Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Złoty pociąg" w Wałbrzychu: Poszukiwacze i wojsko na tropie [ZDJĘCIA + WIDEO]

Ryszard Parka
Reporterzy Dziennika Zachodniego na tropie Złotego Pociągu
Reporterzy Dziennika Zachodniego na tropie Złotego Pociągu Karol Gruszka/Dziennik Zachodni
Proszę iść przed siebie wzdłuż oświetlonego korytarza - przewodniczka w twierdzy Kłodzko wskazuje niski, półtorametrowy tunel, budzący klaustrofobiczne uczucia. - Potem skręcicie w lewo i wyjdziecie do większego pomieszczenia. Tam stańcie koło tego drugiego "złotego pociągu".

"Złoty pociąg" w podziemiach pruskiej twierdzy? Żart. Ale wąskie, sięgające miejscami niespełna metra wysokości korytarze jakoś jednoznacznie kojarzą się ze skarbami.

Żart, ale nie do końca. W 1944 roku czterech Polaków, przymusowych pracowników zlokalizowanych w twierdzy zakładów AEG, natrafiła w kazamatach twierdzy na magazyn skarbów: obrazy, porcelana, starodruki i manuskrypty - zabezpieczone, leżały w dobrze przewietrzonych korytarzach twierdzy. I tu zaczyna się historia z hollywoodzkiego filmu: czterech przymusowych robotników wynosi część znaleziska do innej części rozległych podziemi twierdzy, a potem sztuka po sztuce wysyłają je w paczkach do swoich rodzin. W ten sposób oczyścili część podziemnego skarbca.

Do kłodzkich podziemi wrócili po 1945 roku. Udało im się odnaleźć komorę ze "skarbami". Ale ktoś wcześniej wywiózł ich znaczną część. Co stało się z zawartością skrytki? Nie wiadomo. Nie wiadomo również co stało się z zabytkami, które przymusowi robotnicy wysłali do swoich rodzin.

Ewentualne dalsze poszukiwania ukrytego pociągu wymagają oczyszczenia terenu. Wtedy będzie możliwe przeprowadzenie specjalistycznych badań – poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski.
To wynik wstępnego rekonesansu w miejscu, gdzie może być ukryty "złoty pociąg".

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,beb2df07-ba4d-0599-fdc4-983ae8fe4f66,embed.html

Górująca nad Kłodzkiem twierdza została w 1945 roku zajęta przez Sowietów. Polskiemu wojsku przekazali ją dopiero rok później. Czego poszukiwali w podziemiach?

W czasie wojny twierdza kłodzka była wykorzystywana jako bezpieczna lokalizacja dla niemieckich fabryk. AEG miało tu m.in. produkować podzespoły dla niemieckiej broni odwetowej - rakiet, produkowanych w kompleksie Dora-Nordhausen, czy niemieckich u-bootów. Kiedy Sowieci zajmowali twierdzę, najprawdopodobniej wciąż znajdowała się w niej część urządzeń fabrycznych. Kiedy w twierdzy pojawili się Polacy - nic już nie znaleźli. Ponoć rosyjskie przeszukiwanie twierdzy było wyjątkowo dokładne.
Polska komisja, która badała później twierdzę i jej labirynt korytarzy minerskich, nie natrafiła na nic. Jej badania jednak wykorzystano: "Dziennik Zachodni" w listopadzie 1948 roku (miesiąc po zaniechaniu badań) poinformował o ich rozpoczęciu. Prawdopodobnie miał to być haczyk na osoby posiadające informacje o ukrytych przedmiotach. Podejrzewano, że po takiej informacji będą usiłowały niemieckie skarby wydobyć i zabezpieczyć. A wtedy na ich nadgarstkach zacisną się kajdanki sprawiedliwości ludowej.

Nie zacisnęły się. Choć podobno to twierdza w Kłodzku miała stać się sejfem dla złota z Wrocławia. To tu zimą z 1944 na 45 rok miał wjechać konwój kilkunastu ciężarówek, które już nigdy z twierdzy nie wyjechały.

Kiedy już twierdzę, oczyszczoną z wojska i późniejszych gospodarzy - producenta polskiego wina można było zwiedzać, wśród turystów miał się pojawić starszy człowiek o ponadprzeciętnej wiedzy o topografii twierdzy. Pytał o korytarze, pomieszczenia, aż w końcu, stojąc przed jakąś ścianą, miał stwierdzić: tego tutaj nie było.

Jednak nikt nie próbował później zbadać, co znajduje się za ścianą wskazaną przez turystę. "Złoty pociąg"?

- "Złoty pociąg" nawet by tu nie wjechał. Prędzej ciężarówki - żartuje przewodniczka. Opowieść o starszym panu, który miał znać miejsce ukrycia niemieckiego konwoju, to kanon kłodzkiego przewodnika i chyba nikt nie pamięta, kto pierwszy o tym opowiedział. Ale widać, że "złoty pociąg" się przydaje. Turystów, mimo końca sezonu urlopowego sporo, a od sierpnia codziennie ktoś o "złoty pociąg" pyta.

Ewentualne dalsze poszukiwania ukrytego pociągu wymagają oczyszczenia terenu. Wtedy będzie możliwe przeprowadzenie specjalistycznych badań – poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski.
To wynik wstępnego rekonesansu w miejscu, gdzie może być ukryty "złoty pociąg".

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,beb2df07-ba4d-0599-fdc4-983ae8fe4f66,embed.html


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!