Elka w Parku Śląskim: Budowa blisko, ale przeszkodzić w niej...

  Elka w Parku Śląskim: Budowa blisko, ale przeszkodzić w niej może... boisko

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elka w Parku Śląskim: Budowa blisko, ale przeszkodzić w niej może... boisko
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Doppelmayr

  Prace przy budowie kolejki linowej "Elka" w Parku Śląskim idą pełną parą - zapewnia nas Arkadiusz Godlewski, prezes parku. I wszystkich by to ucieszyło, gdyby nie fakt, że pojawiły się kolejne problemy. Okazuje się bowiem, że pierwszy odcinek kolejki będzie przebiegał nad boiskiem... do rzutu oszczepem!
  - Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników Parku rewitalizacja pierwszego odcinka Elki przebiega w jej historycznym przebiegu, również w rejonie Stadionu Śląskiego i to modernizowane zaplecze Stadionu "wsuwa się" pod trasę kolejki - tłumaczy nam Arkadiusz Godlewski.

  Okazuje się, że trasa kolejki została negatywnie zaopiniowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Nie ma się co dziwić, pod kolejką znajdzie się bowiem boisko treningowe do rzutu oszczepem. Nie ma możliwości, żeby zawodnicy mogli trenować, gdy kolejka będzie działać.

  - Z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury i Sportu Stadion Śląski uzgodniliśmy zasady współpracy tak by zarówno użytkownicy kolejki jak i trenujący sportowcy mieli poczucie komfortu i bezpieczeństwa - wyjaśnia prezes Parku Śląskiego. Co oznacza to w praktyce? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy sportowcy będą musieli trenować na innym boisko, ponieważ łatwiej jest zamienić boiska, niż zmienić plany budowy "Elki". Tym bardziej, że przebiega ona po swojej dawnej trasie. Dyrekcja WOKiS Stadion Śląski prawdopodobnie przy modernizacji założyła, że kolejka linowa nie będzie już jeździć tą trasą. Jeśli w ogóle kiedykolwiek będzie jeszcze jeździć.

  Okazuje się jednak, że przygotowania do budowy tego pierwszego, wyczekiwanego odcinka, naprawdę idą pełną parą. Firma Doppelmayr, projektant i wykonawca kolejki linowej w Parku Śląskim, złożyła już odpowiednie wnioski na rozpoczęcie budowy kolejki.

  - Wykonawca złożył już wniosek o pozwolenie na budowę kolejki, dzięki czemu na przełomie lutego i marca powinna się rozpocząć budowa - podkreśla Godlewski. Wykonawca reprezentuje konsorcjum wykonujące rocznie przynajmniej kilkadziesiąt tego typu inwestycji więc polegamy w pełni na jego doświadczeniu. - dodaje. Na początek wyburzone zostaną stare stacje kolejki, natomiast ze starych podpór pozostanie jedynie część fundamentów.

  Przypomnijmy, że kolejka ma być całoroczna. Pozwolą na to ośmioosobowe gondole, które zostaną zamontowane. Nie muszą się jednak martwić fani krzesełek. Również dla nich wykonawca przewidział atrakcje, ponieważ będzie istniała możliwość skorzystania z czteroosobowych krzesełek, zamiast zamkniętych gondoli. Dzięki temu kolejką w ciągu godziny będzie można przewieźć nawet do 1,5 tys. osób. Na początek zaplanowano uruchomienie 15 gondoli oraz 30 krzesełek. Docelowo liczba ta ma się zwiększyć do 29 gondoli i 58 krzesełek. Średnia prędkość jazdy ma wynosić ok. 5 metrów na sekundę. To zdecydowanie szybciej niż kultowa Elka. Co ważne, wszystko ma chodzić po cichu, żeby nie zakłócać spokoju w Parku Śląskim. Wszystkie zespoły urządzenia mają być przyjazne dla środowiska. Kolejka ma być gotowa w czerwcu 2013 r.

  Lata świetności  Elka powstała w czynie społecznym. Kolejka została oddana do użytku we wrześniu 1967 r. W latach świetności z tras między Stadionem Śląskim, Planetarium a Wesołym Miasteczkiem korzystało nawet 250 tys. ludzi w ciągu jednego sezonu. Rok 2005 był ostatnim, w którym uruchomione były wszystkie trzy odcinki. Dwa lata później, po kontroli Transportowego Dozoru Technicznego, kolejka już nie działała, a w 2008 r. podjęto decyzję o likwidacji.
  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama