Daszewski: Chichot 2013, śmiejmy się, ile się da...

  Daszewski: Chichot 2013, śmiejmy się, ile się da [PRZEWIDYWANIA NA ROK 2013]

  Adam Daszewski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śmiech to zdrowie. I nie jest to pusty frazes, tylko oficjalne stwierdzenie autorytetów w dziedzinie tak medycyny, jak psychologii. Więc śmiejmy się ile się da, nie tylko kiedy można (kolega opowiada dowcip) i należy (przełożony opowiada dowcip). Śmiejmy się też komercyjnie (zapłaciliśmy za bilet - kino, teatr, kabaret) i ratunkowo (nie zapłaciliśmy za bilet KZK GOP, a tu kontrola). Słowem, śmiejmy się zawsze nawet, gdy pozornie nie ma powodu. Oto moje propozycje na 2013.
  Adam Daszewski

  Adam Daszewski ©ARC Dziennik Zachodni

  1. Będziemy chichotać z dumy. Jesteśmy najbogatszym regionem na świecie. Kogo jeszcze stać na wydanie pół miliarda zł na nic? Stadionu Śląskiego nie ma i nie będzie. Jedyny mądry (a wręcz genialny) pomysł mojego redakcyjnego kolegi Stanisława Bartosika, aby w przyszłości był to wspólny stadion Ruchu i GieKSy, przeszedł bez echa. Zaczniemy więc w 2013 projektowanie kolejnych stadionów, których nie ukończymy.

  2. Rozbawi nas polityczna opera komiczna. W rolach tenor koloraturowy Jarosław i tenor histeryczny Antoni. Jak też baryton pseudodramatyczny Janusz i bas pozorny Donald. Najśmieszniejsza koloratura, ale uwaga! - przy wysokim C mogą popękać bębenki.


  3. Idea autonomii. Dowcip polega na tym, że mniejszość kilkuprocentowa (w skali województwa) lub w najlepszym razie 25 proc. (metropolia bez Zagłębia - ale właściwie dlaczego bez?) chce coś narzucić większości. Powodzenia.

  4. Pośmiejemy się z opinii, że rok 2013 ma być pechowy. Zapewne nie będzie najłatwiejszy (bo na świecie wciąż trwa kryzys). Twierdzę jednak, że pod koniec roku uśmiechniemy się. Z nadzieją.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Przewidywania na rok 2013 CZYTAJ TUTAJ

  *Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
  *Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludzie patrzcie jeno...

   Walrus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Uderz w stół a... RAŚ-owcy się odezwą. I tak stało się tym razem. Szkoda, że tak kreatywni agitatorzy RAŚ czują się w obowiązku indoktrynować nas przy każdej okazji. "Myśl Lenia-Stalina" wiecznie...rozwiń całość

   Uderz w stół a... RAŚ-owcy się odezwą. I tak stało się tym razem. Szkoda, że tak kreatywni agitatorzy RAŚ czują się w obowiązku indoktrynować nas przy każdej okazji. "Myśl Lenia-Stalina" wiecznie żywa?(Dla młodszych P.T. Czytelników wskazówka: w minionych czasach uważano za właściwe, sprawy "ideolo" wtryniać zawsze i wszędy, w hodowlę drobiu i wychowanie przedszkolne też. Takoż czynią rasioagotatorzy. LITOŚCI!!!! Nie dość Wam waszych parteitagów?) Większość normalnych Ślązaków ma tego powyżej uszu. Dopiszmy więc - szanowny Panie Redaktorze - do Pańskiego wykazu, niestety: śmiać będziemy się przez łzy z naszych niezatapialnych RasioAgitatorów. P.S. Pojawił się nowy "trynd" - zarzucanie red.AD,że jest nudny. Pudło. Jest OK. Pozdrawiam i śmiechu radosnego życzę. RAŚ-owcom też. To oczyszcza umysł.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mili moi Internauci

   Adam.Daszewski

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   No co ja mam w twarzy, że zapytam za Mistrzem Młynarskim, że mój najbardziej nawet niewinny i żartobliwy tekścik kończy wielką debatą o RAŚ? Skoro jednak ktoś zadał sobie tyle trudu by przedstawić...rozwiń całość

   No co ja mam w twarzy, że zapytam za Mistrzem Młynarskim, że mój najbardziej nawet niewinny i żartobliwy tekścik kończy wielką debatą o RAŚ? Skoro jednak ktoś zadał sobie tyle trudu by przedstawić dorobek organizacyjny, to przez szacunek dla tego wysiłku będę przez chwilę poważny.
   Otóż nie jestem przeciwnikiem RAŚ. Uważam, że to świetnie, że Ruch istnieje jest aktywny i zrzesza wielu Ślązaków. Uważam też śląski za gwarę, ale jestem w tej kwestii laikiem i jeśli znawcy przedmiotu uznają inaczej, to znakomicie, będziemy mieli jeden język więcej. Identycznie sprawa ma się z narodem. Nie zgadzam się tylko na autonomię. Ale dla RAŚ - jak wskazałem powyżej - wbrew nazwie to tylko jedna za sfer aktywności i to zdecydowanie bajkowa.
   Jeśli RAŚ zdecyduję się na planowanie pierwszego załogowego śląskiego lotu na Marsa, to ma na realizację znacznie większe szanse niż na autonomię (w założonym terminie do 2020).
   Po raz kolejny podkreślam, że według mnie w żadną autonomię nie wierzy sam przywódca. Traktuje to hasło jako trampolinę do kariery politycznej. I nie jest to zarzut. Sprawny i inteligentny i szybko uczący się polityk, jakim jest Gorzelik może dużo zdziałać na Wiejskiej dla Śląska, a więc także dla mnie.
   Nie podoba mi się tylko, że uważa mnie za tłuszczę z biało-czerwoną flagą. Bo skoro ja go szanuję, to uważam, że mam prawo oczekiwać tego samego.
   I to by było na tyle, jeśli chodzi o pracę naukową o działalności Ruchu.
   Pozostałym Dyskutantom bardzo dziękuję, a szczególnie Marii, siobanowi i Rumcajsie, którzy zwolnili mnie z obowiązku odpowiadania akuratnemu i Rajmundo(wi) :)
   Pozdrawiam jak zawsze gorącozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OK

   maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   Jestem za!!! Śmiech jest najlepszym lekarstwem na;
   - zachowanie zdrowia,
   - zachowanie zdrowego rozsądku.
   Obśmiana głupota traci na wartości. Pozdrowienia dla autora.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to dziś nie o stateczkach?

   sioban (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   mówi się trudno. Ja mogę tylko życzyć ogólnie lepszego 2013 (bo niby czemu nie) i dużo śmiechu radosnego, a nie tylko tego przez łzy. Do Rumcajsy - trolli się nie karmi!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O tym nie pomyślałam

   Rumcajsa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

   Że też nigdy nie wpadłam na to, że wiele codziennych absurdów to nic innego jak "medycyna alternatywna" - jak to miło, że rząd tak o nas dba.
   I krótki kurs językowy: "ignorować" - pomijać, nie...rozwiń całość

   Że też nigdy nie wpadłam na to, że wiele codziennych absurdów to nic innego jak "medycyna alternatywna" - jak to miło, że rząd tak o nas dba.
   I krótki kurs językowy: "ignorować" - pomijać, nie zwracać uwagi. Skoro się tu wypowiadacie, to nie jest to ignorowanie a ignorancja - wiem, słowa są bardzo podobne i niewprawni jak widać początkowo je mylą. Dlatego też proponuję, by nie ignorować słownika.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ad 3:

   A co sie wydarzylo (tzn. posunelo do przodu, tez w glowach) u was w zachodniej Rosji ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 27


   RAŚ na półmetku kadencji
   Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013

   Ruch Autonomii Śląska podsumował pierwsze dwa lata w samorządzie województwa śląskiego. W konferencji prasowej wzięli udział: członek...rozwiń całość


   RAŚ na półmetku kadencji
   Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013

   Ruch Autonomii Śląska podsumował pierwsze dwa lata w samorządzie województwa śląskiego. W konferencji prasowej wzięli udział: członek zarządu województwa Jerzy Gorzelik i przewodniczący klubu radnych RAŚ Henryk Mercik. Jerzy Gorzelik w zarządzie nadzoruje Wydział Kultury, Wydział Edukacji i Nauki oraz Wydział Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej. W tym roku z inspiracji RAŚ nastąpiło połączenie dwóch resortów: promocji i współpracy międzynarodowej oraz gospodarki. Ta organizacyjna zmiana umożliwiła rozpoczęcie budowy systemu gospodarczej promocji województwa śląskiego.

   Zobacz prezentację (pdf, 1,2 MB)

   Po integracji wydziałów, niektóre odkładane w czasie inicjatywy zostały doprowadzone do końca, w tym kampania promocyjna „Sukces w genach” i utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Tritia”. Tritia ma pomóc w ulepszeniu życia codziennego mieszkańców pogranicza polsko-czesko-słowackiego. To pierwsze tego typu ugrupowanie w Polsce. W tym roku odbyła się też kampania „Sezon na Śląskie”, promująca atrakcyjność turystyczną. Była ona dopełnieniem długoletniej strategii promocyjnej województwa śląskiego.

   Ważną częścią działalności Jerzego Gorzelika w zarządzie województwa jest promocja dziedzictwa industrialnego. Dzięki zaangażowaniu Ruchu Autonomii Śląska uratowane zostało finansowanie Święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady. Impreza rozwija się, odwiedzających jest coraz więcej. Industriada zyska w najbliższych latach charakter ogólnopolski. Na Szlaku Zabytków Techniki i Szlaku Architektury Drewnianej przeprowadzono audyty. W pierwszym przypadku zalecenia poaudytowe są już wdrażane, a dla czterech obiektów sporządzono projekty modernizacji ekspozycji.

   W tym roku przy urzędzie marszałkowskim powstało Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Jest to wspólny projekt Ministerstwa Gospodarki i samorządu wojewódzkiego. Celem Centrum jest ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do usług informacyjnych w zakresie realizacji eksportu i inwestycji poza granicami Polski. Pomoc adresowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.

   W sferze edukacji i nauki jednym z najważniejszych wyzwań są zmiany w przepisach dotyczących kolegiów nauczycielskich. Sposobem na uniknięcie zwolnień i wypłacania odpraw jest włączenie kolegiów do wyższych uczelni. Województwo śląskie jest jedynym, w którym udało się przeprowadzić taką operację. Dokonano także przeniesienia kilku placówek oświatowych, co przyniosło województwu wymierne oszczędności.

   W 2011 roku odbyła się także Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna, na której przeprowadzenie poprzednie władze województwa wyraziły zgodę, jednak nie zapewniły środków. Organizacja prestiżowego przedsięwzięcia doczekała się wysokiej oceny ze strony uczestników i obserwatorów.

   W dziedzinie kultury także nastąpiły znaczące zmiany. Wojewódzkie instytucje kultury zostały zobligowane do przedstawienia swoich strategii rozwoju. Na wniosek RAŚ dyrektorzy instytucji są powoływani jedynie na podstawie konkursów. W ramach Biblioteki Śląskiej powołano Instytut Badań Regionalnych, o którym w poprzedniej kadencji jedynie się mówiło. IBR rozpoczął dwa istotne projekty: opracowanie podręcznika edukacji regionalnej i cyfrowej encyklopedii województwa śląskiego.

   Samorząd wojewódzki utworzył wraz z miastem Katowice Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, instytucję bazującą na Izbie Pamięci Kopalni Wujek. W fazie finalnej znajduje się procedura połączenia Zabytkowej KWK Guido i Muzeum Górnictwa Węglowego. Już za kilkanaście miesięcy otwarta zostanie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.

   Henryk Mercik przedstawił pracę klubu radnych RAŚ. Z naszej inicjatywy kończący się rok został ogłoszony Rokiem Konstantego Wolnego. Obchody pozwoliły szerokiej publiczności poznać postać wybitnego śląskiego polityka, marszałka Sejmu Śląskiego i twórcy międzywojennej autonomii województwa.

   Dzięki zaangażowzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cd.

   I pomyslec: maja teraz tylko 3 "stolki". Mam nadzieje, ze bedzie ich (jak) najwiecej ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 25

   Dzięki zaangażowaniu RAŚ w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się uroczysta promocja książki „Historia Górnego Śląska”. Radni klubu RAŚ zaproponowali podjęcie przez Sejmik rezolucji w sprawie...rozwiń całość

   Dzięki zaangażowaniu RAŚ w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się uroczysta promocja książki „Historia Górnego Śląska”. Radni klubu RAŚ zaproponowali podjęcie przez Sejmik rezolucji w sprawie zmiany absurdu prawnego, który hospicja traktował jako przedsiębiorstwa, dzięki czemu m.in. nie mogłyby przyjmować darowizn z 1% podatku. Bubel prawny został już zmieniony. Z inicjatywy RAŚ Sejmik przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Stawka większa niż 8 miliardów”.

   Sejmik ustanowił nowe święto regionalne: Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Filharmonia Śląska otrzymała imię Henryka Mikołaja Góreckiego, a Sejmik uczcił wielkie postaci górnośląskiego przemysłu (Friedrich Wilhelm von Reden, John Baildon, Anton Uthemann) oraz Walentego Roździeńskiego, prekursora hutnictwa.

   Radni wojewódzcy Ruchu Autonomii Śląska złożyli 18 interpelacji, m.in. w takich sprawach jak stworzenie „białej księgi” budowy Stadionu Śląskiego czy spółki Koleje Śląskie. Członkowie naszego klubu radnych biorą udział w pracach komisji Sejmiku i konwentu seniorów. Henryk Mercik jest szefem komisji edukacji, nauki i kultury.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ad 2:

   poziom á la kindergarten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 30

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ad 1:

   nie-Wanda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 26

   Jaki tam "region" ? Przeciez Sosnowiec to nie Górny Slask !!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ignor, bo nudne

   Rajmundo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

   jw.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dokladnie

   akuratny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 22

   Dokladnie, idzie ino zieeeewac.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama