Ważne
  Zbierają na supermotocykl dla ratowników pogotowia

  Zbierają na supermotocykl dla ratowników pogotowia

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie boi się korków ani dziurawych dróg. Nowoczesny motocykl ratunkowy jest w stanie dotrzeć do poszkodowanego w wypadku drogowym dwa razy szybciej od najnowocześniejszej nawet karetki. O kupieniu takiego motocykla marzą przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Rybnika.
  Z ich inicjatywy w mieście ruszyła społeczna zbiórka pieniędzy. Jeśli plan Bractwa Kurkowego uda się zrealizować, Rybnik będzie piątym miastem w Polsce, po ulicach którego kursować będzie dwukołowa karetka. Takim sprzętem dysponują na razie tylko ratownicy w Gdańsku, Legnicy, Krakowie i Katowicach.

  - Ponieważ w strukturach naszego bractwa działa również V Szwadron Kawalerii Zmotoryzowanej postanowiliśmy zainicjować akcję, która przy fatalnych warunkach komunikacyjnych jakie panują w Rybniku, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa- tłumaczy Lech Gęborski, z rybnickiego Bractwa Kurkowego, który w wolnych chwilach sam przemierza ulice miasta na motorze.


  Kilka dni temu uruchomione zostało specjalne konto, na które wszyscy chcący dołożyć się do motocykla mogą wpłacać pieniądze. Prezent ma trafić do oddziału ratunkowego, który działa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3.

  - Jesteśmy zachwyceni tym pomysłem. Zakup takiej maszyny to dla nas szczyt marzeń - mówi Piotr Unger, zastępca ordynatora oddziału ratunkowego w WSS nr 3. - Rybnik jest bardzo zakorkowanym miastem, a my obsługujemy rejon, w którym mieszka ponad 230 tysięcy ludzi. Czas dotarcia karetki do poszkodowanego może wynosić maksymalnie 8 minut, a motocykl ratowniczy jest w stanie dotrzeć do poszkodowanego w ciągu czterech minut - dodaje.

  Dwukołowa karetka miałaby śpieszyć z pomocą przede wszystkim ofiarom wypadków drogowych. Na Śląsku jest ich szczególnie dużo. W ubiegłym roku zginęło w nich w naszym województwie 476 osób, a kolejnych 7875 zostało rannych. Sytuacja na rybnickich drogach potwierdza te tragiczne statystyki. Mimo że do końca grudnia zostało jeszcze kilka dni, w tym miesiącu doszło już do jedenastu wypadków, w których zginęła jedna osoba, a trzynaście trafiło do szpitala.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama