stresować, cieszmy się z tego, co mamy - podpowiada Justyna Szostak, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. I jak dodaje, na co dzień uprawiamy ciągłą gonitwę, by "coś" osiągnąć. Nawet jeśli nam się udaje, to i tak nie mamy czasu się z tego cieszyć. - Tracimy na tym my sami, nasza rodzina, a w świętach, poza wszystkimi ideami, najważniejsze jest właśnie, by na chwilkę przystanąć, popatrzeć na to, co mamy, na bliskich, dom, wzajemne uśmiechy, nawet na to, że w szafie ciągle jest bałagan, bo nie zdążyliśmy go uprzątnąć. Przystanąć, popatrzeć na to wszystko i pomyśleć - to właśnie ja! Taki jestem, mam to, co mam, i jestem dzięki temu szczęśliwy! - dodaje Szostak.

Przygotuj dom i stół

Wigilia to zdecydowanie zbyt późno, by zacząć świąteczne porządki. Kto nie zdążył wymyć okien, wyszorować szkliwa czy wyprać dywanów, niech się wstydzi. W ramach pokuty może przyłożyć się do przygotowania wigilijnego stołu. A to wcale nie jest proste, bo ile osób, ile sklepów z dekoracjami, tyle pomysłów na udekorowanie. Łączy je jedno:

- Wigilia zawsze była okazją do wyciągnięcia z kredensu najlepszej, najcenniejszej zastawy, jaką mamy w domu. To jedna z rzeczy, jaka w ten dzień łączy ludzi we wszystkich domach - podkreśla Krystyna Wódz z sieci sklepów Cepelia, z wykształcenia etnolog oraz wielka zwolennicza tradycyjnej dekoracji wigilijnego stołu.

Jak podkreśla, na stole koniecznie powinien znaleźć się biały obrus. Pod nim sianko, a na nim - położony w drewnianym talerzu opłatek. Stół można lekko udekorować gałązkami choiny lub czerwonymi kwiatami gwiazdy betlejemskiej. Rozkładając zastawę musimy pamiętać o dodatkowym talerzu dla wędrowca. Zupełnie inny pomysł na udekorowanie wigilijnego stołu ma Monika Kosakiewicz z katowickiej Ikei.

- Najlepiej znaleźć motyw przewodni, na przykład stół, zainspirowany zimowym lasem lub romantycznym klimatem rodem z baśni - podpowiada i podrzuca ciekawy pomysł na wykorzystanie gałązek choiny: zaplączmy je ze sobą i rozłóżmy na środku stołu. Możemy w nie wpleść lampki, a pomiędzy nimi ustawić świece w szklanych lampionach. - To świetna i niedroga alternatywa dla tradycyjnego nakrycia obrusem lub bieżnikiem. Dodatkowo w całym domu roznosi się zapach świeżej sosny lub świerku - zachwala pani Monika.

*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Zawsze pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu sztućców: nad talerzem kładziemy łyżeczki i widelczyki (rękojeść łyżeczki kierujemy w prawą stronę, widelczyka w lewą), po prawej stronie talerza kładziemy noże (ostrzem w lewo) oraz łyżki, zaś po lewej stronie talerza widelce. Kieliszek na napój do dania głównego należy ustawić nad czubkiem noża. Zaś kieliszek na napój do przekąsek nieco niżej i na prawo od kieliszka do dania głównego. Nie zapominajmy o serwetce, która ma swoje miejsce po lewej stronie nakrycia lub na talerzu.

Pierwsi goście już w progu

Sprawdziliśmy, o której na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, więc wcześniej do drzwi zapukają goście. Obowiązkowo ma je otworzyć gospodarz domu, gospodyni czeka na gości w środku, gdzie pomoże im się rozebrać.

- Nie możemy się witać z gośćmi, kiedy już siedzą przy stole, ale wcześniej, kiedy czekają w przedpokoju. W dobrym tonie jest też, by gospodarze przygotowali pokój do wypoczynku, gdzie również można przywitać gości - wyjaśnia dr Grzegorz Myśliwiec, specjalista od zasad etykiety ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nie mamy obowiązku wychodzić naprzeciw gościom, którzy przychodzą. To oni powinni przywitać się z nami. Jednak jak się przywitać, podając rękę czy cmokając w policzek?

- Cmokanie przyszło do nas z ciepłych krajów - wyjaśnia dr Myśliwiec. - U nas w taki sposób witają się osoby bliskie, więc spokojnie można witać się w taki sposób na Wigilii. To też sposób na przekazywanie emocji, na odległość nikomu nie pokażemy, że cieszymy się z jego obecności, a dotyk przekazuje wiele pozytywnych emocji. Ile razy mamy się cmokać? - U nas szczęście przynoszą nieparzyste liczby, więc w Polsce cmokamy się trzy razy - podpowiada dr Myśliwiec.

Tak samo możemy zachować się podczas dzielenia się opłatkiem (obowiązkowo na stojąco). Choć jeśli w towarzystwie jest osoba ewidentnie zakatarzona, której lepiej nie cmokać w policzek, mogą z niego zrezygnować wszyscy goście. Pamiętajmy i o kolejności składania życzeń: starsi mają pierwszeństwo.

Czy czekać na spóźnialskich? To przecież bardzo trudne, kiedy przez cały dzień nie jemy. Jeśli przy stole zasiada większe grono gości, nie musimy czekać z rozpoczęciem jedzenia.

Zacznijmy wigilijną kolację

Przywitaliśmy już gości, czas ich posadzić za stołem.

- Tutaj głównym kryterium jest płeć i wiek - wyjaśnia specjalista od zasad etykiety ze SGH.

Bardziej dostojni wiekowo goście powinni zająć miejsca bliżej gospodarza. Regułą jest, że gospodyni daje sygnał do rozpoczęcia kolacji. To ona też będzie podawać potrawy, jednak możemy jej w tym pomagać.

*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

- Obecnie specjaliści dyskutują nad słowem "smacznego". Dziś ten sposób rozpoczęcia ucztowania uważany jest za pretensjonalny - dodaje dr Myśliwiec. Zamiast "smacznego" pani domu może powiedzieć "proszę skosztować" albo "częstujcie się". Przy stole wigilijnym, który nie jest duży, powinna być prowadzona jedna rozmowa. Wykładowca z SGH podkreśla, że istnieje lista zakazanych tematów.

- Są to wszystkie kwestie, które mogą wywołać spory, w Wigilię tematy rozmów mają być lekkie i przyjemne. Pamiętajmy, że nie wolno przerywać starszym osobom - wyjaśnia. I jak dodaje, dobry obyczaj nakazuje, by temat i tempo rozmowy wybrała osoba bardziej godna. Unikamy więc debat o zdrowiu (czyli narzekania na nie), polityce czy finansach.

Czas na prezenty i życzenia

Zasadą jest, by każdy gość otrzymał prezent.

- Rozszerzona interpretacja tej zasady, że każdy każdemu powinien kupić upominek, może doprowadzić nas do ruiny finansowej, nie musimy jej stosować - podkreśla ekspert od savoir-vivre'u. By do tego nie dopuścić, możemy wcześniej umówić się lub wylosować, kto komu kupi prezent. Obowiązkiem gospodarzy jest mieć kilka uniwersalnych prezentów na wypadek, gdyby pojawili się niezapowiedziani goście. - Pamiętajmy, że podczas Wigilii najważniejsze jest spotkanie i wspólna rozmowa, prezent jest tylko dodatkiem - podkreśla dr Myśliwiec.

Jednak otrzymywanie prezentu wiąże się dla nas z pewnymi obowiązkami. Polska tradycja wymaga, by otworzyć go przy gościach, i co ważniejsze: musimy się z niego ucieszyć.

- Również wtedy, gdy jest nietrafiony - podkreśla wykładowca z SGH. - Gdy jest bardzo nietrafiony, też nie powinniśmy okazać zniesmaczenia, a zareagować na przykład lekkim żartem. Po prezenty sięga najmłodsza osoba w rodzinie, co ma zapewnić nam szczęście. Zdaniem dr. Myśliwca, idealnie jest, gdy prezenty wręczamy w innym pokoju niż jedliśmy kolację. Gdzieś, gdzie możemy usiąść wygodnie, na przykład na kanapach. Nie wypada odłożyć prezentu na podłogę. W ten sposób pokazujemy, że upominek ma dla nas mniejsze znaczenie i nie ma dużej wartości.

Na koniec problem, który pojawił się wraz z rozpowszechnieniem technologii. Kiedy i jak wysłać życzenia świąteczne? Wiadomo, że nie mamy szans, by każdemu z bliskich złożyć je osobiście. Tradycyjne kartki świąteczne wysyłane pocztą zostają wypierane przez wygodniejsze w przygotowaniu, ale mniej "kulturalne", wiadomości SMS czy mejle. Jeśli rozważamy, co wybrać: SMS czy rozmowę telefoniczną, postawmy na dialog. A co z SMS-ami?

- Na takie życzenia można odpisywać przez całe święta. Automatyczne odpisanie, tuż po otrzymaniu, wcale nie jest eleganckie - podkreśla dr Myśliwiec.

Oto kilka zasad, o których warto pamiętać podczas wigilijnej kolacji

Zgodnie z tradycją, na stole wigilijnym powinno się znaleźć dwanaście potraw. - Ideałem jest, by w jednym pomieszczeniu zjeść kolację, po czym przejść do drugiego pokoju, gdzie stoi choinka. Tam, już wygodnie usadowieni na kanapach, zaczynamy rozpakowywać prezenty - mówi dr Grzegorz Myśliwiec, znawca savoir-vivre'u ze SGH w Warszawie

Podczas dzielenia się opłatkiem przekazujemy pozytywne emocje, dlatego cmokanie się w policzek czy przytulanie jest jak najbardziej na miejscu. Chyba że któryś z gości jest chory, wtedy można zrezygnować z cmokania.

Wigilijna kolacja jest jedną z bardziej eleganckich, dlatego warto zadbać o szczegóły. Przypominamy: po lewej stronie talerza jest miejsce na widelec, po prawej na nóż (skierowany ostrzem w lewo) i łyżkę.

Prezent powinien dostać każdy gość. Wręczanie ich jest zadaniem najmłodszej osoby w rodzinie. Zgodnie z polską tradycją, z otrzymanego podarunku musimy się ucieszyć, nawet jeśli nie do końca trafił w nasz gust.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!