Wicepremier Piechociński za pracą kopalń 7 dni w tygodniu

  Wicepremier Piechociński za pracą kopalń 7 dni w tygodniu

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Praca w kopalni

  Praca w kopalni ©Mikołaj Suchan

  Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński opowiedział się za możliwością pracy kopalń przez siedem dni w tygodniu, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników. Minister chce też, by konsensus ws. emerytur górniczych wypracowano na Śląsku.
  Praca w kopalni

  Praca w kopalni ©Mikołaj Suchan

  Swoją wizję zmian w górnictwie węgla kamiennego, nad którym nadzór sprawuje resort gospodarki, Piechociński przedstawił podczas sobotniej konferencji prasowej w Mysłowicach. Podkreślił, że wobec spadku sprzedaży węgla, pokrycia części krajowego zapotrzebowania importem oraz słabnącej konkurencyjności polskiego węgla, największym wyzwaniem jest wzrost efektywności produkcji.

  "Musimy podjąć działania modernizacyjne, organizacyjne i instytucjonalne redukujące koszty i zwiększające produktywność, poprzez nową organizację i nowe inwestycje, by w końcu przyszłego roku nie sygnalizować dramatycznego tąpnięcia na rynku popytu na węgiel" - powiedział minister, wskazując, że górnictwo węgla kamiennego musi przygotować się na trudniejszy okres, niż ostatnie lata.


  Wicepremier sprzeciwił się postulatowi - jak mówił - cięcia kosztów w górnictwie "na ślepo", wskazał natomiast rozwiązania, służące obniżeniu jednostkowych kosztów produkcji tony węgla. Wśród nich wymienił postulowaną od dawna przez środowisko górniczych menedżerów siedmiodniową pracę kopalń, co jest tańsze i bardziej efektywne. Podobne rozwiązania są już w prywatnych kopalniach. Górnicy mają wolne dwa dni w tygodniu, ale nie musi to być sobota i niedziela.

  "Stoimy przed dylematem, w jaki sposób - nie naruszając tego, co jest powinnością państwa wobec górniczego stanu - wydłużyć funkcjonowanie naszych kopalń. Nie może być tak, że w sektorze górnictwa państwowego czy z udziałem kapitału państwowego mamy inny mechanizm niż obok, w kopalniach konkurencji (...). Trzeba wrócić do dyskusji na poziomie zakładów i poszczególnych porozumień o pracy ciągłej w górnictwie, co nie oznacza pracy ciągłej dla górników" - podkreślił wicepremier.

  Zaznaczył, że pięciodniowy tydzień pracy górników byłby zachowany, choć kopalnie pracowałyby nieprzerwanie przez cały tydzień. Dziś także jest to możliwe, ale trzeba wtedy płacić górnikom podwójne stawki. "Tu widzę istotne podniesienie efektywności, produktywności, wykorzystanie zasobów ludzkich i potencjału oraz ograniczenie kosztów na tonę wydobytego węgla" - wskazał minister, opowiadając się również za uproszczeniem systemu wynagradzania i motywowania górników.

  Nawiązując do toczącej się dyskusji o zmianach w emeryturach górniczych (premier Donald Tusk zapowiedział w expose utrzymanie prawa do emerytury po 25 latach pracy pod ziemią dla zatrudnionych bezpośrednio przy wydobyciu - PAP) Piechociński ocenił, że rozwiązania w tej sprawie powinny być wypracowane na Śląsku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama