Ważne
  Jest inwestor zainteresowany kupnem upadającej huty

  Jest inwestor zainteresowany kupnem upadającej huty

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Huta Szkła Gospodarczego w Zawierciu może zmienić właściciela. Będący w stanie upadłości zakład zatrudnia około 400 osób. Firmą zarządza syndyk Elżbieta Kucharska, która chce sprzedać hutę wraz z załogą. Tak, by hutnicy nie stracili pracy.
  Będziński przedsiębiorca Marek Pasek chce kupić hutę, jednocześnie zapewniając ciągłość produkcji i zatrudnienie, ale negocjacje stanęły w martwym punkcie. Chodzi o cenę, jaką inwestor gotów jest zapłacić, a która odbiega od proponowanej w ofercie przetargowej o kilka milionów złotych. Oferta ważna jest do końca grudnia.

  - Zależy nam na kupnie tej firmy. Dlatego też nie wykluczamy dalszych negocjacji - mówi Marek Pasek, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Pasek Sp.j. z Będzina. - Chcemy przejąć zakład wraz z pracownikami. Myślimy o kupnie nowego pieca i modernizacji całego zakładu - wyjaśnia przedsiębiorca.

  Oferta, była odpowiedzią na ogłoszenie przetargowe. Wartość huty oszacowano na 9,5 miliona złotych. Niestety nie pojawiła się żadna oferta, w której dawano by tyle pieniędzy za zakład będący w upadłości.

  - Zrobiłem kosztorys. Dajemy za zakład cztery miliony złotych. To dużo, uwzględniając jego stan. Tym bardziej, że na jego terenie zalega 5 tysięcy ton wapna poprzemysłowego, którego utylizacja będzie kosztować 1,5 miliona złotych - wyjaśnia Pasek.

  Ofertę kupna zakładu złożyło tylko dwóch przedsiębiorców, ale druga oferta jest jeszcze niższa niż propozycja Paska.

  Załoga śledzi negocjacje, bo w kupnie zakładu upatruje jedynej szansy na zachowanie miejsc pracy. Z oferty Paska cieszą się pracownicy i związkowcy. Według nich jest to szansa na uratowanie przedsiębiorstwa. Tymczasem syndyk tłumaczy, że wszystko jest jeszcze w fazie negocjacji i za wcześnie na jakiekolwiek komentarze w tej sprawie.

  - Obawiamy się zmian, ale liczymy, że dzięki nowemu właścicielowi staniemy na nogi. Inaczej załoga może stracić pracę, a w tym zawodzie coraz trudniej o zatrudnienie - podkreśla Tomasz Baran, mistrz zdobienia.

  HSG Zawiercie ma spore długi. Gdy we wrześniu 2006 roku do sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie jej upadłości, była zadłużona na około 29 milionów złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama