Ważne
  Chcą być rozpoznawalni

  Chcą być rozpoznawalni

  J.Bombor , B. Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za unijne pieniądze władze Jastrzębia zdecydowały się rozpocząć zakrojoną na szeroką skalę kampanię reklamową, by wypromować gminę i jej tereny inwestycyjne, które obecnie nie cieszą się zbytnią popularnością.
  W ramach akcji powstanie 7750 sztuk różnego rodzaju materiałów reklamowych. 79 tysięcy zł na ten cel da Unia Europejska z puli wsparcia regionów. - Spośród złożonych wniosków pozytywną ocenę uzyskały cztery projekty, w tym także nasz. Teraz projekt przechodzi ocenę merytoryczną w urzędzie marszałkowskim - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Jastrzębiu Zdroju.

  Miasto było do tej pory kojarzone na Śląsku jedynie z kopalniami. Kampania ma zmienić ten wizerunek. Jak będzie wyglądać akcja? - Wydrukujemy foldery reklamowe, ulotki, przygotowane zostaną także prezentacje na płytach CD w językach polskim, angielskim i niemieckim. I oczywiście mnóstwo gadżetów, długopisów, kubków, smyczy - wyjaśnia Wołczańska.

  Oferta inwestycyjna będzie przedstawiana na konferencjach gospodarczych w Polsce i Europie, podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych. - Nasze oferty będą zamieszczane również na branżowych portalach internetowych. Natomiast dotarcie do inwestorów zapewni współpraca z takimi instytucjami jak Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Śląskie Centrum Obsługi Inwestora. Przygotowane materiały będą również przesyłane w celach informacyjnych do naszych miast partnerskich oraz związków i stowarzyszeń, których jesteśmy członkiem - wyjaśnia prezydent Jastrzębia, Marian Janecki. Przewidywalny czas rozpoczęcia realizacji projektu to luty - marzec 2009 roku. Czas realizacji wyniesie około półtora roku. Informacja o mieście ma dotrzeć do miliona zewnętrznych odbiorców.

  Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki temu znajdą się nowi inwestorzy na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podstrefy jastrzębsko-żorskiej. Po stronie żorskiej inwestorzy zabijają się o miejsca, jest tam już zlokalizowanych 18 firm, które zatrudniają ponad 2,5 tysiąca osób, natomiast po stronie jastrzębskiej jest zaledwie pięć firm.

  Największy inwestor pojawił się dopiero w tym roku, firma produkująca m.in. opakowania kartonowe wykupiła cały pięciohektarowy teren - Pola Moszczenica. Spółka ma zainwestować tam ponad 25 milionów złotych i zatrudnić prawie sto osób. - Kampania promocyjna może ożywić tereny, to jest jakiś pomysł. Najważniejsze jednak, by później miasto dobrze współpracowało z inwestorem. Pamiętajmy, że za Żorami przemawia doskonały układ komunikacyjny, połączenie z "wiślanką". A podstrefa jastrzębska w dużej mierze opiera się na trudnych terenach pogórniczych. Przynajmniej na cztery duże fabryki jest tam jeszcze miejsce - mówi Piotr Sikora z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Zdaniem Mariana Górnego, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, dobrze, że miasto chce się promować, idzie jednak w niewłaściwym kierunku.

  - Takich miast jak Rybnik, czy Żory nie dościgniemy. Pod względem gospodarczym nie możemy już bowiem wiele osiągnąć. Należałoby raczej wykorzystać te atuty, których inni nie mają. Myślę, że Jastrzębie najlepiej powinno się rozwijać w kierunku rekreacji, wypoczynku czy lecznictwa, a więc nawiązując do swojej przeszłości, historii miasta. Mamy tu przecież doskonałe tereny do tego typu działalności, wspaniały Park Zdrojowy z zabytkowymi budynkami - wyjaśnia Marian Górny. - Ale, żeby tu ściągnąć ludzi, trzeba przede wszystkim zbudować dogodne połączenia. Jak na razie jesteśmy niemal odcięci od świata. Obwodnica, będąca wygodnym zjazdem z autostrady, też służy temu, że przedsiębiorcy, zamiast wjeżdżać do miasta, omijają je - narzeka Marian Górny. Według niego miasto powinno pomyśleć o wznowieniu współpracy z koleją. - Stację kolejową zamknięto kilka lat temu. Teraz po torach jeżdżą tylko wagony z węglem. I nawet, gdyby ktoś tu chciał otworzyć fabrykę, to nie będzie miał jak sprowadzić maszyn. Bo ciężki sprzęt przewozi się zwykle koleją - dodaje.
  Urzędnicy mają zamiar nie tylko zaistnieć w Europie, ale chcą pokazać się w regionie. Mają temu służyć podświetlane billboardy. Ich montaż będzie kosztował 200 tys. zł. Pięć tablic stanie przy drogach wjazdowych do Jastrzębia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama