Żydowskie ślady wokół nas - ocalić od zapomnienia

  Żydowskie ślady wokół nas - ocalić od zapomnienia

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żydowskie ślady wokół nas - ocalić od zapomnienia
  Wyruszymy śladami żydowskimi na Śląsku i w Zagłębiu - z Gliwic. Żydzi w województwie śląskim - to temat tegorocznych gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tematyka związana z innym ważnym wydarzeniem - wkrótce w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego w Gliwicach zostanie otwarty nowy oddział Muzeum w Gliwicach. Dedykowany on będzie właśnie historii Żydów w naszym regionie. Znim tak się jednak stanie - przed nami spotkania i wycieczki.
  Żydowskie ślady wokół nas - ocalić od zapomnienia
  XIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem Żydzi w województwie śląskim odbędą się w dniach od 19 do 20 września.

  To coroczne święto miłośników zabytków, podczas którego przywracamy pamięć o minionych czasach. W tym roku spotkamy się z żydowską przeszłością Gliwic oraz regionu. W Polsce już od kilkunastu lat obserwujemy swoisty renesans kultury żydowskiej. Organizowane są festiwale, wytyczane szlaki turystyczne, restaurowane synagogi i cmentarze.
  Coraz większy nacisk kładzie się w szkołach na edukację o wielokulturowej historii lokalnej. Jeszcze 25 lat temu ten temat nie istniał w debacie publicznej, a tym bardziej w szkole czy codziennym życiu. Dziś eksplorujemy tą zapomnianą kartę przeszłości, odpowiadając na własną ciekawość.

  - Zainteresowanie dziedzictwem żydowskim dotyczy również naszego regionu. Już wkrótce w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego, zostanie otwarty nowy oddział Muzeum w Gliwicach. Dedykowany on będzie właśnie historii Żydów na Górnym Śląsku. Będzie to jedyne w naszym regionie miejsce żywej debaty o historii i wielokulturowej tożsamości Gliwic i regionu. Historia Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego jest szczególnie ciekawa i złożona. Jeszcze przed II wojną światową w obecnych granicach naszego województwa przebiegała granica państw. Mieszkali tu Żydzi polscy i niemieccy. Naszym zdaniem jest to atut tego miejsca i dlatego postaramy się przypomnieć ich historię - podkreślają gliwiccy muzealnicy.

  Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to przede wszystkim objazdowe i piesze wycieczki. Będzie okazja do odwiedzenia zapomnianych cmentarzy, miejsc po wyburzonych synagogach. Przestrzeni w których kiedyś tętniło życie diaspory żydowskiej. Toszek, Wielowieś, Pyskowice, Lubliniec, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Będzin to miasta do których się udamy, aby odnaleźć ocalałe ślady historii.

  Także na miejscu, w Gliwicach, czekać będą atrakcje.
  - Najmłodszych czeka spotkanie z kotem rabina i warsztaty plastyczno-teatralne. Podczas pieszych wycieczek będzie się można przekonać, że przedwojenna historia Gliwic nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Posłuchamy Opowieści Nieobecnych, poznamy burzliwe losy osób, budowniczych miasta, przyjrzymy się pięknej architekturze i jej detalom - zaprasza Ewa Chudyba


  Udział we wszelkich wydarzeniach jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

  Udział w wycieczkach autokarowych i pieszych - obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

  • Rezerwacja i odbiór biletów na wycieczki autokarowe i piesze prowadzone są od 8 września wyłącznie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (kino Bajka) ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00, tel. (32) 231 38 55. Wycieczki autokarowe i piesze rezerwować można także pisząc na adres mailowy: gddk2015@gmail.com.
  Wiadomości prosimy wysyłać od godz. 10.00 8 września 2015 r. – maile wysłane wcześniej nie będą brane pod uwagę. W treści wiadomości prosimy o podanie nazwy i godziny wybranej wycieczki, ilości biletów, imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.


  Organizator: Muzeum w Gliwicach
  Partnerzy: Stowarzyszenie Pamięć - Zikaron, Fundacja Brama Cukermana, Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach.
  Patronat: Dziennik Zachodni


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   kolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sami żydzi o nich nie pamiętają a każecie polakom !!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem