"Złoty pociąg" w Wałbrzychu: Poszukiwacze i wojsko na tropie...

  "Złoty pociąg" w Wałbrzychu: Poszukiwacze i wojsko na tropie [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Ryszard Parka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Reporterzy Dziennika Zachodniego na tropie Złotego Pociągu
  1/10
  przejdź do galerii

  Reporterzy Dziennika Zachodniego na tropie Złotego Pociągu ©Karol Gruszka/Dziennik Zachodni

  Proszę iść przed siebie wzdłuż oświetlonego korytarza - przewodniczka w twierdzy Kłodzko wskazuje niski, półtorametrowy tunel, budzący klaustrofobiczne uczucia. - Potem skręcicie w lewo i wyjdziecie do większego pomieszczenia. Tam stańcie koło tego drugiego "złotego pociągu".
  "Złoty pociąg" w podziemiach pruskiej twierdzy? Żart. Ale wąskie, sięgające miejscami niespełna metra wysokości korytarze jakoś jednoznacznie kojarzą się ze skarbami.

  Żart, ale nie do końca. W 1944 roku czterech Polaków, przymusowych pracowników zlokalizowanych w twierdzy zakładów AEG, natrafiła w kazamatach twierdzy na magazyn skarbów: obrazy, porcelana, starodruki i manuskrypty - zabezpieczone, leżały w dobrze przewietrzonych korytarzach twierdzy.
  I tu zaczyna się historia z hollywoodzkiego filmu: czterech przymusowych robotników wynosi część znaleziska do innej części rozległych podziemi twierdzy, a potem sztuka po sztuce wysyłają je w paczkach do swoich rodzin. W ten sposób oczyścili część podziemnego skarbca.

  Do kłodzkich podziemi wrócili po 1945 roku. Udało im się odnaleźć komorę ze "skarbami". Ale ktoś wcześniej wywiózł ich znaczną część. Co stało się z zawartością skrytki? Nie wiadomo. Nie wiadomo również co stało się z zabytkami, które przymusowi robotnicy wysłali do swoich rodzin.

  Ewentualne dalsze poszukiwania ukrytego pociągu wymagają oczyszczenia terenu. Wtedy będzie możliwe przeprowadzenie specjalistycznych badań – poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski.
  To wynik wstępnego rekonesansu w miejscu, gdzie może być ukryty "złoty pociąg".


  Górująca nad Kłodzkiem twierdza została w 1945 roku zajęta przez Sowietów. Polskiemu wojsku przekazali ją dopiero rok później. Czego poszukiwali w podziemiach?

  W czasie wojny twierdza kłodzka była wykorzystywana jako bezpieczna lokalizacja dla niemieckich fabryk. AEG miało tu m.in. produkować podzespoły dla niemieckiej broni odwetowej - rakiet, produkowanych w kompleksie Dora-Nordhausen, czy niemieckich u-bootów. Kiedy Sowieci zajmowali twierdzę, najprawdopodobniej wciąż znajdowała się w niej część urządzeń fabrycznych. Kiedy w twierdzy pojawili się Polacy - nic już nie znaleźli. Ponoć rosyjskie przeszukiwanie twierdzy było wyjątkowo dokładne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRZEKRET Z POCIAGEM

   SMOK WAWELSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   TEN POCIAG TO OSZOSTWO STULECIA . POSZUKAJMY TEZ I SMOKA WAWELSKIEGO TO PROMOCJA KRAKOWA TEZ WZROSNIE !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRZEKRET Z POCIAGEM

   SMOK WAWELSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   TEN POCIAG TO OSZOSTWO STULECIA . POSZUKAJMY TEZ I SMOKA WAWELSKIEGO TO PROMOCJA KRAKOWA TEZ WZROSNIE !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama