Ulgi podatkowe 2013: Kto skorzysta? Kto straci [CZYTAJ...

Ulgi podatkowe 2013: Kto skorzysta? Kto straci [CZYTAJ KONIECZNIE]

Aldona Minorczyk-Cichy

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Ulgi podatkowe 2013: Kto skorzysta? Kto straci [CZYTAJ KONIECZNIE]
Ulgi podatkowe 2013: Kto skorzysta? Kto straci [CZYTAJ KONIECZNIE]

Artyści skorzystają z 50-procentowych kosztów uzyskania tylko w granicach limitu ©123rf

Wszyscy lubimy, kiedy do naszych drzwi puka listonosz z przelewem z urzędu skarbowego. Zwrot podatku - jeśli jest spory - może przecież podreperować nasz budżet, pomóc zrobić remont, wymienić meble w kuchni, czy sfinansować wakacje. Warto więc być na bieżąco ze zmianami w podatkach, a te na 2013 rok są całkiem spore.
Zwykle to kilkaset złotych, ale jeśli mamy dzieci, to kwota zwrotu podatku mocno idzie do góry - nawet do kilku tysięcy złotych. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze zarabiamy i ten podatek wypracowaliśmy. Jest więc o co walczyć!

O tym, co najważniejsze w 2013 roku opowiada Piotr Maciejewski, wiceprzewodniczący Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych: - Wygasa bardzo popularna ulga na internet.
Jeśli ktoś skorzystał z niej w 2011 roku i zrobi to za ostatni rok, to wykorzystał już limit. Zmieniają się także zasady w ulgach prorodzinnych oraz wprowadzony zostaje limit - 42 tys. zł - dla twórców przy korzystaniu z wyższych, 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów.

Rząd chwalił się większymi ulgami podatkowymi dla rodzin wielodzietnych. Faktem jest, że za trzecie dziecko ulga wzrośnie do 1668,06 zł, a za czwarte i każde następne do 2224,08 zł. Ale tak naprawdę skorzysta z tego tylko garstka osób najlepiej zarabiających. Teoretycznie jeśli ktoś ma sześcioro dzieci, może zyskać nawet 10.564 zł! Ale wtedy dochód rodziny musiałby mocno przekroczyć 100 tys. zł rocznie!

- Stracą za to rodzice jedynaków, których łączne zarobki brutto przekroczą 112 tys. zł - mówi Piotr Maciejewski.

1 stycznia w życie weszły przepisy deregulacyjne, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Chodzi o złe długi, zatory płatnicze. Ma być korzystniej i łatwiej. Czy będzie? Już teraz jest sporo niejasności. Resort finansów wysyła doradcom podatkowym kolejne pisma uściślające kolejne zapisy.

OTO SZCZEGÓŁY:

"Dymek" stanie się jeszcze większym luksusem. Z powodu wzrostu akcyzy na papierosy za paczkę palacze zapłacą około 60 gr więcej. Najbardziej podrożały najtańsze dotychczas wyroby. Budżet państwa powinien na tym zyskać nawet 360 mln zł.
Wzrasta też podatek VAT (z 8 do 23 procent) na napoje z kawy i herbaty. To zaś oznacza, że za małą czarną w ulubionej knajpce zapłacimy już nie 6, a np. 7 zł.

Twórcy (np. artyści, pisarze, dziennikarze) skorzystają z wyższych, 50-procentowych kosztów uzyskania tylko w granicach limitu. Od nowego roku podatkowego koszty uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia praw autorskich nie będą mogły być wyższe od 42 764 zł.

Wieści dla rodziców. Czy dobre? Niekoniecznie. Ulga prorodzinna zostanie ograniczona. Skorzystają na nich rodziny wielodzietne, stracą natomiast rodzice jedynaków. Pamiętajmy jednak, że w rozliczeniu za 2012 rok, składanym w 2013 roku, będą obowiązywały dotychczasowe zasady.

Natomiast w obecnym roku podatnik, który w stosunku do małoletniego dziecka: wykonuje władzę rodzicielską, pełni funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkuje, lub sprawuje opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą - ma prawo do odliczenia od podatku kwoty 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko. Rocznie jest to 1112,04 zł.

Jeśli jesteś rodzicem jedynaka, a zarobki roczne twoje i współmałżonka przekraczają 112 tys. zł brutto - zapomnij o uldze. Takich ograniczeń nie ma, jeśli masz dwoje i więcej dzieci. Przy trzecim zamiast 1112,04 zł możesz odliczyć o 50 proc. więcej, czyli 1668,06 zł. Na czwarte i każde następne dziecko ulga wzrasta o 100 procent, czyli rocznie wynosi 2224,08 zł. Teoretycznie po prostu - super! Tyle że praktycznie... rodziny wielodzietne nie mają dochodów wystarczających na takie odliczenia. Żeby podatek odliczyć - trzeba go najpierw zapłacić.

Wygasa ulga internetowa. Nie zmieni się wysokość limitu - podatnicy odliczą nie więcej niż 760 zł i tylko w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Więc jeśli skorzystałeś z ulgi za 2011 rok i zrobisz to także za rok 2012, to wyczerpałeś limit. O uldze zapomnij!

W większości miast wzrośnie podatek od nieruchomości. Maksymalne stawki określane są przez Ministerstwo Finansów, które na 2013 r. podwyższyło je o wskaźnik inflacji. Są one zróżnicowane w zależności od rodzaju, przeznaczenia nieruchomości. Ale ponieważ jest to podatek lokalny, decydujące zdanie należy do gminy, która nie musi przyjąć maksymalnych stawek.
I tak np. w Katowicach za metr kw. budynku mieszkalnego płaciliśmy 64 gr. W 2013 zapłacimy - 66 gr. Dla porównania - w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi ta opłata wyniesie - 73 gr.

A oto najważniejsze zmiany, jakie czekają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Od stycznia podatnicy będą mieli możliwość wystawiania faktur uproszczonych. Do wystawienia takiej faktury wystarczy sam NIP. Warunkiem wystawienia faktury uproszczonej będzie kwota transakcji nieprzekraczająca 100 euro bądź 450 złotych. Kolejnym ułatwieniem, które wejdzie w życie w 2013 roku, będzie możliwość wystawienia jednej, zbiorczej faktury, która będzie dokumentowała wszystkie transakcje z danym kontrahentem. W związku z ustawą deregulacyjną podatnicy będą mieli możliwość łatwiejszego sposobu skorzystania z ulgi na złe długi. Obecnie z ulgi na złe długi kontrahent mógł skorzystać, jeżeli minęło pół roku od terminu płatności faktury. Po zmianach VAT z ulgi na złe długi będzie można skorzystać po 150 dniach (od terminu płatności wskazanego na fakturze).

Rozmowa z Piotrem Maciejewskim, wiceprzewodniczącym Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Które ze zmian w podatkach są najważniejsze?
Przede wszystkim wygasająca ulga za internet. Jeśli ktoś skorzystał z niej rok temu i skorzysta także za rok 2012, to w przyszłym już tego nie będzie mógł zrobić. Druga ważna sprawa to wprowadzenie limitu 42 tys. zł dla twórców przy korzystaniu z wyższych kosztów.

A ulga prorodzinna?
Tutaj stracą rodzice jedynaków, których zarobki przekroczą łącznie 112 tys. zł. Teoretycznie zyskają rodziny wielodzietne, gdzie odliczenie na trzecie dziecko wzrasta o 50 proc., a na każde kolejne o 100 proc. Tyle tylko, że w praktyce to iluzoryczne zyski. Żeby odliczyć podatek, najpierw trzeba go wypracować. A dochody ro-dzin wielodzietnych nie zawsze są na wysokim poziomie.

Z nadzieją na zmiany czekają przedsiębiorcy. Słusznie?
Część zmian - które nazywamy ustawą Pawlaka - jest niedoprecyzowana. Już teraz resort finansów zarzuca nas pismami z dodatkowym wyjaśnieniami. Obawiamy się, czy te wątpliwości nie będą interpretowane na niekorzyść przedsiębiorców. Natomiast sama idea zmian jest słuszna. To ulga na złe długi, którą będzie można wykorzystać już po 150 dniach, a nie po 180 jak do tej pory. Zaś zatory płatnicze to największa zmora przedsiębiorców.

Co sądzisz o nowych podatkach? NAPISZ KOMENTARZ
*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newsletteraKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ulga dla studentów zaocznych niepracujących

Milunia023 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mam pytanie. Czy przysługuje ulga podatkowa dla studentów zaocznych nie pracujących mieszkających na wsi?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mama jedynaczki

Pracowita (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A ja czuję się bardzo pokrzywdzona. Były mąż przypadkiem spłodził dziecko koleżance z pracy i nas zostawił. Ja pracuję po 18-20 h/dobę i przekroczyłam wymagany próg. Mam gigantyczny kredyt na...rozwiń całość

A ja czuję się bardzo pokrzywdzona. Były mąż przypadkiem spłodził dziecko koleżance z pracy i nas zostawił. Ja pracuję po 18-20 h/dobę i przekroczyłam wymagany próg. Mam gigantyczny kredyt na mieszkanie, córka studiuje na prestiżowej uczelni i co...gdybym stała w kolejce do MOPS byłabym lepszym podatnikiem? Nikt mi nie daje wypłaty za nic. Bardzo ciężko pracuję na 2 etatach więc te nędzne 1000zł powinno być nagrodą, że mimo sytuacji życiowej porażki nie obciążam dodatkowo państwa. A niby moja córka jest gorsza, że chce się kształcić a nie napłodziła jeszcze stadka maleństw??? Chory kraj...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku z zagranicy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

Prowadzimy rozliczenia z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Najniższa prowizja na rynku, 7% netto! Żadnych ukrytych opłat.

Zapraszamy do firmy Tax-Pol

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rodziny wielodzietne nie mają dochodów

k9k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 45

W kraju w którym nie można znaleźć pracy promowana jest wielodzietność .Rocznie 112 tys. chciałbym z żoną przekroczyć ten przychód i stracić ulgę prorodzinną.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rodziny wielodzietne nie mają dochodów?

Czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 112 / 73

"Tyle że praktycznie... rodziny wielodzietne nie mają dochodów wystarczających na takie odliczenia. Żeby podatek odliczyć - trzeba go najpierw zapłacić."

Ale dlaczego nie mają dochodów? Może...rozwiń całość

"Tyle że praktycznie... rodziny wielodzietne nie mają dochodów wystarczających na takie odliczenia. Żeby podatek odliczyć - trzeba go najpierw zapłacić."

Ale dlaczego nie mają dochodów? Może zamiast "ciupcianiem" powinni się zająć podnoszeniem kwalifikacji i szukaniem lepiej płatnej pracy? Czy nam jako społeczeństwu naprawdę ma zależeć na tym, aby *za wszelką cenę* mieć rodziny wielodzietne? Nieporadne, niezaradne, patalogiczne - byle wielodzietne? Po co? Czego dzieci w takich rodzinach się nauczą prócz wyciągania ręki po zasiłki? Wielodzietność w takich rodzinach to tylko jeszcze więcej problemów w przyszłości. Jeśli już, to należy promować wielodzietność wśród najlepiej zarabiających rodzin. A to osiągnięmy właśnie poprzez odliczenia od podatku. Zarabiasz, masz dzieci - brawo! odliczaj. Masz tuzin bachorów, a przy tym jesteś alkoholikiem na garnuszku opieki społecznej? Get lost, man...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

re:

jaskier890 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 103 / 80

Nie pociesza mnie to że część ulg min. ta internetowa znika. O tyle sie jednak ciesze bo ulga na krew zostaje... a ja od roku oddaje krew więc nie dość że co rok jestem coraz bliżej darmowych...rozwiń całość

Nie pociesza mnie to że część ulg min. ta internetowa znika. O tyle sie jednak ciesze bo ulga na krew zostaje... a ja od roku oddaje krew więc nie dość że co rok jestem coraz bliżej darmowych przejazdów to jeszcze w skali roku mogę sobie odliczyć 3.601 zł. Naturalnie są pewne ograniczenia przy uldze na krew, ale zainteresowanych odsyłam do artykułu http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ulga-na-krew-sprawdz-ile-mozesz-zyskac.htmlzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

re:

jaskier890 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 89 / 69

Nie pociesza mnie to że część ulg min. ta internetowa znika. O tyle sie jednak ciesze bo ulga na krew zostaje... a ja od roku oddaje krew więc nie dość że co rok jestem coraz bliżej darmowych...rozwiń całość

Nie pociesza mnie to że część ulg min. ta internetowa znika. O tyle sie jednak ciesze bo ulga na krew zostaje... a ja od roku oddaje krew więc nie dość że co rok jestem coraz bliżej darmowych przejazdów to jeszcze w skali roku mogę sobie odliczyć 3.601 zł. Naturalnie są pewne ograniczenia przy uldze na krew, ale zainteresowanych odsyłam do artykułu http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ulga-na-krew-sprawdz-ile-mozesz-zyskac.htmlzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo