Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szampana pijmy aż do rana (ALFABET ALKOHOLI)

Marta Wróbel
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Hołod
Kieliszek wina, "pięćdziesiątka" wódki czy mała szklanka rumu? Trunków "wyskokowych" radzimy w sylwestrowy wieczór nie mieszać. Warto jednak wiedzieć, co się pije

Likier

Tradycja tworzenia likierów, których nazwa wywodzi się od łacińskiego "liquefacere" oznaczającego tyle, co "rozpuszczać, mieszać", sięga odległych czasów. Początkowo była to domena aptekarzy, z których wielu interesowało się także sztuką alchemiczną. Legenda głosi, że jeden z pierwszych likierów według własnej receptury stworzył w XIV wieku kataloński templariusz Arnold de Villanova. Zamoczył w tym celu lecznicze zioła w alkoholu. Do dziś likiery także pije się w niewielkich ilościach w celach leczniczych. Nic dziwnego, te wysokoprocentowe alkohole o słodkim smaku owocowym, korzennym lub korzenno-ziołowym doskonale rozgrzewają. Likiery często nazywa się "kobiecymi" trunkami, bo są zwykle słodkie.

  • Advocat - ten gęsty trunek został wynaleziony przez Holendra Eugena Verpoortena w Heinsbergu (dzisiejsza Nad-renia Północna-Westfalia). Produkowany z brandy o niskiej mocy (15-25%), cukru, żółtek jaj, śmietany i aromatu waniliowego. To chyba najpopularniejszy likier w Polsce, jego wariant o nazwie ajerkoniak można zrobić domowym sposobem z żółtek jaj utartych z cukrem i spirytusem lub wódką.
  • Amaretto - to migdałowy likier, który pochodzi z Włoch. Ma słodki, momentami lekko gorzkawy smak. Jest to czerwonobursztynowy likier wytwarzany z użyciem migdałów lub czasem z pestek moreli, brzoskwiń, wiśni i innych owoców. Zawartość alkoholu wynosi zazwyczaj kilkanaście do trzydziestu procent. Jest głównym składnikiem wielu drinków. Jest także często wykorzystywany jako dodatek do kawy, czekolady, deserów i ciast.
  • Bailey’s - irlandzki likier tworzony na bazie śmietanki i whiskey, z dodatkiem wanilii i kakao. Deklarowana przez producenta zawartość alkoholu to 17 proc. Po raz pierwszy skosztowano go w 1974 roku.
  • Becherovka - ziołowy (zawiera mieszaninę różnych ziół i przypraw, dokładna receptura jest ściśle strzeżoną tajemnicą) likier z Czech. Zawiera wodę, jakościowy alkohol, naturalny cukier i specyficzną gorzką mieszankę około 32 ziół i przypraw. Została wprowadzona do sprzedaży w 1807 roku. Zawiera około 38% alkoholu. Becherovkę pije się schłodzoną, zazwyczaj samą, ale można ją także dodawać do różnych drinków.
  • Grand Marnier - luksusowy likier owocowy pochodzenia francuskiego o zawartości alkoholu 38-40 proc. Procedura produkcji została opracowana w 1880 roku. przez Aleksandra Marnier-Lapostolle’a. Należy do grupy nazywanej "triple sec" (potrójnie wytrawny) i jest wytwarzany z wyselekcjonowanych koniaków i esencji gorzkich pomarańczy z Karaibów.
  • Krupnik - słodki likier o miodowo-korzennym smaku, sporządzany na bazie staropolskiej receptury z XVII wieku. Tradycyjny Krupnik powstaje z naturalnego miodu pszczelego, przypraw korzennych i naturalnych aromatycznych składników ziołowych. Nazwa pochodzi od litewskiego napitku alkoholowego krupnikas o słodkim i zdecydowanie mniej korzennym profilu aromatyczno-smakowym.
  • Malibu - to przyrządzany na bazie karaibskiego rumu likier kokosowy o 21-procentowej zawartości alkoholu. W 1893 roku niemieccy bracia Stades założyli na Barbados destylarnię, której celem był eksport rumu do Niemiec. To właśnie w niej, w wyniku połączenia karaib-skiego rumu i ekstraktu kokosowego, powstało Malibu.

Rum

Trunek wyróżniający się dużą zawartością alkoholu (37, 5-81 proc.), wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy. Jego historia sięga czasów antycznych. Rum pochodzi prawdopodobnie z Indii i Chin. Do Europy został przywieziony przez Maurów, którzy posiadali ogromne plantacje trzciny cukrowej. Rozróżniamy rumy białe, złote, ciemne i aromatyzowane.

Szampan

Ten szczególny rodzaj wina musującego jest uważany za najbardziej szlachetne wino uzyskiwane metodą tradycyjną. Często kojarzony jest z luksusem, towarzyszy nam w szczególnych chwilach, także podczas witania Nowego Roku. Nazwę swoją zawdzięcza Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, głównemu miejscu jego produkcji. Szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Uprawa winorośli w Szampanii sięga epoki galloromańskiej, kiedy Rzymianie posadzili pierwsze krzewy winne w tym regionie. Uprawa winorośli przetrwała dzięki staraniom kleru, w szczególności z Reims i Châlonsen-Champagne. Trunek ten należy podać schłodzony (6-9 stopni Celsjusza), w wąskich, wysokich kieliszkach. Za najbardziej wykwintne szampany uważa się hiszpańskie Cava, włoskie Spumante czy ukraińskie Krymskoje.

Wino

Ten napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji moszczu z winogron był elementem zarówno codziennej diety jak i uroczystości religijnych starożytnego świata. Wino pochodzi z Kaukazu. Uprawą winorośli zajęto się najpierw w Azji Mniejszej, a następnie w Grecji i Italii, skąd wraz z rozrostem imperium rzymskiego rozpowszechniła się na terenach dzisiejszej Francji, Hiszpanii, Portugalii, w Dalmacji i północnej Afryce. Są wina białe, czerwone i różowe, a dodatkowo mogą być słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne, w zależności od zawartości cukru w końcowym produkcie. Oto kilka popularnych na całym świecie win:

  • Merlot - czerwony szczep winorośli wywodzący się prawdopodobnie z rejonu Bordeaux. Z Merlota tworzy się wino, które jest łagodne dla podniebienia, o przyjemnym kolorze i lekko słodkim zapachu.
  • Sophia - wino z tym znakiem towarowym nie jest związane ani z konkretnym producentem, ani regionem, jednak to własność bułgarskiej Izby Producentów Wina. Sophia jest ulubionym winem gronowym Polaków. Status ten zawdzięcza przystępnej cenie, ale także czasom komunizmu, kiedy to było winem najłatwiej dostępnym. Białe Sophie to m.in. Blanc de Blancs, Chardonnay, Riesling, Hemus, Muscat i Misket. Czerwone to Melnik, Gamza, Cabernet Sauvignon, Merlot i inne.
  • Tokaj - białe deserowe wino węgierskie produkowane z podsuszonych winogron (cibeba). Wina tokajskie są znane w całej Europie już od XV wieku. W Polsce nazywano je wówczas węgrzynami. Są różne rodzaje tego wina: wytrawne czy Tokaji Szamorodni (wytwarzane z dojrzałych, zwiędłych oraz spleśniałych kiści winogron).

Wódka

Wysokoprocentowy napój alkoholowy (najczęściej od około 40 proc.), składający się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku około 2:3. Pierwszej historycznie poświadczonej destylacji alkoholu dokonał grecki alchemik Zosimos z Panapolis ok. roku 400 n.e. Umiejętność ta rozpowszechniła się w świecie arabskim, wódki używano jednak głównie do celów medycznych. W XII wieku dotarła do Europy. Wódkę pędzoną ze zboża wynaleziono prawdopodobnie w Niemczech w XIV wieku.

  • Luksusowa - istnieje od 1928 roku. Czysta wódka produkowana ze spirytusu ziemniaczanego oraz wody ze studni głębinowych.
  • Wiśniówka - rodzaj kolorowej wódki o smaku i zapachu wiśni. Zazwyczaj słodka, o niezbyt wysokiej zawartości alkoholu (ok. 35 proc.), wytwarzana przemysłowo przez rozcieńczanie spirytusu wodą, cukrem i aromatem wiśniowym. Produkt ten bywa określany także angielską nazwą Cherry Cordial.
  • Żołądkowa gorzka - ma słodko-gorzki smak i charakterystyczny aromat. Stworzona jest z nalewu na suszonych owocach oraz kompozycji ziół i korzeni. Jest wódką, która leżakuje przed rozlaniem.
  • Żubrówka - aromatyzowana wódka destylowana na bazie żyta. Początki produkcji żubrówki w Polsce datowane są na XVII w., a już w XVIII w. stała się ona jednym z ulubionych trunków dawnej polskiej szlachty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szampana pijmy aż do rana (ALFABET ALKOHOLI) - Gazeta Wrocławska