Menu Region

Śląsk w szopce betlejemskiej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Śląsk w szopce betlejemskiej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Michał Wroński

Prześlij Drukuj
Święta rodzina, pastuszkowie, aniołowie, trzej mędrcy, a obok górnik, familoki, kopalniane szyby i hutnicze piece. Tak właśnie wygląda stajenka, którą można oglądać w kościele pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej-Bykowinie.
Poznajecie te pejzaże i tych ludzi? Jeśli nie, rozejrzyjcie się wokół siebie
1/4

(© Arkadiusz Gola)

Opis: Mieszkańcy Rudy Śląskiej od razu poznają ten pejzaż, pozostałym wyjaśniamy: na drugim planie widać familoki robotniczego osiedla Kaufhaus oraz wielki piec huty Pokój. Wybudowany w latach 60. XX wieku piec jest ostatnią taką konstrukcją na Śląsku.
Przejdź do galerii
Na pomysł zapełnienia Ziemi Świętej postaciami i pejzażami rodem ze Śląska wpadli kilka lat temu ks. proboszcz Jerzy Nowak i emerytowany górnik kopalni Nowy Wirek Jan Noparlik. Ten drugi jest również autorem i wykonawcą stajenki. Jak mówi, śląska szopka ma przyciągać ludzi do kościoła.

- A kiedy człowiek zobaczy, że stajenka znajduje się wśród dobrze znanych mu miejsc, to być może zrozumie też, że Jezusa można odnaleźć wśród innych ludzi - wyjaśnia Noparlik.
Jak dodaje, z każdym rokiem w szopce pojawiają się nowe elementy - w tym roku jest model huty Pokój, śląska chata, postać hutnika i makieta kościoła w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach.

- Mam już pomysły na kolejne lata, choć nie chcę też przesadzać. To nie element teatru - mówi Noparlik, które swoje dzieło wykonuje z drewna i tektury.

Śląską stajenkę w kościele św. Barbary oglądać można codziennie od rana do godziny 19.

Szopka w Rudzie Śląskiej nie jest jedyną, gdzie obok postaci tradycyjnie umieszczanych przy bożonarodzeniowym żłóbku, znajdują się osoby i krajobrazy związane z naszym regionem. W sąsiednich Świętochłowicach, w stajence znajdującej się w kościele pw. św. Piotra i Pawła zobaczyć można wieżę wyciągową i bramę nieistniejącej już kopalni Deutschlandgrube (później KWK Polska). Z kolei w betlejce w kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym znalazła się postać górnika, miejskiego szewca Długonia, zasłużonego dla lokalnej społeczności strażaka oraz siostry zakonnej przez lata przygotowującej bieruńskie dzieci do komunii.
wsp. JOL, MSH
*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się