Szołtysek: Perypetie we Francji, a wyjazdy Ślązaków do...

  Szołtysek: Perypetie we Francji, a wyjazdy Ślązaków do Niemiec

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Według tradycji złoto miał dać Dzieciątku król Melchior
  1/3
  przejdź do galerii

  Według tradycji złoto miał dać Dzieciątku król Melchior ©arc.

  W grudniu ubiegłego roku europejskie media szeroko komentowały wprowadzenie przez lewicowy rząd francuski wysokich podatków dla zamożnych na poziomie 75 procent oraz potem odrzucenie tego podatku przez tamtejszy trybunał konstytucyjny, jako niezgodnego z prawem.
  Przy czym największą ofiarą tego podatkowego zamieszania stał się znany francuski aktor Gerard Depardieu, ten wielki i gruby, z ogromnym burgundzkim kicholem, czyli nosem. A wśród młodzieży będzie on na zawsze już chyba kojarzony z rolą Obeliksa. Zatem ów Depardieu nie chciał od każdego zarobionego miliona euro płacić 750 tysięcy podatku, więc przeniósł się do Belgii, gdzie podatki są niższe. Jedni chwalili jego posunięcie za oszczędność oraz za odważne przeciwstawienie się fiskalnej pazerności państwa. Inni krytykowali go za unikanie płacenia podatków, nawoływali do bojkotu jego filmów oraz powątpiewali w jego patriotyzm.

  Tylko czy te perypetie znad Sekwany mają się jakoś do naszych śląskich spraw? Myślę, że tak i nasuwają mi się tutaj skojarzenia z masowym wyjeżdżaniem Ślązoków do Niemiec, które osiągnęło wyjątkowo dużą skalę w 70. i 80. latach XX wieku. Wówczas również jedni chwalili takie poczynania i mówili, że ma się jedno życie i szkoda go tracić na tkwienie w komunistycznym państwie. Inni zaś nazywali wyjeżdżających Helmutami i materialistami ponad miarę.

  CZYTAJ WIĘCEJ TEKSTÓW MIRKA SZOŁTYSKA NA DZIENNIKZACHODNI.PL

  Owszem, takie wyjeżdżanie ze swej ojczyzny czy ojcowizny zawsze budzi bardziej lub mniej gorące emocje. Jak więc takie zjawiska traktować, żeby się w tym nie pogubić? A więc z jednej strony można przyjąć kryterium wolności, czyli Depardieu ma prawo wyjeżdżać sobie na stałe z Francji do Belgii, a Ślązokom nie można odbierać prawa do mieszkania w Niemczech czy gdziekolwiek. Ale jak wolność, to wolność i również inni mogą krytykować Gerarda Depardieu za wyjazd do Belgii, a Ślązoków za citanie do Rajchu. Z drugiej jednak strony nie można do wszystkich, którzy zdecydowali się na wyjazd z ojcowizny, przykładać tej samej miary, czyli wciepować ich do jednego miecha.

  Dlatego tam, gdzie przy wyjeżdżaniu, migrowaniu, emigrowaniu czy uciekaniu chodziło czy chodzi tylko o poprawienie sobie statusu materialnego - to najrozsądniej jest potraktować to z milczącą tolerancją. Tam zaś, gdzie wyjazd czy emigracja ratowały karierę, możliwość rozwoju jakiegoś talentu czy innej wartości - to chyba trzeba takie przypadki wprost pochwalić. A natchnienie do takich rozważań można czerpać z obchodzonego w niedzielę święta Trzech Króli. Dali oni Dzieciątku z Betlejem cenne dary, ale też wzbudzili u króla Heroda morderczą zazdrość. I dlatego potem Święta Rodzina musiała wyjechać, emigrować z ojcowizny w trybie pilnym, czyli uciekać do Egiptu. Ale ten wyjazd był dla ratowania Dzieciątka, a nie dla uniknięcia opodatkowania za złoto i inne dary Trzech Króli.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (85)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   same szlerjerskie frustraty

   bendzinski synek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 77

   zas stukajom. zas hartz fier wyplacili, wa?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Synek , chlopczyk ,beitel

   Chebziok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 10

   Mnie tez przyniesli ale rente 2000 nie zloty tylko Euro,umiesz liczyc synku z bedzina ciuliczku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do nieroztronych roztropków

   firiduri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 71

   Sztuka pisania, zwłaszcza inwektyw, ma wyraźny prymat nad sztuką czytania i pewnie dlatego tak dużo postów ma się nijak do tematu artykułu. Swoistym „arcydziełem” są komentarze...rozwiń całość

   Sztuka pisania, zwłaszcza inwektyw, ma wyraźny prymat nad sztuką czytania i pewnie dlatego tak dużo postów ma się nijak do tematu artykułu. Swoistym „arcydziełem” są komentarze zaczynające się od słów: „artykułu nie czytałem, bo mnie zwaliło od razu na podłogę”, co jednak nie przeszkadza w „szkriflaniu”. Tak więc jeszcze raz.
   Czy słusznie Pan Szołtysek skojarzył sobie perypetie francuskiego aktora Depardieu z masowym wyjeżdżaniem Ślązaków do Niemiec, zwłaszcza w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Przy czym zwraca uwagę, że już Święta Rodzina musiała emigrować do Egiptu z powodu Heroda oraz asekuracyjnie radzi zachować milczącą tolerancję w stosunku do emigrujących, chociaż sam (zachowując tolerancję) milczenia nie zachowuje. Otóż już wcześniej wyraziłem przekonanie, że aktor Depardieu nie jest krytykowany za emigrowanie, w tym do Rosji, gdzie wielokrotnie już bywał, kręcił filmy, zarabiał pieniądze i wyrażał swój podziw dla kultury rosyjskiej. Ta skłonność podziwiania Rosji sięga czasów Woltera, wśród Francuzów ma swoje tradycje i nie mogłaby wywołać fali krytyki. Raczej też nie bulwersuje ludzi motyw podatkowy, bo nikt nie lubi płacić wysokich podatków, a sympatia wydaje się być po stronie tych, którzy są obdzierani ze swoich pieniędzy zarobionych dzięki talentowi i pracy. Przypuszczam nawet, że ta emigracja przeszłaby bez echa, gdyby Gerard Depardieu odebrał paszport w urzędzie, jak wszyscy emigranci i zamieszkał sobie spokojnie w Moskwie. Jednak on ze swej emigracji uczynił osobliwą demonstrację, sam Putin wręczał mu paszport i prezent - klucze do domu. Przy czym z całego tego spektaklu wyzierało małostkowe pragnienie zemsty, bo ojczyzna okazała się pazerną macochą. Gerard Depardieu jest osobą znaną na całym świecie i ludzie (nie tylko Francuzi) poczuli niesmak, że dał się sprzedać jak okaz ogiera, którego Putin ze swoistym refleksem i poczuciem humoru poklepał po zadzie, pomacał w pęcinach, a wszystko ostentacyjnie, żeby „zgniły kapitalistyczny zachód” i „rachityczna zjednoczona Europa” zobaczyła, że Wielka Rosja kupiła sobie „Francuzika”, ma już w „stajni” farbowanego Niemca i kupi sobie co tam będzie chciała. W tym miejscu przyznam, powinienem wstawić klauzulę: - wszelkie podobieństwa do osób emigrujących kiedykolwiek i gdziekolwiek są przypadkowe, chociaż czasami istnieją.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Depardieu dał się sprzedać???

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 15

   Zapłacił ponad 140 mln Euro podatku we Francji, która zaczyna się okazywać złodziejskim państwem, zbliżając się pod względem podatku do Polski - dlaczego bogatym zabierać 75% ich zarobionych...rozwiń całość

   Zapłacił ponad 140 mln Euro podatku we Francji, która zaczyna się okazywać złodziejskim państwem, zbliżając się pod względem podatku do Polski - dlaczego bogatym zabierać 75% ich zarobionych pieniędzy. Oszaleli czy co?

   W Polsce nie ściąga się od bogatych należności, przekręty, lewizny, kręcenie lodów - gdyby ściągalność podatków od bogaczy w Polsce była porządna, nikt nie musiałbym sięgać do kieszeni biedaków.

   Ale 3/4 podatku to idiotyzm - i niezgoda na niego nazywana jest niesmakiem i sprzedajnością? I bardzo dobrze - podatki bowiem idą na nierobów, którzy rozpaśli państwa, pozatrudniali swoich urzędasów i teraz im sie ucina, bo który polityk powie, że musi zwolnić tak ze 100 tysięcy urzędniczych nierobów? Każdy z nich ma rodziny, matki, ojców - to takie sto tysięcy lekko zamienia się w pół miliona niezadowolonych wyborców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chłopek roztropek

   Joel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 21

   W Niemczech,ludziom którzy chcą podskoczyc wyżej swego pępka radzi sie stosowac taką mądrośc : Schuster,bleib bei deinen Leisten.To dedykuje Tobie, Szołtysku ! Pamiętaj o jednym,ludzie nie...rozwiń całość

   W Niemczech,ludziom którzy chcą podskoczyc wyżej swego pępka radzi sie stosowac taką mądrośc : Schuster,bleib bei deinen Leisten.To dedykuje Tobie, Szołtysku ! Pamiętaj o jednym,ludzie nie opuszczają środowisko w którym żyje im się dostatnio i są traktowani na równi z innymi,tym bardziej jeżeli jest to środowisko w którym się urodzili a ich przodkowie zamieszkiwali je od setek lat.Tereny można anektowac,przez noc zmieniac ich nazwę,z ludzmi jest inaczej,tym bardziej jeżeli cofnięto ich o przynajmniej 80 lat jeżeli chodzi o poziom cywilizacyjny.Zamiast starac sie doszlusowac do tego poziomu,Wy Polacy wierni swoich tradycji,chcieliście nas ściągnąc w dół,do Waszych suteryn.Z początku bylismy dla Was,co było faktem,Schwabami mimo że byliśmy Schlesier,potem Wasze ksenofobiczne fobie podpowiedzialy Wam by zrobic z nas Polaków,i to na siłę,co niektórzy robią do dzis.Zakaz używania języka ojczystego,przesladowania,zamknięte granice,bez widoków na awanse w pracy i życiu społecznym mimo starań z naszej strony,to wszystko nie przysporzyło sympatii do tego bądz co bądż obcego dla nas państwa.I tych ludzi,Ty szewczyku porównujesz z tym aktorem który ze swoimi milionami ucieka przed fiskusem,wieswz kto Ty jesteś - Polak mały.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "majtniete" porównanie

   Sancta Heduigis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 20

   Totanie nieudany artykul, absolutnie nie widze zadnego logicznego zwiazku z Francja itp., a do tego jeszcze ta nieznosna przemadrzalosc i "paternalistycznosc". Uproszczenia zawsze sa glupie. Znowu...rozwiń całość

   Totanie nieudany artykul, absolutnie nie widze zadnego logicznego zwiazku z Francja itp., a do tego jeszcze ta nieznosna przemadrzalosc i "paternalistycznosc". Uproszczenia zawsze sa glupie. Znowu ktos próbuje dzielic i "wychowywac" Slazaków.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Delete Szołtysek...

   dynia ze świeca w głowie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 19

   Mnie się Gerard Depardieu kojarzy z Hrabią Monte Christo czy z rolą Dantona...dla Szołtyska widać świat się kręci wokół bajek dla dzieci ?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szołtysek: Perypetie we Francji, a wyjazdy Ślązaków do Niemiec

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 20

   " A więc z jednej strony można przyjąć kryterium wolności, czyli Depardieu ma prawo wyjeżdżać sobie na stałe z Francji do Belgii, a Ślązokom nie można odbierać prawa do mieszkania w Niemczech czy...rozwiń całość

   " A więc z jednej strony można przyjąć kryterium wolności, czyli Depardieu ma prawo wyjeżdżać sobie na stałe z Francji do Belgii, a Ślązokom nie można odbierać prawa do mieszkania w Niemczech czy gdziekolwiek". O czym tutaj się pisze, przecież wiadomo nie od dzisio, że nos Ślonzoków nima, my niy
   istniyjymy, tako prawi władza i nie jyno ona. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szołtysek, ty gorolsko myndo!

   Pisz uo swojich polskich pobratymcach! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 26


   Jejich exodusym śe zajmij, bo za Schlesiera żodyn zdrowy na umyśle Cie nigdy niy uzno!

   I zajmnij śe lepi swojom gospodom, bo trza Ci bydzie chned Gesslerka z Twoji polski Stolice posłać, coby`ś...rozwiń całość


   Jejich exodusym śe zajmij, bo za Schlesiera żodyn zdrowy na umyśle Cie nigdy niy uzno!

   I zajmnij śe lepi swojom gospodom, bo trza Ci bydzie chned Gesslerka z Twoji polski Stolice posłać, coby`ś do reszty niy zbankrocioł.

   :-)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jessses, Maryyyja i Neeeeeepomucku: lo czym je tyn "art." ?!?!?!

   Cicero (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 19

   jw., boch akurat przi lechturze ze stolka sleciol

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Slonsk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 18

   Ty gupolu -trzepnij sie grucha i grzecnie idz spac !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szołtysek napisał prawdę - zabolało was

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 113

   Sam wyjazd do innego kraju nie jest niczym nadzwyczajnym - np. tylko w latach 2000-2010, około 1 milona Niemców wyemigrowało z BRD do USA;
   ale mgranci do Niemiec zachodnich w latach 70. i 80....rozwiń całość

   Sam wyjazd do innego kraju nie jest niczym nadzwyczajnym - np. tylko w latach 2000-2010, około 1 milona Niemców wyemigrowało z BRD do USA;
   ale mgranci do Niemiec zachodnich w latach 70. i 80. powoływali się na niemieckie pochodzenie i często udawali Niemców ;za wszelką cenę starali się stworzyć wrażenie, że całkiem zapomnieli śląskiej godki (zwanej "wasserpolnisch" przez Niemców). Żaden prawdziwy Niemiec nie da się nabrać na takie udawanie, ponieważ nie istnieje coś takiego, jak "słowiański Niemiec".
   A w kontekście twierdzeń o istnieniu narodu śląskiego taka postawa jest już zupełnie żałosna; czytałem kiedyś wywiad z kandydatem RAŚ na senatora, który stwierdził, że "naród śląski" to nie Polacy, a odrębna słowiańska narodowość; czyli ktoś jest po zachodniej stronie Odry "Niemcem", a po przekroczeniu granicy staje się śląskim Słowianinem? :D
   Zresztą, co tu więcej pisac, sama za siebie mówi okoliczność, że szlezjery z BRD, zamiast udzielać się na niemieckich forach (skoro rzekomo są Niemcami - choć wiadomo, że żaden Niemiec takiego twierdzenia nie "kupi")- przesiadują na stronie gazety wydawanej w Polsce i w całości w języku polskim (nawe nie w śląskiej gwarze). Ten bełkot o kszifdach trwa już od dziesiątków lat, i będzie trwał kolejne dziesięciolecia zapewne, co jednak nie ma żadnego znaczenia dla polskiego Śląska. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Gliwiczanin

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 65

   Napisałeś prawdę, a jedyne co szlezjery mają do powiedzenia to obrzucenie cię inwektywami.
   Ciekaw jestem, czy w swoim otoczeniu w BRD też są tacy mądrzy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CZEŚC DEBILU jak tam główka

   GLIWICZANIN do podróby gliwiczanina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 22

   znowu srasz pod siebie i sie onanizujesz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gliwiczanin

   Bercik Iskariota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 17

   My wiemy w latach 1956 do 58 z Polski do Izraela wyjechało dzięki waszej tak znanej w świecie gościnności dziesiątki tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gliwiczanin

   jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 20

   jak ci to wszystko niy pomoze,to ci pszislymy dezodorant z nojnowszy produkcji "Cyklon b plus"--specjalnie do twardych pszipadkow.Wypsikej sie fajnie !!!! ;-))))))))


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @jo/ich

   du arsch/ty ciulu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 91

   a ty sie urznij swe dwa jajca i zrob sie ruraj:) i go zezryj
   moze ci bydzie lepij
   jo wim ze musisz loblizywac tureckie rzicie w rajchu, my cie jus znomy. lod dawna
   panie frustrat


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @du

   jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 37

   suchej no ciulniynty psychopato---jak twoja baba na prostytucji zarobio za malo,to dzwignijcie stawki !!!Moze ci sie pod deklym poprawi,abo niych lona zwinkszy pszerob !!!!A tak narodowcu,tos za...rozwiń całość

   suchej no ciulniynty psychopato---jak twoja baba na prostytucji zarobio za malo,to dzwignijcie stawki !!!Moze ci sie pod deklym poprawi,abo niych lona zwinkszy pszerob !!!!A tak narodowcu,tos za ciynki,zeby zy mnom zadziyrac !!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja, ja, ja stora spiewka

   du arsch/ty ciulu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 62

   ales zes sie wkurwiol. te ynteligent lowazej bo ci zylka pynknie:)
   a wtedy ani niy bedzis umiol sie lonanizowac:)

   jus my lo tym sam tukej godali, my wimy ze ci baba se turasym pitlo i zes dostol...rozwiń całość

   ales zes sie wkurwiol. te ynteligent lowazej bo ci zylka pynknie:)
   a wtedy ani niy bedzis umiol sie lonanizowac:)

   jus my lo tym sam tukej godali, my wimy ze ci baba se turasym pitlo i zes dostol bes tego penisarm:)
   lod czenstego lonanizowanio....:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gliwiczanin

   jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 18

   pszestol zes jusz psychopato i zbokolu smierdiec twojim kresowskim gnojem ???wzioles wszystke tabletki co ci dochtor pszepisol ????Niy pomoglo ???To woniej dali tyn butapryn w taki fajny tytce...rozwiń całość

   pszestol zes jusz psychopato i zbokolu smierdiec twojim kresowskim gnojem ???wzioles wszystke tabletki co ci dochtor pszepisol ????Niy pomoglo ???To woniej dali tyn butapryn w taki fajny tytce !!!!!!
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama