Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla mniej sprawnych

Sebastian Reńca
Od piątku w stolicy Zagłębia działa Środowiskowy Dom Samopomocy

Działa w strukturze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 2.
Ośrodek Wsparcia oraz Środowiskowy Dom Samopomocy służą m.in. absolwentom szkoły specjalnej, która dziś mieści się przy ul. Franciszkańskiej.

- Dom Samopomocy powstał z myślą o osobach z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Będzie tam prowadzonych więcej zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych, niż opiekuńczych. Takie miejsce było potrzebne, ponieważ do tej pory nie było podobnego ośrodka zarówno w Sosnowcu jak i okolicznych miastach - mówi Leszek Falis, kierownik Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia.

Właśnie dla tych osób uruchomiono pracownie: kształtowania potrzebnych umiejętności, gospodarstwa domowego, audiowizualną, multimedialną oraz ogrodnictwa.

- Niepełnosprawność intelektualna jest schorzeniem trwającym całe życie, dlatego dotknięte nią osoby potrzebują wsparcia innych i dostosowanego otoczenia. Wybór umiejętności, które będą u nich kształtowane, podporządkowany jest indywidualnym możliwościom uczestników zajęć - dodaje Leszek Falis.

W Środowiskowym Domu Samopomocy zapewniono miejsca dla 35 osób. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej daje 900 zł miesięcznie na opiekę nad każdym pensjonariuszem ŚDS. Ważne jest to, że jego podopiecznymi mogą być nie tylko mieszkańcy Sosnowca, ale też innych miast. Rodzice osób dotkniętych umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej mogą zgłaszać się do ŚDS poprzez pracowników socjalnych miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Uruchomiono tam również hostel (z trzema miejscami), gdzie przez całą dobę jest zapewniona opieka dla osoby niepełnosprawnej, która z różnych przyczyn losowych została bez opieki w domu rodzinnym.

- Wystarczy, że taka osobą opiekuje się tylko jeden z rodziców i nagle matka czy ojciec trafiają do szpitala. Wtedy my przez jakiś czas możemy podjąć się opieki nad chorym - tłumaczy Leszek Falis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!