"Mam zespół Downa. I co z tego", czyli szopka na Jasnej...

"Mam zespół Downa. I co z tego", czyli szopka na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

"Mam zespół Downa. I co z tego", czyli szopka na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]
1/33
przejdź do galerii

©Bartłomiej Romanek

Jasnogórska szopka w tym roku ma nawiązywać do Roku Wiary, rodziny i niechcianych dzieci. Dlatego znalazły się w niej zdjęcia niepełnosprawnych dzieci, z zespołem Downa. Zobacz ZDJĘCIA szopki.

CZYTAJ WIĘCEJ O JASNOGÓRSKIEJ SZOPCE NA CZESTOCHOWA.NASZEMIASTO.PL


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
V kolumna czuwa

Max Dembo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 397 / 328

Bezrobotni ORMO-wcy i chłopcy od Palikota nudzą się w te katolickie święta,
bo do nich Jezus nie dociera mentalnie,
a szkoda...

Zdjęcie autora komentarza
Jakim trzeba być zapalczywym, chamskim dupkiem, żeby pod artykułem o dzieciach z Downem

Sandman

Zgłoś naruszenie treści / 393 / 363

wypisywać kretyńskie antykatolickie komentarze. Idioci? Brak słów po prostu. Nie macie żadnych ludzkich uczuć przygłupy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żołnierz Hitlera beno -16 Powiedział że w szopce nie było żadnych zwierząt,a jedyny

handlyż mydłymkitgit (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 392 / 350

który nosił poroże był biedny cieśla z Nazaretu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No to narodził się nam król żydowski z nieprawego łoża i w dodatku poczęty inwito.Jajca

badacz pisma św. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 418 / 374

jak berety,naród głupi jest niestety.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ten by pasował do kompletu.

Andreas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 395 / 357

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/pokuta--historia-abp-juliusza-paetza,90470,1,1.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mit Jasnej Góry !

+++++++++++++++ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 412 / 376

Klasztor ufundował zdrajca Polski Władysław Opolczyk.

To on również sprowadził ten obraz z Rusi. Tuż przed przybyciem Szwedów, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został wyjęty z ramy i...rozwiń całość

Klasztor ufundował zdrajca Polski Władysław Opolczyk.

To on również sprowadził ten obraz z Rusi. Tuż przed przybyciem Szwedów, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został wyjęty z ramy i wyekspediowany z klasztoru, i wiele nie brakowało, a wpadłby w ich ręce. Ikonę wywieziono w nocy z 7 na 8 listopada 1655 r. do Lublińca na Śląsku i ukryto w zamku Andrzeja Cellari'ego, a następnie w Głogówku u tamtejszych paulinów.

Tak więc już początek mitu o cudownej obronie klasztoru, zawiera kłamstwo: podczas oblężenia Jasnej Góry, domniemanego sprawcy cudu, niemniej cudownego obrazu, po prostu tam nie było!

===================================================================================================================================================

Kordecki opisał przebieg oblężenia w pamiętniku Nowa Gigantomachia wydanym jakoby w roku oblężenia, czyli w 1655 (sic!).

Przytacza tam m.in. treść listu z 21 listopada 1655 r. do gen. Müllera, w którym niczego szczególnego nie znajdujemy. I pozostalibyśmy po wsze czasy w błogiej niewiedzy i zarazem kłamstwie historycznym stworzonym przez Kościół, gdyby nie prawdziwy cud!

Oto dyrektor królewskiego archiwum Szwecji, Theodor Westrin, odnalazł oryginał tegoż listu, i opublikował w roku 1904. Jego treść zaszokowała badaczy potopowego" okresu... Okazało się, że przeor Augustyn Kordecki poddał klasztor królowi Karolowi X Gustawowi!
Oto co naprawdę napisał (m.in.) Kordecki w liście do gen. Müllera 21 listopada 1655 r.:

> Ponieważ całe królestwo polskie posłuszne jest Najjaśniejszemu Królowi Szwecji i uznało Go za swego Pana, przeto i my wraz ze świętym miejscem, które dotąd królowie polscy mieli we czci i poszanowaniu, pokornie poddajemy się Jego Królewskiej Mości Panu Szwecji, zgodnie z listem z dnia 28 października, nadesłanym nam przez Wielmożnego Posła Wittenberga. Nasze poddanie się ponawiamy w liście do Warszawy (do króla Karola Gustawa), na który łaskawej obecnie czekamy odpowiedzi. Jako wierni poddani Jego Królewskiej Mości Króla Szwecji, a naszego Najmiłościwszego Pana, nie myślimy podnosić więcej oręża przeciwko wojsku "Waszej Dostojności". (tj. Müllera). Zanosimy ustawiczne modły do Boga i Najświętszej Bogarodzicy, czczonej w tym miejscu, o zdrowie i pomyślność Najjaśniejszego Pana, Króla Szwecji, Pana i Protektora naszego Królestwa..." <

O polskim królu, Janie Kazimierzu, Kordecki najwyraźniej już zapomniał! Kościół budował dalej "cudowną" martyrologię obrony jasnogórskiego sanktuarium, dopuszczając się bezceremonialnie rozmaitych fałszerstw i kombinacji. I jeszcze ciekawostka-Prusacy stanęli 28 lutego 1793 roku pod murami Jasnej Góry, a już 7 marca byli w klasztorze! Tym razem nie było "cudownej" obrony! Tegoż 1793 roku na sejmie grodzieńskim spierano się z przedstawicielem Prus, Buchholtzem o zwrot jasnogórskiej ryciny, którą Prusacy bezceremonialnie zabrali ze sobą, opuszczając narodowe sanctuarium. Fakt ten jest skrzętnie skrywany przed opinią publiczną, bowiem w żadnym razie nie podnosi notowań samego obrazu, a wręcz przeciwnie: kompromituje cudowne moce, które jak się okazało zawiodły na całej linii! Fryderyk Wilhelm II osobiście nakazał zwrócić paulinom ich pokaźne źródło dochodów finansowych. Ci, w dowód wdzięczności za oddanie "interesu", przesłali królowi Prus wiernopoddańczy list, deklarując w nim urabiać pątników na wiernych poddanych pruskiej korony... Zobowiązali się ponadto tępić u pielgrzymów uczucie patriotyzmu i zarzewia buntu przeciwko Najjaśniejszemu Panu, ponadto uprawiać szpiegostwo na rzecz Prus, a może i pomagać pruskim władzom w wybieraniu rekruta spośród pątników napływających na Jasną Górę, z "różnych stron kraju". (Fragmenty z artykułu "Ciemne strony Jasnej Góry) Problem polega na tym, że Polacy znają historię tylko z powieści Sienkiewicza, który czerpał inspirację z pamiętników Kordeckiego. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale ci szopka

fotgraf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 401 / 361

wśrod tych zdjęć brakuje mi jeszcze zdjecia przeora...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo